خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / شیوه آگاه کردن فرزندان درباره خودارضایی

شیوه آگاه کردن فرزندان درباره خودارضایی

شیوه آگاه کردن فرزندان درباره خودارضایی

آن دسته از کودکانی که نسبت به مسائل و موضوعات جنسی و همچنین مراقبت‌های بهداشتی که بایستی در دوران قبل و بعد از بلوغ داشته باشند آگاه هستند، بیشتر از سایر کودکان در برابر آسیب‌های ناشی از دوران بلوغ و آسیب‌های جنسی در امان خواهند بود. همان طور که می‌دانید، در جامعه امروزی ایران صحبت کردن از مسائل جنسی برای بسیاری از والدین ایرانی که در فرهنگی سنتی و قدیمی بزرگ شده‌اند بسیار دشوار بوده و برای خیلی از این افراد کاملا غیرممکن است. اگر نگاهی به آمار کودکانی که در سنین بلوغ قرار دارند بیاندازید خواهید دید که اغلب آن‌ها هیچگاه از طریق پدر و مادرانشان با مسائل جنسی آشنا نشده و صحبت و آموزشی در خانواده‌شان به آن‌ها منتقل نشده است.

آگاه کردن فرزندان درباره خودارضایی

همین شرایط باعث می‌شود که کودکان در محیط نامناسب دوستان‌شان با این موارد آشنا شده و نتوانند اطلاعات صحیحی کسب کنند. در جامعه امروزه حتی اگر والدین خودشان تمایل داشته باشند که با فرزندان‌شان در مورد مسائل جنسی صحبت کرده یا به آن‌ها موارد مختلفی که در این بین وجود دارد را آموزش دهند، از آن جایی که تجربه شخصی چنین کاری را ندارند انجام این کار برایشان بسیار دشوار است. متاسفانه فضای مدارس هم فضای جالبی نیست و نمی‌توان به آن دلخوش بوده تا کودکان در آنجا با مسائل جنسی آشنا شوند. از این رو مقوله «دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی و مسائل جنسی» در داخل فضای خانواده مطرح می‌شود. اگر شما هم جزو پدر و مادرهایی هستید که مایلید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

چرا به فرزندان درباره خوارضایی آگاهی بدهیم؟

اگر نگاهی به فضای حاکم در بین کودکان امروزی بیاندازید، خواهید دید که میزان ارتباطات مجازی و دسترسی کودکان به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسیار بالا رفته و از این رو لازم است تا کودکان هر چه زودتر و بر اساس استاندارهای علمی و اصول اخلاقی، کم کم با مسایل جنسی توسط افراد دارای صلاحیت و در راس آن‌ها خانواده آشنا شوند.

بسیاری از خانواده‌ها در میان تمام مسائل جنسی مطرح، مقوله خودارضایی را مهم‌ترین موضوعی می‌دانند که بهتر است از سنین کم به کودکان آموزش داده شده تا در آینده آن‌ها دچار مشکل نشوند.  دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی توسط خانواده‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی پدر و مادرهایی است که برای سلامت فکری، جسمی و جنسی کودکان‌شان اهمیت قائلند. از آن جایی که مخاطبان این آموزش و آگاهی قشر کودکان و کم سن هستند، نمی‌توان از روش‌های عادی آموزشی برای تفهیم آن‌ها استفاده کرد. در این بین لازم است تا با اطلاع از ترفندهای مهم، شرایط را برای دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی ایجاد نمایید. هدف اصلی ما در این مقاله کمک به خانواده‌هایی است که قصد دادن آگاهی به فرزندان‌شان درمورد خودارضایی و سایر مسائل جنسی را داشته اما نمی‌دانند از چه طریقی این کار را به سرانجام برسانند.

