آیا عوارض خودارضايی بعد از ترک از بین میرود؟

سوال دیگری که کاربران سایت ترک سریع از ما پرسیده‌اند این بود که آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک از بین می‌رود؟ چگونه این فرایند را سریع‌تر کنیم تا عوارض خودارضایی خیلی سریع‌تر از بین برود؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم که قطعا خیلی برای شما مفید خواهد بود، پس با دقت مقاله را بخوانید.

از بین رفتن عوارض خودارضایی بعد از ترک خودارضایی

آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک از بین می‌رود؟ بله، اما لازم است نکات به شدت مهمی را رعایت کنید!

اولین نکته بسیار مهم این است که شما باید در زمان ترک خودارضایی، میل جنسی خود را به درستی کنترل و ارضا کنید (ارضا کردن به معنای خودارضایی یا سکس نیست! بلکه منظور ما کنترل درست میل جنسی است).

برای مثال اگر حس کردید در بدن‌تان آشوب شده و تمایل زیادی به خودارضایی دارید نباید سعی کنید با قدرت اراده با آن مقابله کنید، بلکه باید از راهکارهای درست استفاده کنید. برای مثال یک دوش آب سرد بگیرید یا یک پیاده‌روی 20 دقیقه‌ای بروید یا چندها راهکار دیگر که در دوره جامع ترک خودارضایی توضیح داده‌ایم.

در صورتی که میل جنسی خود را سرکوب کنید ضررهای آن می‌تواند به اندازه انجام خودارضایی باشد! پس به جای سرکوب کردن، یاد بگیرید که آن را به شکل درستی کنترل کنید که آسیبی به روان و جسم شما وارد نشود.

عوارض خودارضایی چگونه از بین می‌رود؟

نکته مهم دیگر این است که برای از بین رفتن عوارض خودارضایی باید به طور پیوسته این کار را انجام ندهید. برای مثال اگر از هفته‌ای یکبار، آن را تبدیل به ماهی یکبار کنید کار خاصی نکرده‌اید و منتظر از بین رفتن عوارض نباشید. برای از بین رفتن باید یکبار برای همیشه آن را ترک کنید و دیگر سمت آن نروید تا عوارض از بین برود.

اما دقیقا چطور؟ پاسخ خیلی ساده است، بدن ما بهترین درمانگر برای خود است. وقتی که خودارضایی نکنید، خواب درست داشته باشید، استرس و اضطراب نداشته باشید (ِیا مقدار کم باشد) و تغذیه مناسبی داشته باشید، به مرور زمان بدن شروع به ترمیم خود می‌کند و بعد از مدت‌ها کاملا به حالت عادی خود باز می‌گردد.

برخی از عوارض خودارضایی که پس از ترک از بین می‌روند

عوارض خودارضایی بعد از ترک

در این قسمت می‌خواهیم چند مورد مهم از عوارض خودارضایی که بعد از ترک از بین می‌روند را مثال بزنیم. قطعا دانستن این موارد باعث می‌شود شما انگیزه بیشتری داشته باشید و حس بهتری پیدا کنید تا راحت‌تر بتوانید خوارضایی را ترک کنید، پس لطفا این موارد را با دقت بخوانید مخصوصا مورد اول!

بازگشت عزت نفس! مهم‌ترین نیاز شما…

توجه کنید عزت نفس یعنی چقدر برای خود ارزش قائل هستید و چقدر خود را دوست دارید، اما اعتماد به نفس یعنی اینکه شما چقدر به یک مهارت خود باور دارید. پس در قدم اول این دو مورد را اشتباه نگیرید و می‌شود گفت که برای رسیدن به عزت نفس بالا، ابتدا باید اعتماد به نفس خوبی داشته باشید.

پس این را درک کنید که عزت نفس چیزی بسیار ارزشمند است، دقیقا همان چیزی که متأسفانه اکثر مردم آن را ندارند! چه به دلیل آموزش‌های نادرست، چه به دلیل شرایط و….

عزت نفس آنقدر فواید دارد که می‌توانیم در رابطه با آن یک مقاله جامع بنویسیم، اما این کار نیاز نیست. چونکه با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید بفهمید که این موضوع چقدر اهمیت دارد و چگونه عزت نفس، کل زندگی شما را پوشش می‌دهد!

