خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / عوارض خودارضایی چیست؟

عوارض خودارضایی چیست؟

عوارض خودارضایی چیست؟ آیا خودارضایی از نظر علمی عوارض دارد؟ خطرات خودارضایی یا استمناء چیست؟ اینها برخی سوالاتی هستند که در این مطلب به آن پاسخ میدهیم.

عوارض خودارضایی

خودارضایی چیست؟

عمل خود ارضایی عملی است که در هر شرایط امکان‌پذیر بوده و با انجام آن، فرد به طور خود خواسته ارضا می شود. ارضا شدن هم در رابطه جنسی و هم در خود ارضایی صورت می گیرد ولی در خود ارضایی اندام خود را وادار می کنیم تا طی یک رابطه مجازی به ارگاسم و ارضا برسد اما در یک رابطه جنسی تمامی اندام‌های بدن با یکدیگر همکاری داشته و نیازی نیست که در ذهن خود محیطی را بازسازی کنید. این فرآیند در نهایت باعث می شود ذهن در آرامش بیشتری قرار گرفته و عوارض ارگاسم و ارضا به حداقل برسد. در مقابل خودارضایی بسیار مضر بوده و انجام آن عوارض زیادی دارد. امروزه خود ارضایی در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار بالایی دارد و بسیاری از این افراد از عوارض آن بی اطلاع بوده و همین بی اطلاعی باعث شده دست به چنین کاری بزنند. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به عوارض روحی و فیزیکی خودارضایی در پسرها و دخترها اشاره کرده و آن ها را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

ضعیف شدن اعصاب و کاهش قدرت صبر و تحمل در برابر مشکلات مختلف

یکی از اصلی ترین عوارض خودارضایی ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل افراد در برابر مسائل و مشکلات مختلف است. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند نسبت به کوچک ‏ترین مسئله و محرک محیط اطرافشان حساس بوده و از خود واکنش منفی نشان می دهند. بی حوصلی و زود رنج بودن دو ویژگی اصلی افراد دچار خودارضایی است. این افراد سریعاً از کوره در می ‏روند و به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و چیزهای دیگر حساسیت فوق‏ العاده زیادی دارند. پرخاشگری در اثر خودارضایی و تحریک زیاد هیپوتالاموس رخ می دهد و این آسیب باعث صدمه دیدن مغز و مراکز حساس دیگر در طولانی مدت خواهد شد. خودارضایی ‏های مکرری که برخی افراد مبتلا به آن هستند، باعث کاهش قوای جنسی و بی رمق و بی جان شدن آن ها نیز می شود. اختلال دیگری که بر اثر خودارضایی رخ می دهد اختلال در مرکز عصبی و احساس ضعف است. از علائم نشان دهنده ضعف و اختلال اعصاب می توان به اختلال قوای بینایی، شنوایی مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن و غیره نام برد. برای از بین رفتن حالات پریشان روحی هرچه سریع تر باید خودارضایی را ترک کنید.

زودانزالی یکی از عوارض مهم خودارضایی!

یکی از مشکلات اساسی که پس از خودارضایی برای زنان و مردان ایجاد می شود، زودانزالی و یا دیرانزالی آن ها است. اغلب افرادی که اعتیاد به خودارضایی دارند، یا خیلی دیر و یا زود دچار انزال می شوند که این امر خیلی آزار دهنده است. معمولا در بیشتر حالات، خودارضایی در مردان و زنان در یک حالت و شکل رخ داده و این افراد ترجیح نمی دهند که همان موقع حالت های دیگری را امتحان کنند. از این رو مغز احساس می کند که تنها همان حالت برای ارگاسم و رسیدن به لذت جنسی وجود داشته و تنها بایستی از همان روش پیروی کند.

رابطه زودانزالی و عوارض خودارضایی

این اتفاق باعث می شود که فرد در هنگام ارتباط جنسی با شخص دیگر، تنها با یک تحریک ساده و در همان ابتدای رابطه به ارگاسم نزدیک شده و نتواند خود را کنترل کند. برعکس این اتفاق هم وجود دارد و ممکن است فرد به حالتی که مغز وی تعیین کرده نرسد و خیلی دیر انزال شود. حال اگر مرد یا زن بخواهد زودانزالی یا دیر انزالی خود را درمان کند، علاوه بر ترک خودارضایی نیاز دارد که زمان زیادتری را صرف خوردن دارو های مختلف و کنترل خود در رابطه جنسی نماید. این حالت معمولا برای بسیاری از افراد غیر قابل تحمل بوده و آن را دنبال نمی کنند. به همین علت زودانزالی یا دیرانزالی عموما در افراد رخنه کرده و تا زمانی که خودارضایی ترک نشود همراه آن ها است.

ضعیف شدن حافظه، از بین رفتن قدرت تمرکز و یادگیری

افرادی که به صورت مکرر به خودارضایی دچار بوده و این عمل را همواره انجام می دهند، دچار مشکلاتی همچون ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری‏ می شوند. مجموع این مشکلات می تواند زندگی شخصی هر فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین ضعف و تحلیل قوای جسمانی نیز در این افراد ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب بوده و بسیار رایج است. اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب باعث می ‏شود بخش حافظه به طور کلی کارایی خود را از دست داده و فرد مبتلا به خودارضایی نتواند تمرکز کافی را در انجام امور داشته باشد. معمولا افرادی که خودارضایی می کنند افرادی حواس پرت و پریشان هستند که نمی توانند روی چیزی که می خواهند تمرکز کنند. در واقع یادگیری آن ها نیز با مشکل روبرو شده و اغلب این افراد در زمینه درسی نیز توفیق چندانی ندارند.

افسردگی و اضطراب شدید

یکی از اثرات روحی رایجی که بر اثر خود ارضایی ایجاد می شود، افسردگی و اضطراب بالا است. افرادی که در طول هفته چندین بار خود ارضایی می کنند، به مشکلاتی همچون اضطراب، دلهره و دلواپسی مبتلا هستند و به قول معروف مدام دچار خودخوری می شوند. چرا که این افراد نمی توانند با خود کنار بیاند و معمولا افکار آشفته آن ها همیشه عذاب شان می دهد. علاوه بر این، وجود وسواس فکری، بی ثباتی ذهن، درهم ریختگی فکر و عدم تعادل اعصاب نیز در این افراد دیده شده و طبق گفته خودشان لحظه ای آرامش ندارند. احساس عذاب وجدانی که از ارتکاب گناه برمی آید، باعث می شود این افراد مدام خود را سرزنش و تحقیر کنند.

کاهش توان جسمی بدن و ایجاد بیماری های مختلف

علاوه بر بی حالی و از بین رفتن میل جنسی، کاهش توان جسمی افراد و زود بیمار شدن نیز از دیگر مضرات خود ارضایی می باشد. فردی که خودارضایی می کند بدن خیلی ضعیفی داشته و نمی ‏تواند در مقابل میکروب ها و ویروس ها از خود دفاع کند. بنابراین پی در پی بیمار شده و مدام باید به بیمارستان مراجعه کند. در این روزها که ویروس کرونا یک اپیدمی جهانی را به وجود آورده است، حتما باید خودارضایی را ترک کرده تا توان بدن تان در برابر دفاع در مقابل این ویروس افزایش پیدا کند.

کاهش قدرت بینایی افراد و از بین رفتن گیرایی چشم ها

دانستن این نکته که با انجام خود ارضایی به صورت مکرر ممکن است به تدریج نور چشم و قدرت بینایی تان کاهش پید کند، تلنگری اساسی به کسانی است که خودارضایی را جدی نگرفته و مدام آن را انجام می دهند. لازم است بدانید که درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خودارضایی دارد و گاهی این کار منجر به نابینایی افراد می‏ شود. نتیجه تحقیقات پژوهشگران این موضوع را تائید می کند و اگر می خواهید با مشکلات بینایی مواجه نشوید هرچه سریع خودارضایی را ترک کرده و زندگی عادی خود را دنبال کنید.

کمردرد شدید، ایجاد قوس کمر و همچنین درد پاها

دردهای استخوانی و کمر درد یکی از مضرات همیشگی و بسیار رایج خود ارضایی است که هم در دخترها و هم پسرها دیده می شود. هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج شده و این کلسیم همان ماده موردنیاز برای تنظیم استخوان ها در بدن است. بنابراین افرادی که به خود ارضایی معتادند، دچار ضعف و درد در استخوان هایشان شده و گاهی ممکن است این استخوان درد به قدری شدید شود که منجر به فلج عمومی بدن شود. افرادی که به صورت مرتب خودارضایی می کنند، به شکل بد و ناهنجاری کمرشان گود شده و ظاهر زشتی برای نمای بدن شان ایجاد می شود. این گودی در آینده فرد را زمینه ساز دردهای شدید در ناحیه کمر می کند. همچنین داشتن درد شدید در قسمت کشاله ران و تخمدان ها نیز از عوارض خود ارضایی بوده و اگر این عمل چندبار پشت سر هم انجام شود ممکن است تا چند روز بعد از خودارضایی هم ادامه داشته باشد.

کاهش انرژی افراد در طول روزمره

یکی دیگر از مضرات مهم و جبران ‏ناپذیر خودارضایی در دخترها و پسرها، ضعف و تحلیلِ قوایِ جسمانی‏ و کاهش انرژی جسمانی در این افراد است. خودارضایی کردن آن هم به صورت مکرر در طول شبانه روز باعث می شود همواره احساس خستگی کرده و به مرور زمان این ضعف و بی حالی به عضو جدانشدنی از زندگی روزمره تان شود. علاوه بر این کاهش و تخلیه مکرر قوای جسمانی به ضعف عمومی و دائمی بدن و پیری زودرس منجر شده و افت شدید فشار خون را در سنین بالاتر برای این دسته از افراد در پی دارد. پس اگر می خواهید در آینده با بیماری های وحشتناک روبرو نشوید، حتما روش های ترک خودارضایی را در پیش گرفته و انجام دهید.

دفع بی اختیار ادرار و منی از آلت تناسلی در آقایان

اکثر آقایانی که معتاد به خود ارضایی هستند، اگر به طور مدام این کار را انجام دهند دچار دفع بی اختیار منی شده و بی صورت بی اختیار در خواب یا بیداری از آلت تناسلی آن ها منی خارج می شود. این موضوع می تواند تاثیر زیادی در آبرو و شخصیت فرد داشته باشد. همچنین ممکن است این افراد با خودارضایی دچار بی اختیاری در ادرار نیز بشوند. چرا که عمل خودارضایی به مرور باعث ضعف در کنترل ماهیچه های مجاری ادراری شده و در سنین بالاتر این افراد را با این مشکل روبرو می کند. برای دوری از این حالت حتما تعداد دفعات خودارضایی تان را کاهش دهید.

تنگی نفس و مشکلات تنفسی

شاید کمی جالب به نظر برسد که مبتلا شدن به تنگی نفس نیز یکی دیگر از عوارض خود ارضایی در افراد بوده و خیلی ها بدون آن که از منشا این بیماری مطلع باشند، باز هم به عمل خودارضایی می پردازند. این حالت معمولا در افرادی که به صورت خوابیده خودارضایی می کنند رخ داده و حتی اگر به پزشک هم مراجعه این مشکل را ابزار کنند، دلیل آن مشخص نمی شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که گاهی اوقات دچار تنگی نفس شده و در سیستم تنفسی تان مشکل ایجاد می شود، حتما با مراجعه به یک پزشک متخصص و شرح موضوع خودارضایی تان، مشکل را حل کنید.

سایر عوارض خودارضایی

ازدیگر عوارض خودارضایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرطان پستان در خانم ها
  • خستگی و کوفتگی همیشگی بدن
  • تغییرات سریع خلقی و عصبانیت یا خوشحالی های شدید
  • حساسیت بیش از حد و زود رنجی در مسائل مختلف
  • از بین رفتن نظم خواب
  • سردردهای شدید میگرنی

از این که تا پایان همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. سوالات و دیدگاه خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *