خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / فواید ترک خودارضایی بر چهره (پسران و دختران)

فواید ترک خودارضایی بر چهره (پسران و دختران)

تاثیر خودارضایی روی چهره

خودارضایی یکی از خطرناک‌ترین اعتیادهایی است که افراد می‌توانند به آن دچار شوند بدون اینکه متوجه عوارض جدی آن باشند. عوارض خودارضایی بی شمار هستند و تاثیرات زیادی روی بدن شما و ذهنیت‌تان دارند، پس به همین دلیل در این مطلب ما قصد داریم که راجع به عوارض خودارضایی روی صورت و فواید ترک آن صحبت کنیم و ببینیم که ترک خودارضایی چقدر روی چهره شما تاثیر دارد.

خودارضایی در نوجوانان و بزرگسالان

متاسفانه در مسیری که نوجوانان تا بزرگسالی طی می‌کنند خطرات زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد صدمات روحی و جسمی زیادی در آن‌ها شود. اصلی‌ترین خطری که می‌تواند یک نوجوان را تهدید کند، اعتیاد است.

در ایران اکثراً خانواده‌ها نگران اعتیادهای مرتبط با مواد مخدر هستند، اما یک اعتیاد خطرناک‌تر نیز وجود دارد که خودارضایی نام دارد. اعتیاد به مواد مخدر را می‌توان کنترل کرد، زیرا فشارهای خانواده و اطرافیان عاملی برای ترک آن هستند. اما شرایط در رابطه با خودارضایی کاملا متفاوت است. زیرا پدر و مادر اطلاعی از آن ندارند و اگر هم داشته باشند، شاید شرم و حیا مانع از ایجاد یک گفتگو با فرزندشان در رابطه با خودارضایی شود. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود خودارضایی یک مشکل جدی برای نوجوانان باشد؛ زیرا طبق آمار بدست آمده، 95 درصد از بزرگسالانی که به خودارضایی اعتیاد دارند در ابتدا آن را از نوجوانی آغاز کرده‌اند.

آین آمار نشان دهنده این موضوع است که اکثر نوجوانانی ک به خودارضایی معتاد شده‌اند، نتوانسته‌اند آن را تا بزرگسالی ترک کنند. مورد دیگر که در رابطه با خودارضایی نگران کننده می‌باشد، این است که نوجوانان فکر می‌کنند که این اعتیاد فقط آسیب‌های جسمی مانند ضعیف شدن چشم‌ها و لاغری را به همراه دارد، اما اصلا اینگونه نیست. در ادامه بیشتر راجع به خودارضایی و عوارض آن صحبت خواهیم کرد و حتما به موضوع اصلی این مقاله که تأثیر خودارضایی روی چهره است نیز خواهیم پرداخت.

عوارض خودارضایی روی چهره

در رابطه با عوارض خودارضایی روی چهره، باید دید که خودارضایی باعث چه تغییراتی در بدن می‌شود که ممکن است روی چهره شما تأثیرگذار باشد. زمانی که یک فرد در حال خودارضایی است، بدن او شروع به سوختن کالری می‌کند، اما این سوخت و ساز کالری همانند ورزش کردن نیست؛ پس نمی‌توان به آن مثل یک فعالیت بدنی نگاه کرد.

اولین نشانه از وجود عوارض خودارضایی در چهره، لاغر شدن صورت است که معمولا در گونه و چانه مشاهده می‌شود. گونه‌های فردی که به خودارضایی اعتیاد دارد، یک فرورفتگی دارند که کاملاً قابل مشاهده است. البته نمی‌توان گفت که این مشکل فقط به دلیل خودارضایی است؛ زیرا نداشتن تغذیه سالم و مشکلات تیروئیدی نیز می‌تواند باعث این مشکل شود.

دومین نشانه از عوارض خودارضایی روی چهره، مربوط به سیاهی دور چشم است. وجود سیاهی در گودی چشم در افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند معمولاً مشاهده می‌شود. دلایل دیگری نیز برای وجود سیاهی در گودی چشم وجود دارد که شامل بی خوابی و کم خونی و… می‌شوند، اما اگر شما به خودارضایی اعتیاد دارید مطمئن باشید که دلیل سیاهی دور چشمان‌تان خودارضایی است.

فواید ترک خودارضایی برای چهره

با توجه به اینکه خودارضایی می‌تواند باعث لاغری صورت و ایجاد لکه‌های سیاه زیر چشمان شود، چقدر زمان نیاز است تا این موارد با ترک خودارضایی برطرف شوند؟ اگر شما خودارضایی را ترک کنید مطمئناً عوارض آن نیز درمان می‌شوند، اما زمان آن مشخص نیست.

لاغری صورت با ترک خودارضایی از بین می‌رود، زیرا دیگر کالری سوزانده نمی‌شود و بدن می‌تواند دوباره لاغری صورت را جبران کند. البته زمان آن کاملاً بستگی به رژیم غذایی شما دارد. شما باید تغذیه سالمی داشته باشید تا کالری‌های از دست رفته را جایگزین کنید.

سیاهی دور چشم نیز با ترک خودارضایی به مرور زمان از بین می‌رود و صورت شما دوباره به فرم نرمال خود برخواهد گشت.

عوارض خودارضایی بر روی چهره

دیگر عوارض جدی خودارضایی

موضوع این مطلب در رابطه با فواید ترک خودارضایی بر چهره بود که آن‌ها را خدمت شما توضیح دادیم. اما بهتر است که نگاه مختصری به عوارض کلی خودارضایی داشته باشیم تا بیشتر با خطرات این اعتیاد خطرناک آشنا شویم.

تغییر ذهنیت در مورد رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی یک نیاز ذهنی و جسمی برای بدن است و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان ذهن را کنترل کرد تا به آن علاقه نداشته باشد. زمانی که شما رابطه جنسی را با خودارضایی جایگزین می‌کنید، خود را در شرایطی قرار می‌دهید که باعث می‌شود ذهن‌تان کم کم شروع به قانع کردن خود کند که این عمل خودارضایی، همان رابطه جنسی مورد نیاز برای شما است. وقتی که این اتفاق رخ دهد، دیگر ذهنیت شما در مورد رابطه جنسی با یک فردی که به خودارضایی اعتیاد ندارد یکی نیست. شما با خودارضایی کردن خود را به عنوان یک فرد تماشاگر تصور می‌کنید، پس ذهن‌تان این موضوع را درک خواهد کرد که شما بیشتر می‌خواهید تماشاگر باشید، تا اینکه خودتان واقعا بخواهید که رابطه جنسی را برقرار کنید. این یک خطر بزرگ برای روابط شما خواهد بود. زیرا دیگر لذتی از رابطه جنسی نخواهید برد و دلیل آن هم این است که آنچه در ذهن شما در زمان خودارضایی شکل گرفته است، با رابطه جنسی یکسان نیست و در نتیجه ذهن شما هیچ‌گونه درکی از لذت و تجربه رابطه جنسی نخواهد داشت.

لاغری شدید بدن

دومین مورد از عوارض جدی خودارضایی، لاغری شدید بدن است که با توجه به انجام دادن خودارضایی در تعداد بالا مشاهده می‌شود. خودارضایی یک فعالیت بدنی مضر است که تعداد بالایی کالری می‌سوزاند، ولی بدن را برای جایگزین کردن آن‌ها همراهی نمی‌کند. زمانی که شما ورزش می‌کنید کالری می‌سوزانید، اما در همان زمان بدن خود را قانع می‌کنید تا جای کالری‌های مصرف شده را با غذا و تغذیه جدید جایگزین کند و در نتیجه بدن شما در یک شرایط ایده‌آل قرار می‌گیرد، اما خودارضایی به این صورت عمل نمی‌کند.  پیشنهاد می کنیم مطلب آیا خودارضایی باعث لاغری می شود را از سایت ما مطالعه کنید.

در نظر گرفتن خودارضایی به عنوان یک سرگرمی

اگر خودارضایی را به مدت زمان بیشتر از یک سال ادامه دهید، شما کم کم آن را به عنوان یک سرگرمی می‌بینید. زیرا از انجام دادن آن لذت می‌برید و به سادگی هم می‌توانید آن را انجام دهید. مطمئناً نگاه کردن به خودارضایی به عنوان یک سرگرمی، عوارض شدیدی برای شما به همراه خواهد داشت. زیرا ذهنیت شما را کاملاً از رابطه جنسی دور می‌کند و همچنین باعث می‌شود تا تعداد خودارضایی‌های شما افزایش پیدا کند و در نتیجه عوارض آن بسیار شدیدتر خواهند شد.

زود انزالی

یکی از معروف‌ترین عوارض خودارضایی، زود انزالی است و اکثریت افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند از این موضوع اطلاع دارند، اما به آن بی توجه هستند. زود انزالی شایع‌ترین مشکلی است که با انجام دادن خودارضایی به آن دچار می‌شوید که باعث صدمات ذهنی و جسمی زیادی به شما خواهد شد. اصلی‌ترین این صدمات، این است که شما دیگر از روابط جنسی لذت نخواهید برد و شریک جنسی شما نیز مطمئناً ناراضی خواهد ماند. در پی برطرف کردن زود انزالی، شما احتمالا شروع به مصرف داروهایی می‌کنید که در انزال‌تان تاخیر ایجاد می‌کنند. این داروها عوارض شدیدی برای دستگاه تناسلی شما خواهند داشت و همچنین باعث بیماری‌های زیادی می‌شوند.

دیر انزالی

هنگامی که شما با خودارضایی شروع به تأمین نیاز جنسی خود می‌کنید، ممکن است خود را در شرایطی قرار دهید که در یک رابطه جنسی نتوانید ارضا شوید. این مشکل به دلیلی رخ می‌دهد که شما در خودارضایی با وجود تفکرات و تصوراتی که در ذهن خود ایجاد می‌کنید باعث ارضا شدن خود می‌شوید، اما در یک رابطه جنسی همه چیز مانند تصورات شما پیش نمی‌رود و شرایط کاملاً فرق می‌کند.

خودارضایی

عوارض خودارضایی برای نوجوانان

تصمیم گرفتیم که در یک سرتیتر جدا به عوارض خودارضایی برای نوجوانان بپردازیم. نوجوانانی که به خودارضایی اعتیاد پیدا می‌کنند معمولاً تا بزرگسالی آن را همراه خود دارند، پس می‌توان گفت که نوجوانی آغاز تمامی این مشکلات مرتبط با خودارضایی است. نوجوانان زمانی که به سن بلوغ می‌رسند، میل جنسی بسیار شدیدی را احساس می‌کنند که همه‌ نوجوانان توانایی کنترل کردن آن را ندارند. تحت هیچ شرایطی، هیچ نوجوانی نباید در سنین بلوغ رابطه جنسی برقرار کند، اما این دلیلی نمی‌شود که خودارضایی را جایگزین آن کند. متأسفانه بسیاری از نوجوانان در کشور ما با توجه به اطلاعات غلط یا فقط یکبار امتحان کردن خودارضایی، شروع به خودارضایی می‌کنند؛ اما متوجه نیستند که در حال قدم برداشتن در یک مسیر خطرناک و بسیار پر آسیب برای آینده خود هستند. به دلیل اینکه هیچ‌گونه مطالعه‌ای در مورد خودارضایی انجام نمی‌شود، و هیچ‌گونه آموزشی در این رابطه به صورت جدی در مدارس به نوجوانان داده نمی‌شود و آن‌ها فکر می‌کنند که این عمل مشکلی ندارد و گاهی به آن به عنوان یک تفریح نگاه می‌کنند.

آسیب به رشد و فیزیک بدنی

نوجوانان در سن رشد هستند و نیاز به تغذیه سالم و فعالیت بدنی بالا برای رشد خوب دارند. خودارضایی سیستم سوخت و ساز بدن را در نوجوانان به هم می‌ریزد و باعث می‌شود تا رشد آن‌ها به خوبی انجام نشود. این سوخت و ساز کالری در بدن نوجوانان اصلا رویه عادی ندارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، زیرا رشد یک هدف مهم در انتهای نوجوانی است و باید به خوبی به اتمام برسد. البته خودارضایی در تعداد بالا باعث می‌شود تا رشد در معرض خطر قرار گیرد.

نداشتن ذهنیت سالم

نوجوانان در بین سنین 14 تا 17 سالگی در حال رشد و نمو فیزیکی هستند، اما در همان زمان، در حال ساخت یک ذهنیت و شخصیت اجتماعی نیز می‌باشند. نوجوانی که مدام در حال خودارضایی است و در ذهن خود مدام به مسائل جنسی فکر می‌کند. پس مطمئناً نمی‌توان از یک نوجوان که مدام در ذهن خود به دنبال تأمین نیاز جنسی است انتظار یک شخصیت اجتماعی سالم را داشت. البته که میل جنسی در یک نوجوان عادی است، اما تصوراتی که یک نوجوان معتاد به خودارضایی در ذهن خود دارد کاملا متفاوت با میل جنسی است.

از بین رفتن مهارت ارتباط برقرار کردن با جنس مخالف

پس از اینکه یک نوجوان به خودارضایی اعتیاد پیدا کند، معمولا تصور خواهد کرد که می‌تواند نیاز جنسی خود را تامین کند، اما اصلا اینگونه نیست و او قطعا در بزرگسالی متوجه این موضوع خواهد شد. مهارت ارتباط برقرار کردن با جنس مخالف، مرتبط با موضوعاتی مثل درک احساس، شخصیت اجتماعی داشتن، مهارت‌های مختلف و… است که تمامی این موارد تحت تأثیر اعتیاد به خودارضایی در خطر قرار می‌گیرند.

ترک خودارضایی

آیا با ترک خودارضایی می‌توان عوارض آن را جبران کرد؟

بله مطمئناً شما می‌توانید با ترک خودارضایی شروع به جبران عوارض آن کنید. اول از همه این موضوع باید مطرح شود که شما برای ترک خودارضایی نیاز به یک ذهنیت کاملا متفاوت دارید. زیرا خودارضایی یک اعتیاد جسمی نیست، بلکه یک اعتیاد ذهنی و روحی است که فقط با تغییر ذهنیت می‌تواند درمان شود. وقتی که شما از نظر ذهنی برای ترک خودارضایی آماده باشید، می‌توانید به سادگی و با مرور زمان عوارض جسمی آن را جبران کنید. عوارض ذهنی خودارضایی مانند تغییر ذهنیت در رابطه جنسی و… نیز با ترک خودارضایی از بین می‌روند، زیرا شما دیگر مثل قبل فکر نمی‌کنید.

این مطلب را پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید: آیا عوارض خودارضايی بعد از ترک از بین میرود؟

در کل با اینکه خودارضایی یک اعتیاد خطرناک است، اما ترک آن نیز اصلا سخت نیست و به راحتی امکان پذیر است. ولی شما تا زمانی که واقعا متوجه نباشید که این اعتیاد چقدر خطرناک است و باعث چه مشکلاتی می‌شود، نمی‌توانید برای ترک کردن اراده کافی را داشته باشید. خودارضایی بیشتر از آنچه که شما فکر کنید برای سلامت روحی و جسمی‌تان خطرناک است.

اما شما نیاز نیست که نگران باشید، زیرا هنوز هم می‌توانید به سادگی خودارضایی را ترک کنید و با انجام چندین تکنیک خاص، تمامی عوارض آن را جبران کنید.

ترک خودارضایی تا چه سنی ممکن است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، خودارضایی یک اعتیاد جسمی نیست که پس از گذشت چندین سال دیگر نتوان آن را ترک کرد یا عوارض آن را جبران نمود. بلکه یک اعتیاد ذهنی است و در هر سنی می‌توان به سراغ درمان آن رفت و مطمئن باشید که هروقت شما به سراغ ترک خودارضایی بروید، باز هم تأثیرات مثبت ترک آن را مشاهده خواهید کرد.

چقدر زمان نیاز است تا خودارضایی را ترک کنیم؟

همه چیز به شما بستگی دارد. زیرا ترک خودارضایی وابسته به یک تغییر ذهنی در شما است و خب این تغییر ذهن و تفکر هم ممکن است یک هفته طول بکشد یا احتمال دارد که 1 ماه زمان ببرد. در کل تا وقتی که شما برای آن اقدام نکنید نمی‌توانید از زمان آن مطمئن باشید، اما به طور میانگین ترک خودارضایی زمان زیادی نیاز ندارد.

ورزش کردن

فعالیت‌های تاثیرگذار در ترک خودارضایی

در مسیر ترک خودارضایی، دائما یک میل شدید در بدن خود دارید که می‌خواهد شما را مجبور به خودارضایی کند. بهترین راه برای مقابه با این میل جنسی، انجام فعالیت‌های زیر است:

  • ورزش کردن بهترین روش برای سرکوب نیاز به خودارضایی است. هنگامی که شما نیاز به خودارضایی دارید، در واقع بدن‌تان نیاز به ترشح دوپامین و هورمون جنسی دارد. با ورزش کردن برای 1 تا 2 ساعت به سادگی می‌توانید همان میزان دوپامین را ترشح کنید تا دیگر نیازی به انجام خودارضایی نداشته باشید. علاوه بر اینکه ترشح دوپامین صورت می‌گیرد، شما خسته‌تر هم می‌شوید و در نتیجه دیگر میل زیادی برای انجام خودارضایی نخواهید داشت.
  • سرگرمی‌هایی پیدا کنید که ذهن شما را متمرکز کنند. به عنوان مثال بازی‌های کامپیوتری و موبایل گزینه جالبی هستند، زیرا ذهن شما را روی یک موضوع خاص متمرکز می‌کنند.
  • گفتگو با دوستان و بیرون رفتن از خانه نیز می‌تواند باعث شود تا شما از یک میل جنسی شدید فرار کنید.

یکبار برای همیشه خود را از این اعتیاد وحشتناک رها کنید

ما در این مطلب سعی کردیم که به طور مختصر راجع به عوارض شایع خودارضایی صحبت کنیم. نکته مهم در رابطه با تمامی این خطرات ناشی از خودارضایی، این است که شما واقعا یک فرصت طلایی برای ترک خودارضایی دارید. زیرا اکنون در حال جستجو در رابطه با عوارض آن هستید و برای شما مهم است که بدانید خودارضایی چقدر به بدن آسیب وارد می‌کند. خود شما هم از این موضوع که خودارضایی برای شما مضر است خبر دارید، پس قصد داریم به شما بهترین داروی ترک خودارضایی را معرفی کنیم. بهترین روش برای ترک خودارضایی، دوره حرفه‌ای سایت ترک سریع است که با محتوای روانشناسی باعث تغییر ذهنیت‌تان در رابطه با خودارضایی می‌شود و در مدت زمان کوتاهی شما را در یک مسیر ترک کاملا تضمینی قرار می‌دهد، تا دیگر به سراغ خودارضایی نروید و زندگی خود را روی یک مسیر درست جلو ببرید.

ترک خودارضایی

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

 تنها راز اصلی ترک سریع خودارضایی 

 صد در صد تضمینی

اگر بابت انجام خودارضایی احساس گناه داری، پس وقتشه روی دکمه قرمز زیر کلیک کنی و مسیر ترک خودارضایی رو شروع کنی

میخواهم خودارضایی را ترک کنم
close-link