همین که شما تصمیم به ترک خودارضایی بگیرید، عزت نفس شما تقویت می‌شود و هر بار که خودارضایی نمی‌کنید، عزت نفس شما بهتر خواهد شد. بنابراین تاثیرخودارضایی بر اعتماد به نفس و عزت نفس را جدی بگیرید.

اما این نکته را هم فراموش نکنید که با هر بار خودارضایی درحال صدمه زدن به آن هستید! پس با انجام خودارضایی، عزت نفس خود را پایین می‌آورید و با انجام ندادن آن، عزت نفس خود را بالا می‌برید.

افزایش انرژی و حس خوب!

بله درست است. اگر در زندگی بی هدف نباشید و لااقل یک هدف ساده داشته باشید، با ترک خودارضایی انرژی و حس خوب زیادی را دریافت می‌کنید و انگیزه بسیار بیشتری برای زندگی، شاد بودن و به دنبال هدف خود رفتن دارید.

همین که اقدام به ترک می‌کنید و مطمئن هستید که این اقدام شما جدی است، انرژی و حس خوب را فورا دریافت خواهید کرد.

فواید ترک خودارضایی بر چهره

درست متوجه شدید! تغییر چهره پس از ترک خودارضایی حقیقت دارد. اینکه علت اصلی جوش‌های صورت شما خودارضایی است، یک دروغ و حرفی غیرعلمی می‌باشد. اما منابع علمی زیادی هم ثابت می‌کنند که خودارضایی تاثیرات بسیار بدی دارد از جمله افسردگی، کاهش عزت نفس، زودانزالی و….

نتیجه گیری‌های علمی با منطق! خب بگذارید که یک بحث جالب را برای‌تان بگویم، آن هم این می‌باشد که طبق تحقیقات ثابت شده است، داشتن هدف در زندگی باعث بهتر شدن پوست شما می‌شود! خوشحالی و حس خوب باعث بهتر شدن پوست شما خواهد شد! پس الان می‌فهمید که چرا وقتی خودارضایی نمی‌کنید پوست بهتری هم دارید؟! بله، خودارضایی به صورت مستقیم باعث بد شدن چهره شما نمی‌شود، بلکه این موضوع به صورت غیرمستقیم انجام می‌شود.

زیرا افسردگی و کاهش عزت نفس و پایین بودن انرژی باعث همین موارد خواهد شد، حتی باعث می‌شود که علاقه‌ای به مراقبت از پوست خود یا خوردن غذاهای درست نداشته باشید.

توجه: این مورد برخلاف دو مورد قبلی روندی سریع نیست، بلکه خیلی کند است و احتمال دارد که یک سال طول بکشد تا پوست شما ترمیم شود. اما اگر علاوه بر ترک خودارضایی از آن مراقبت کنید، روند بهبود خیلی سریع‌تر انجام می‌شود و مثلا به جای یک سال، تبدیل به 6 تا 9 ماه خواهد شد.

بهبود افسردگی پس از ترک خودارضایی

ترک خودارضایی ممکن است بهبود افسردگی را تسریع دهد، زیرا این اقدام می‌تواند منجر به افزایش سطح هورمون‌های مثل اندروژن و اکسیتوسین شود که در نتیجه باعث افزایش انرژی، بهبود وضعیت مزاجی، و کاهش استرس و اضطراب می‌شود. همچنین، این تصمیم می‌تواند بهبود خواب و افزایش اعتماد به نفس را به ارمغان بیاورد، که هر دو از عوامل مهم در مقابله با افسردگی هستند.

از بین رفتن مشکل حافظه و تمرکز

تاثیر خودارضایی بر مغز را جدی بگیرید! بعد از ترک خودارضایی به مرور زمان مشکلاتی که در این زمینه برای شما ایجاد شده است از بین می‌روند و مغز شما شروع به ترمیم خود می‌کند.

البته باز هم تکرار می‌کنیم این در صورتی است که با راهکارهای اصولی بتوانید خودارضایی نکنید؛ وگرنه اگر میل جنسی خود را به جای کنترل کردن، سرکوب کنید، تمرکز شما خیلی بدتر خواهد شد! برای همین است بعضی از افراد ادعا می‌کنند که من مجبورم خودارضایی کنم تا تمرکز داشته باشم!

نه دوست عزیز، شما باید میل جنسی و افکارتان را به شیوه درست کنترل کنید تا بتوانید با همان انرژی بالایی که دارید کارتان را انجام دهید؛ وگرنه تخلیه کردن آن نمی‌تواند راهکار درستی برای افزایش تمرکز باشد.

درست مانند کسی که به مواد مخدر اعتیاد دارد و وقتی که مدتی آن را مصرف نکرده حس می‌کند بدون آن نمی‌تواند تمرکز کند، نمی‌تواند زندگی کند، حال خیلی بدی دارد و دقیقا هم همین‌طور است. اما آیا به این معناست که باید دوباره سمت مواد مخدر برود؟ دوباره سمت اعتیاد برود و به مصرف کردن ادامه دهد؟ آیا این راهکار بازگشت تمرکز و حال خوب فرد معتاد است؟ قطعا همه ما می‌دانیم که اینگونه نیست.

اگر با راهکارهای درست بتواند اعتیاد خود را کنار بگذارد، بعد از مدتی علاوه بر اینکه اعتیاد فرد از بین می‌رود، بلکه به حالت قبل یا حتی بهتر از آن باز می‌گردد.

تاثیر خودارضایی بر تستوسترون‌ و هورمون‌ها

این موضوع قطعا برای مردان جذاب است اگر بدانند که تستوسترون بالا چه اثرات خوبی بر روی آن‌ها دارد (هشدار: منظور ما تستوسترون طبیعی است، در صورتی که اقدام به مصرف قرص‌ها یا آمپول‌های تستوسترون یا از این موارد کنید نتیجه عکس می‌گیرید، زیرا از نظر علمی ضررهای این موارد اثبات شده) اما برگردیم سر اصل مطلب، تستوسترون طبیعی می‌تواند تاثیرات بی‌نظیری برای مردان داشته باشد.

 • طی تحقیقات علمی ثابت شد مردانی که هر هفته بالای 2 بار خودارضایی می‌کردند، وقتی که یک هفته خودارضایی نکردند، میزان تستوسترون آن‌ها بعد از یک هفته 40 درصد افزایش یافت!
 • مردانی که رفتن به باشگاه یا ورزش‌های رزمی را شروع می‌کنند، بعد از یک ماه 10 درصد تستوسترون بیشتری دریافت خواهند کرد!

پس شما فقط با انجام ندادن خودارضایی و ورزش کردن می‌توانید تستوسترون خود را بالا ببرید، اما خب بالا رفتن تستوسترون چه سودی دارد؟ تستوسترون همان هورمون مردانه است که با بالارفتن طبیعی آن، اندام، چهره و صدای شما مردانه‌تر خواهد شد! این یعنی صدای شما جذاب‌تر خواهد شد، چهره شما مردانه و جذاب‌تر می‌شود و….

اگر درک این موضوع برای‌تان سخت است می‌توانید کلمه Testosterone Face را در گوگل سرچ کنید و با تصاویر ببینید که تستوسترون چه تاثیر عالی بر روی زیبایی چهره مردان می‌گذارد.

توجه: این به آن معنا نیست که اگر خانم هستید و خودارضایی نکنید، افزایش تستوسترون شما بالا می‌رود و صدا یا چهره شما مردانه می‌شود! خیر، این موضوعی که گفته شد برای خانم‌ها کاملا متفاوت است.

چکار کنیم تا عوارض خودارضایی سریع تر از بین بروند؟

 • آگاهی از خود: شناخت داشتن در مورد بدن و احساسات خود می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از نیازها و مرزهای جسمی خود داشته باشید. در دوره ترک خودارضایی سایت ترک سریع به صورت کامل درباره این موضوع صحبت شده است.
 • مدیریت استرس: استرس و فشار می‌توانند عواملی برای افزایش فعالیت خودارضایی باشند. تمرین روش‌های مدیریت استرس مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا با استرس بهتر مقابله کنید.
 • ارتباطات سالم: بحث و گفتگو با شریک زندگی یا مشاور جنسی می‌تواند به شما کمک کند تا روابط سالم‌تری با دیگران برقرار کنید و از روش‌هایی برای برطرف کردن نیازهای جنسی خود استفاده کنید.
 • تنوع: اگر احساس می‌کنید خودارضایی به عادت تبدیل شده است، می‌توانید به دنبال فعالیت‌های جدید و تنوع در زندگی جنسی خود بگردید.
 • تقویت سلامتی: مراقبت از سلامتی عمومی خود از جمله خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش منظم می‌تواند به کاهش تمایل به خودارضایی کمک کند.

دوره ترک خودارضایی (کلیک کنید)

‫136 دیدگاه ها

 1. منم تازه دوره رو شروع کردم. اولش سخته اما به مرور راحت می‌شه. حتما امتحان کنید! 💪

 2. سلام ۱۶ سالمه پسرم و تقریبا ۵ سال اعتیاد شدید به خودارضایی داشتم خیلی شدید به طوری که وقتی خودارضایی میکردم ۱۰ دقیقه بعد دوباره دست به این کار میزدم البته این اواخر کمتر شده بود و الان تصمیم به ترک گرفتم چندین سایت مراجعه کردم گفتند برخی از عواض جبران پذیر نیست و من خیلی بابت این موضوع نگرانم و میخواستم بدونم با این حجم زیاد از خودارضایی امکان ناباروری است؟

 3. سلام و عرض ادب
  من 16 روزه پاکم ولی امشب خیلی تحریک شدم و رفتم تو اون سایت های خاک بر سری تا یه ساعت سرم تو سایت بود ولی نمیذاشتم آبم بیاد همش تو فکر بودم که به خودم اومدم و نذاشتم آبی تو بدنم خارج شه ولی چندباری آب مزی خارج شد ایا این کاری که کردم ضرر روحی داره مثلا تو جمع معضب میشی؟؟لطفا زود جواب بدین

 4. سلام من سوال داشتم
  اول اینکه وقتی تو مرحله ی بازیابی قرار میگیرم تا مغزم بتونه خودش رو با شرایط جدید تطبیق بده هورمون سروتونین خیلی کم میشه برای من و افسردگی و استرس و…. میادستم و اینکه هوس شیرینی شدید میکنم و هوس میکنم هی پشت سر هم آهنگ شاد گوش بدم نه یه بار دوبار آهنگ بلکه پشت سر هم چیکار باید بکنم تا از این مرحله بگذرم؟

 5. سلام وقت بخیر من تقریبا 2سال است خودارضا میشم و الان تصمیم به ترک 100درصد آن را دارم من 15سالمه آیا عوارض آن برای همیشه از بین می‌رود و دیگر برای آینده و برای بچه دار شدن ضرر ندارد

 6. سلام ، من ۱۸ سالمه و از ۱۴ سالگی متاسفانه درگیر این عمل زشت و اشتباه شدم . چندبار خواستم ترک کنم تقریبأ موفق شدم اما دوباره درگیر شدم متأسفانه . میخوام از همین امروز شروع کنم و به طور کامل این عمل کنار بذارم
  من اونقدر الان وضعم خرابه که به پنج ثانیه نرسیده ارضا میشم ، الان چند وقته که پرخاشگر هم شدم و حوصله انجام هیچ کاری رو ندارم . اگه بتونم خودارضایی رو به طور کامل ترک کنم عوارضش از بین میرن ؟ ترو خدا جواب بدید ..‌.

 7. یکی از راهکار هایی ک خیلی جوابه اینه ک هروقت احساس کردین ک قصد خود ارضایی دارین دوش اب سرد بگیرین و سعی کنید هیجان و انرژی بدن رو هروز با ورزش یا دویدن و….
  تخلیه کنید تا دست ب این کار زشت نزنید

 8. با سلام درود
  بنده 18سال هستم از سن کوچکی شروع شده حدود ده سال یا هم بشتر درگیری این موضوع هستم. اول کوچک بودم هیچی نمی‌فهمیدم
  بعد ک چیزای رو دونستم در باره اش. دگ خیلی دیر شده بود. مبتلا شده بودم به این مرض تا علان هم دارم انجام میدم هر جور کردم هر مقاله خوندم نشد اما زیاد انجام نمیدم. 10روز ی بار یا بشتر اینو میخوام بگم به شما دوستان. ک از رو هوس انجام میدید. اشتباه نکنید. علا وقتش. هی. ترک کنید. بروید به دنبال ی زندگی بیدون اعتیاد بارها دست به ترک کردن این مرض زدم اما موفق نشدم. مشد تا ی ماه 🌙 یا بشتر اگه انجام نمی‌دادم هر شب تو خواب جنب میشدم. تا علانم. می‌خوام ترک کنم تا ی ماه 🌙 یا بشتر. انجام ندم. هر شب تو خواب جنب میشدم
  واقعا از این زندگی خسته شدم. حاضرم دست به هر کاری بزنم تا از این اعتیاد رها بشم.
  از دوستان تغازا دارم اگه. راه بهتر میدانید. لطف کمک کند. نتیجه این کار چکا کنم. چشم 🫣 ضعیف میشه خسته گی اضطراب احساس گناه شرمندگی خیلی چیزها دگه ضعیفی حافظه زود انزالی پیش از حد