در هر دوره سنی، چه مسائلی را با کودکان مطرح کنیم؟

منظور از آموزش جنسی کودکان یعنی با آن‌ها درباره تمام مسائلی که به نوعی با رشد و نمو جنسی‌شان مرتبط است صحبت کرده و آن‌ها را از موارد مهم و تاثیرگذار مطلع نمایید. مواردی مثل اندام‌های تناسلی بدن، حریم خصوصی فرد و بایدها و نبایدها، نیازهای جنسی افراد، رفتارهای جنسی و از همه مهم‌تر مضرات خودارضایی جزو اصلی‌ترین سرفصل‌های آموزش جنسی در کودکان است. این سر فصل‌ها باید در سنین مختلف به کودک آموزش داده شود تا وی توانایی و فهم پذیرش آن‌ها را داشته باشد.

قبل از ۵ سالگی

مواردی که کودکان کوچ کتر از ۵ سال بایستی از آن‌ها مطلع شده و به عنوان زمینه فکری در ذهن‌شان وجود داشته باشد، عناوینی از جمله چگونگی پدید آمدن نوزادان، آشنایی با اعضای جنسی و نام درست آن ها، مفهوم خصوصی بودن عضو جنسی و نواحی خصوصی بدن و این گونه موارد ابتدایی است. دانستن این موارد توسط کودک موجب می‌شود در سال‌های آینده، این فرد توانایی پذیرش نکات مهم‌تر را داشته باشد.

سنین ۵ تا ۹ سالگی

در سنین ۵ تا ۹ سال، مواردی که کودکان باید از آن‌ها مطلع شوند کمی پیشرفته‌تر شده و عناوینی مثل تولید مثل با زدن مثال‌هایی از گیاهان و جانوران، تفاوت بین دو جنس مرد و زن، آگاهی از هویت جنسی و عناوینی از این دست مطرح می‌شود. برای آموزش این موضوع به دختر خانم‌ها باید دقت بیشتری کنید. چرا که این افراد در معرض سنین بلوغ بوده و ممکن است وضعیت جنسی آن‌ها در زمان کوتاه با تغییرات زیادی همراه شود.

سنین ۹ تا ۱۸ سالگی

مهم‌ترین سنینی که باید والدین همواره همراه کودکان باشند سنین نوجوانی و بلوغ است. دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی در این سنین مطرح بوده و اگر والدین عملکرد خوبی را در این سال‌ها از خود برجای گذاشته و ارتباط نزدیکی با کودک برقرار کنند، نتیجه درخشانی را در آینده هم برای کودک و هم برای آموزش‌های خود رقم می‌زنند. مسائلی که در این سنین یعنی از ۹ تا ۱۸ سالگی مطرح بوده و کودک مشتاق است تا در مورد آن‌ها بیشتر بدانید مواردی مثل کلیت بلوغ، قاعدگی، چگونگی تولید مثل در انسان، خودارضایی، بیماری‌های جنسی، چگونگی جلوگیری از بارداری، مقوله همجنسگرایی و رابطه جنسی قبل از ازدواج می‌باشد. هر یک از سر فصل‌های گفته شده به خودیِ خود اهمیت فراوانی داشته و والدین باید به طور کامل با کودکان‌شان در این زمینه صحبت کنند.

مطلب مرتبط: عوارض خودارضایی چیست؟

آموزش دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی توسط والدین

تقریبا نتایج تمام تحقیقات نشان می‌دهد والدین برای آغاز گفت و گو با فرزندان‌شان درباره مسائل جنسی به ویژه خودارضایی، اعتماد به نفس زیادی نداشته و به این ترتیب فرزندان اطلاعات با ارزشی را که می‌تواند به آن‌ها در آموزش جنسی کمک کند، از دست داده و این اطلاعات را به شکل اشتباه از دوستان و جامعه هم سن و سالان خود دریافت می‌کنند. همان طور که گفته شد، بسیاری از والدین برای صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با فرزندان خود مشکل داشته و به همین دلیل نمی‌توانند در زمینه «دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی» به خوبی عمل کنند. در این قسمت نکات ساده و البته مهمی که مخصوص والدین بوده و به آن‌ها راهی برای برای گشودن باب صحبت با فرزندان خود کمک می‌کند را بیان کرده ایم. اگر شما هم جزو والدینی هستید که نمی‌دانند چگونه سرِ صحبت را با فرزندشان باز کنند، این بخش را بخوانید.

گفت و گو در فضایی دوستانه و روزمره

هرگز و تحت هر شرایطی گفت و گویتان با کودک را به موقعیتی جدی تبدیل نکرده و صحبت در مورد مسائل جنسی به ویژه خودارضایی را به عنوان یک موقعیت خاص و مهم انجام ندهید. چرا که در این حالت کودک با استرس و خجالت روبرو شده و عملاً صحبت‌های شما روی وی تاثیری نخواهد داشت. از این رو بهترین کار این است که در زمانی که والدین و فرزندان مشغول انجام کارهای روزمره مثل پخت و پز، شستن ماشین یا پیاده روی هستند، این صحبت‌ها انجام شود و اصلا نیازی نیست وقت خاصی را به این گفتگوها اختصاص دهید. استفاده از موقعیت‌های روزمره و صمیمی برای صحبت کردن و دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی، بهترین ایده‌ای است که می‌تواند برای والدین مطرح باشد.

از تجربه‌هایتان برای او بگویید

برای ایجاد احساس صمیمی و خودمانی‌تر با کودک می‌توانید از تجربه خود هم استفاده کنید. اگر در کنار کودک‌تان احساس راحتی کنید، می‌توانید برخی از مسائل و نکات جنسی را با بیان خاطرات و داستان‌هایی از تجربه خود شرح داده و به صورت واضح نکات مدنظرتان را در بین گفتن این خاطرات گوشزد کنید. در واقع دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی با مثال‌هایی از خود بهترین روش تزریق افکار مثبت به ذهن کودکان می‌باشد. این حالت باعث می‌شود تا موضوعات مطرح شده توسط شما بسیار راحت‌تر مورد قبول کودک واقع شود.

ارتباط چشمی و رفتار مصمم با وی

نکته دیگری که در تاثیری‌گذاری صحبت‌هایتان درمورد خودارضایی و موارد جنسی به کودک اهمیت دارد، تماس چشمی شما با کودکان است. زمانی که با فرزند خود در مورد مسائل جنسی مختلف و خوارضایی صحبت کرده و به آن‌ها اطلاعات جدیدی منتقل می‌کنید، لازم است تا به چشم‌های او نگاه کرده و خیلی مصمم با وی رفتار کنید. نداشتن این حالت می‌تواند موجب این فکر در کودک شود که شما از این صحبت‌ها خجالت کشیده یا از بیان آن‌ها به کودکان‌تان ناراحت هستید.  با داشتن ارتباط چشمی با کودک به صورت ناخودآگاه به او می‌گویید که مسائل جنسی در نظر شما اصلا شرم آور، سخت یا تابو نبوده و کودک هم می‌تواند نظراتش را با شما در میان بگذارد. بنابر این برقرای و حفظ تماس چشمی موجب راحتی فرزند شما بر‌ای طرح پرسش‌ها و مسائل شده و به شما کمک می‌کند که تاثیرپذیری جملات‌تان را دوچندان کنید.

از عوامل محیطی استفاده کنید

یک ترفند عالی برای شروع صحبت با کودکان‌تان استفاده از موارد و نشانه‌های اطراف است. به طوری که شروع مکالمه می‌تواند از دیدن یک صحنه عاشقانه در یک فیلم یا اتفاقاتی باشد که هم شما هم کودک‌تان شاهد آن هستید. همچنین می‌توانید این کار را با پرسیدن سوالاتی مثل «اگر تو در چنین شرایطی بودی چه می‌کردی؟» یا مثلا «نظرات درباره این مورد چیست؟» شروع کنید. به این نوع مکالمه، مکالمه مبتنی بر یک موقعیت فرضی گفته شده و همواره به عنوان نقطه شروع عالی برای بیان عقاید، احساسات و نظراتی است که در شرایط عادی امکان پرداختن به آن‌ها بسیار سخت می‌باشد.

بحث را به حاشیه نبرید

خیلی وقت‌ها مسائلی مطرح می‌شود که شاید صحبت شما با فرزندتان را به حاشیه ببرد. در چنین مواقعی نگذارید مکالمه متوقف شود. همچنین از انجام واکنش‌های شدید و بحث و مشاجره لفظی پرهیز کرده و اصلا از فرزندتان نخواهید که عقاید و ارزش‌های شما را بالاجبار بپذیرند. همچنین بحث بر سر این نظرات کودکان‌تان اشتباه بوده و شما درست می‌گویید، تاثیر منفی وحشتناکی در آموزش جنسی او می‌گذارد. در همین راستا وقتی کودک‌تان مشغول حرف زدن حتی راجع به مسئله‌ای اشتباه است، حرف وی را قطع نکرده و به حرف‌های او گوش دهید. شما نباید تصور کنید که آن‌ها راهنمایی‌تان را می‌خواهند و باید خود را در جایگاه یک مشاور در نظر بگیرید. در آخر نیز از بیان جملات تهدیدآمیز و یا واکنش‌های شدید در زمان سوالات جنسی کودک‌تان خودداری کرده و این تصور را نداشته باشید که اگر کودک شما یک سوال یا بحث را مطرح می‌کند حتما باید مشکلی جدی داشته باشد. دوستی و صمیمیت کلید ورود به دنیای کودک است و هرچقدر با او دوستانه‌تر رفتار کنید، حرف‌هایتان اثر بیشتری روی وی خواهد داشت.

از اصول خود بگویید و حرف‌های فرزندتان را بشنوید

کودکانِ وقتی بزرگ‌تر شده و به سنین نوجوانی می‌رسند، بسیار علاقه‌مند به شنیدن ارزش‌ها و باورهای والدین خود در زمینه مسائل مختلف از جمله مسائل جنسی می‌باشند. شما می‌توانید برای ایجاد حالت دوستی و صمیمت بین خود و فرزندتان، دیدگاه‌ها و اصول و باورهایی که در این زمینه دارید را برای آن‌ها توضیح داده و لا به لای صحبت‌هایتان با بیان نکات مهمی که درباره خودارضایی وجود دارد، به صورت غیرمستقیم اقدام به دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی نمایید. در همین راستا به یاد داشته باشید هرگز به فرزندتان درمورد رعایت اصول و ارزش‌هایی که دارید پافشاری نکرده و بگذارید خود او مسیر درست را پیدا کند. در واقع اصرار شما نتیجه معکوس داشته و اگر بخواهید باورهایتان را با اصرار و پافشاری در ذهن فرزندتان جای دهید، اتفاقاً او حرف‌هایتان را نادیده می‌گیرد.

جمع‌بندی نهایی آگاه کردن فرزندان درباره خودارضایی

دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی بهترین کار برای جلوگیری از انجام این کار توسط کودک بوده و روی آینده او تاثیرات باورنکردنی می‌گذارد. اگر کودک از سنین کم با مضرات و مشکلاتی که خودارضایی برای وی ایجاد می‌کند آشنا باشد، بدون شک در آینده رفتارهای جنسی صحیح‌تری از خود بروز خواهد داد. برای دادن آگاهی به فرزندان درمورد خودارضایی حتما به نکات گفته شده توجه کرده و با در نظر گرفتن آن ها، ارتباطی دوستانه و همیشگی نه تنها در زمینه مسائل جنسی، بلکه در سایر موارد هم داشته باشید. امیدواریم این مقاله موردنظرتان قرار گرفته باشد.

همچنین پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره ترک خودارضایی و خود این موضوع داشته باشید، حتما صفحه اصلی سایت ترک سریع را مطالعه کنید.

بنر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

 تنها راز اصلی ترک سریع خودارضایی 

 صد در صد تضمینی

اگر بابت انجام خودارضایی احساس گناه داری، پس وقتشه روی دکمه قرمز زیر کلیک کنی و مسیر ترک خودارضایی رو شروع کنی

میخواهم خودارضایی را ترک کنم
close-link