 9. حلقه مفقوده خیلی ها تو ترک این عادت زشت یه چیز بیشتر نیست. اونم نمازه
  چرا که نماز به معنای واقعی راه وسوسه های شیطان رو محدودتر می کنه و اراده رو قوی تر. مخصوصا مرتب خوندن نماز صبح روی اراده خیلی اثر مثبتی داره.

 10. سلام دوستان من 1 ساله در گیر این موضوع هستم. اما حداقل تونستم مشکل ریشه ای ام را پیدا کنم و این بود که ترحم نسبت به خودم دارم و از امروز با توکل بر خدا میخواهم دوباره که قول بدهم برای همیشه ترک میکنم برایم دعا کنید دوستان

 11. سلام دوستان من حدودا از سن ۱۷ سالگی دچار ای کار زشت شدم و الانم ۲۲ سالمه کمترش کردم خیلی بده وامونده برام دعا کنید

 12. دوستان من ۶ سال در حال خود ارضایی بودم ولی با تلاش و خواسته ی خودم این عادت زشت رو خداروشکر کنار گذاشتم و دکتر گفته کاملا خوب شدم و دیگه مشکلی نیست
  تنها راه درمان خود ارضایی اراده تون هست باید فعالیت ورزشی رو جایگزین این حرکت کنید

 13. سلام ممنون از مطالب خوبی که ارائه دادیم من یک سوال داشتم.من 37سالمه و از بچگی خود ارضایی داشتم تقریباً از 18یالگی خودارضایی که داشتم بیشتر بود یعنی هفته ای یک بار بعداز 23سالگی هر شب و روز بود و سعی میکردم ترک کنم یک ماه یا دوماه ترک میکردم و یک هفته باز این کار رو انجام میدادم بعد تقریباً سه سال ترک کردم و در 32سالگی ازدواج کردم فقط تو روابطم با همسرم راحت ارضا نمی‌شدم الان می‌خوام بدونم آیا من تا چند چه حد آسیب دیدم و آیا این آسیب از بین میرم ممنون

  1. سلام من الان ۲۰سالمه و دخترم ۵ سال خودارضایی داشتم تازه فهمیدم این عوارض رو داره تونستید درمان کنید؟
   به دکتر مراجعه کنیم درست میشه؟

 14. سلام من ۲۰سالم خیلی خیلی از این کار بدم میاد ولی از کلاس ۵ شروع کردم خیلی دوست دارم ترک کنم خیلی به خودم قول دادم با خدا خیلی حرف زدم ولی میخوام از امروز به همی دوستانی که یک روز به انجای که من رسیدم رسیدن و ترک کرد قول بدم که منم ترک میکنم و میشم مثل روز اولم انشالله انشالله هیچ کسی گرفتارش نشه

 15. بخدا خیلی تاثیرات بدی روم گذاشته میخواهم ترک کنم نکنید در کل اینکار غلطه نکنید با خودتون همچین اشتباه فجیح رو خواهشن. دوستان لطفاً دعا کنید🙂منم می خوام ترک کنم یا علی مدد

 16. من ولله نمیتونم چیزی بگم ولی در کل این غلط رو هیچوقت نکنید حتی برای امتحان ضررش از تریاک بد تره
  من زیاد متون پتون بلد نیستم بنویسم حالا که هنه استارت زدن ما هم استارت میزنیم 30 / 6 / 1402 ساعت 00:12
  بدرود و ارزوی موفقیت

 17. سلام من میزدم آلات خیلی وقته ترک کردم حدود دوسال نفهمیدم عوارضش چی بودن ولی به هر حال بد کمر درد گرفتم بنظر شما کمردرد جزو عوارض بوده یا اگه بود بعد چه مدت مشکل رفع میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا