خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / پیشگیری از خودارضایی (با 12 راهکار ساده)

پیشگیری از خودارضایی (با 12 راهکار ساده)

پیشگیری از خودارضایی

ترک خودارضایی و پیشگیری از آن اصلا کار آسانی نیست که در یک لحظه تصمیم گرفته و آن را انجام دهید. بلکه ترک و پیشگیری از خودارضایی یک فرایند طولانی است که نیاز به تعهد شما دارد. چرا که ممکن است در مراحل مختلف ترک خودارضایی، دچار برگشت یا اشتباه شده و تاثیر مراحل را به کل از بین ببرید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که تحت هر شرایطی حتی فشار دوستان یا فشارهای شدید روحی و جسمی، بر تصمیم و تعهد خود باقی مانده و تا خودارضایی را به صورت کامل ترک نکرده‌اید، به هیچکس چیزی از موفقیت‌تان در این زمینه نگویید.

اولین قدم برای ترک خودارضایی، تصمیم گیری است. شما باید تصمیم بگیرید که این کار را کنار بگذارید و وقتی این تصمیم را گرفتید، مطمئن باشید نیمی از مسیر را طی کرده‌اید. نیمی دیگر از مسیر ترک خودارضایی، دانستن راهکارهایی است که به شما کمک می‌کند. ما در این مقاله به بیان این راهکارها و بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم، پس با ما همراه باشید.

حذف هر آن چه که شما را تحریک و وسوسه می کند

یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از خودارضایی این است که، هر چیزی که شما را برای خودارضایی وسوسه می‌کند را حذف کرده و از آن دوری کنید. اگر شما عکس‌ها یا فیلم‌های تحریک کننده‌ای در کامپیوتر یا تلفن همراه‌تان دارید، باید آن‌ها را حذف کرده و هر وسیله دیگری که باعث تحریک شدن‌تان می‌شود را دور بریزید. بیشترین عاملی که باعث تحریک جوانان برای خودارضایی می‌شود، فعالیت در گروه‌ها یا کانال‌هایی از فضای مجازی است که محتوای مستهجن تولید می‌کنند. برای پیشگیری و ترک خودارضایی، از تمام این گروه‌ها و کانال‌ها لفت دهید تا فکر شما سمت چیزهای وسوسه کننده نرود.

برنامه ریزی برای تایم معمول خودارضایی

اگر در زمان‌های خاصی بیشتر از بقیه زمان‌ها برای خودارضایی وسوسه می‌شوید، برای آن زمان برنامه‌ای را تنظیم کنید تا وقت‌تان پر شده و کاری به جز خودارضایی انجام دهید. مثلا اگر آخر شب بیشتر به خودارضایی وسوسه می‌شوید، تا زمانی که به شدت خواب آلوده نشده‌اید به اتاق خواب و تخت خواب خود نرفته و خود را با انجام کارهایی مثل مطالعه کردن، فیلم دیدن، در کنار خانواده بودن و یا انجام کارهای مورد علاقه‌تان سرگرم کنید.

بسیاری از جوانانی که امروزه به خودارضایی معتاد هستند، در ابتدا در این تایم‌ها خودارضایی کرده و پس از مدتی این کار برای‌شان عادی شده و در سایر زمان‌ها نیز آن را انجام می‌دادند. در واقع یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از خودارضایی، پر کردن زمان‌هایی است که شما در آن بیشتر خودارضایی می‌کنید.

پیشگیری از خودارضایی با پر کردن اوقات تنهایی

تنها نباش

طی پرسش‌نامه‌ای که از برخی کاربران تهیه شده است، از آن‌ها پرسیده شده که در چه زمان‌هایی خودارضایی می‌کنند و اغلب آن‌ها پاسخ داده‌اند، زمان‌هایی که در خانه تنها هستند. اگر شما جزو کسانی هستید که به دلیل تنهایی زیاد دچار خودارضایی می‌شوید، به دنبال راه‌هایی برای پرکردن تنهایی‌تان باشید. افزایش ارتباطات با دوستان و خویشاوندان، شرکت در دوره‌ها و جلسات عمومی، رفتن به پارک برای پیاده روی و… از راهکارهای پرکردن تنهایی و ترک خودارضایی است. فراموش نکنید تنها بودن برخی مواقع لازم است، اما این تنهایی نباید از حد خود بیشتر شود. چرا که زیاد شدن دفعات تنهایی، باعث ایجاد اعتیاد به کارهایی مثل خودارضایی و حتی موارد بدتر از آن می‌شود.

همیشه در حال انجام فعالیت باشید

فعالیت‌های مختلفی هستند که از شما یک شخصیت کامل و دوست داشتنی می‌سازند. برای پیشگیری از خودارضایی و رشد و ترقی در زندگی‌تان، حتما تایم روزانه‌تان را با فعالیت‌های مختلف پر کنید. هیجان کارهای مختلف می‌تواند جایگزین تمایل به خودارضایی شده و موجب شود دفعه بعدی که دچار وسوسه خودارضایی می‌شوید، روشی برای پرت کردن حواس خود داشته باشید. این کار می‌تواند یک تمرین ورزشی، نوشتن یک مطلب یا هرچیز دیگری باشد. اگر دقت کنید، چندین بار در این مقاله اصرار کرده‌ایم که خود را با انجام فعالیت‌های مختلف سرگرم کنید؛ چرا که بیکاری یکی از موارد زمینه‌ساز خودارضایی بوده و اگر بیکار نباشید، فکر شما سمت خودارضایی و کارهای خلاف دیگر نمی‌رود.

انجام فعالیت‌های هنری

فعالیت‌های هنری مثل نقاشی، موسیقی و نمایش تا حد زیادی به تغییر مسیر تمایلات جنسی و ترک خودارضایی و قرار گرفتن در مسیر خلاقیت و سازندگی کمک می‌کند. این فعالیت‌ها همیشه جزو کارهایی بوده که تداوم در انجام آن‌ها، موجب تغییر شخصیت افراد شده و از آن‌ها فردی فرهیخته‌تر می‌سازد. اگر به خودارضایی اعتیاد دارید و یا احساس می‌کنید این کار را بیش از حد انجام می‌دهید، بهتر است فکر و ذهن خود را معطوف به کارهای هنری کرده تا هم روحیات‌تان عوض شود و هم از انجام خودارضایی دور بمانید.

فعالیت‌های هنری اگر تداوم داشته باشند می‌توانند به عنوان یک منبع درآمد در زندگی‌تان شناخته شده و به کلی مسیر فعالیت‌های‌تان را تغییر دهند. همچنین لازم است بدانید که منظور از فعالیت‌های هنری، هر چیزی است که به آن علاقه‌مند هستید. یعنی مهم نیست شما به خوانندگی علاقه دارید یا نجاری یا حتی مجسمه سازی؛ هرکاری که نتیجه آن اثری هنرمندانه و خلاقانه ایجاد کند، یک کار هنری محسوب می‌شود.

انجام ورزش‌های مختلف

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های خودارضایی، انجام ورزش است. بدین ترتیب برای پیشگیری از خودارضایی و این که وقت و انرژی کافی را برای انجام این کار نداشته باشید، ورزش مورد علاقه خود را پیدا کرده و آن را دنبال کنید. در این روزهای کرونایی، ورزش در خانه بهترین گزینه است. ورزش در خانه شامل انجام حرکات ورزشی ساده‌ای است که برای تمامی عضلات وجود دارند.

به طوری که اگر مایلید روی سرشانه یا بازوهای خود کار کنید، حرکت‌های خاص ورزشی برای این حالت در نظر گرفته شده که بدون نیاز به باشگاه رفتن و تنها با صرف چند دقیقه در طول روز می توانید آن‌ها را انجام دهید. ورزش در خانه بهترین و کم هزینه‌ترین راهکار برای پیشگیری از خودارضایی بوده و این کار بدون نیاز به مربی و امکانات خاص قابل انجام است.

شما به کمک برنامه‌های ورزشی می‌توانید تمرینات خاصی که برای آب کردن چربی‌های باسن، شکم، سینه، ران و… است را انجام داده و علاوه بر پیشگیری از خودارضایی، به تناسب اندام برسید. شایان ذکر است که هیچ‌کدام از این تمرینات خانگی نیاز به تجهیزات ورزشی نداشته و از این بابت نگرانی نداشته باشید.

پیشگیری از خودارضایی با کسب مهارت‌های جدید

برای ترک و پیشگیری از انجام خودارضایی، یک سرگرمی جدید پیدا کرده و یا به دنبال یادگیری یک مهارت جدید بروید. یاد گرفتن چیزی که نیازمند تلاش و وقت گذاشتن است نه تنها باعث دور ماندن شما از کارهای خلافی مثل خودارضایی شده، بلکه موجب افزایش تمرکز ذهن شما در مسائل مفید، به جای لذت زود هنگام حاصل از خودارضایی نیز می‌شود. مهارت‌هایی مثل آشپزی، باغبانی، نجاری، سخنرانی، خوانندگی و… جزو مهارت‌های ساده‌ای هستند که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. البته با توجه به این که هر شخص علاقه‌مند به کسب مهارت در حوزه‌ای خاص می‌باشد، نمونه‌های بسیار زیادی از مهارت‌های کاربردی را می‌توان در این قسمت عنوان کرد.

ذهن‌تان را مشغول کنید

برای دور بودن از فکر خودارضایی، ذهن خود را به مطالب مفید و آموزنده مشغول کنید. در این راستا می‌توانید فهرستی از کتاب‌ها، مجلات و سایت‌های مورد علاقه‌تان را تهیه کرده و آن‌ها را در دسترس خود قرار دهید. شما اگر بتوانید هر روز زمانی را به مطالعه کتاب‌ها، مجلات و رمان‌های موردعلاقه‌تان اختصاص دهید، پس از مدت زمان کوتاهی هم از نظر علمی رشد کرده‌اید و هم خودارضایی را ترک خواهید کرد. همچنین خواندن رمان به شما کمک می‌کند که در طول روز به داستان آن فکر کرده و حواستان به چیزهایی مثل خودارضایی نباشد. این کتاب‌ها هم می‌تواند کتاب‌های فیزیکی باشد و هم کتاب‌های دیجیتالی؛ حتی می‌توانید به جای کتاب خواندن، اقدام به وبگردی کرده و ذهن‌تان را معطوف به مسائل مختلفی کنید.

کاهش ارتباط با کسانی که خودارضایی می کنند

دوستان همیشه جزو تاثیرگذارترین افرادی هستند که روی رفتارهای‌تان اثر داشته و اگر آن‌ها افراد خوبی باشند، شما هم رفتارهای خوب را از آن‌ها یاد می‌گیرید و اگر رفتارهای آن‌ها در مسیر نادرستی باشد، شما هم می‌توانید در این مسیر وارد شده و زندگی‌تان تحت تاثیر قرار بگیرد. پس اگر با دوستانی ارتباط دارید که آن‌ها هم عادت به خودارضایی دارند، ارتباط‌تان را کمتر کنید. چرا که خودارضایی آن‌ها مطمئنا در رفتار، صحبت و تعاملات‌شان با شما تأثیر داشته و این افراد می‌توانند شما را هم مجبور به خودارضایی کنند.

هر چه در اطراف‌تان افراد سالم‌تری حضور داشته باشند، شخصیت شما هم بهتر شکل می‌گیرد. به قول یک ضرب المثل قدیمی، رفتار شما میانگینی از 5 نفری است که در اطراف‌تان حضور دارند. پس سعی کنید در انتخاب این 5 نفر دقت کرده و اگر افرادی هستند که مدام در حال خودارضایی می‌باشند، لطفا از آن‌ها دور بمانید.

برای ترک خودارضایی پاداش در نظر بگیرید

پیشگیری از خودارضایی با پاداش به خود

سیستم پاداش به گونه‌ای است که شما با خودتان قرارهایی می‌گذارید که اگر آن‌ها را انجام دهید، برای خود پاداشی در نظر می‌گیرید. مثلا به ازای هر روزی که خودارضایی نمی‌کنید، 20 هزار تومان در یک صندوق بیندازید و در پایان هفته با پولش چیزی که دوست دارید را برای خودتان بخرید. این روش کمک زیادی به ترک خودارضایی می‌کند و جزو راهکارهایی است که روان‌شناسان آن را پیشنهاد می‌کنند.

کمتر خودتان را در آینه ببینید

باید بدانید که طبق تحقیقات ثابت شده است، افرادی که خودشان را زیاد در آینه نگاه می‌کنند، بیشتر درگیر خودارضایی بوده و این اتفاق باعث تشدید خودارضایی در این افراد می‌شود. از این رو تا حد امکان کمتر خودتان را در آینه دیده و از این وسیله فقط برای نظافت و مرتب کردن در حد معمول استفاده نمایید. یکی از عادات ناپسندی که برخی از افراد دارند، مشاهده اندام‌های جنسی‌شان در آینه است. این کار یک محرک بسیار بد برای خودارضایی بوده و شدت انجام این عمل را در شما افزایش می‌دهد.

انجور امور اجتماعی

کارهای داوطلبانه و خیریه که باعث کمک شما به افراد دیگر می‌شود، جزو کارهایی است که به ترک خودارضایی کمک زیادی می‌کند. اگر شما انرژی‌تان را در راستای کمک به مردم اختصاص داده و مشکل کسانی که به کمک‌تان نیاز دارند را حل کنید؛ علاوه بر آن که احساس مفید بودن به شما دست می‌دهد، باعث می‌شود با قرار گرفتن در محیط‌های اجتماعی و معاشرت با افراد مختلف از انجام کارهایی مثل خودارضایی دور بمانید.

سخن پایانی پیشگیری از خودارضایی

خودارضایی یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که امروزه بسیاری از جوانان و حتی افرادی که دارای همسر هستند را اسیر خود کرده و زندگی آن‌ها را به نابودی کشانده است. در واقع افرادی که خودارضایی می‌کنند بدون آن که به شریک جنسی و همسرشان دسترسی داشته باشند، اندام‌های جنسی خود را تحریک کرده و به وسیله آن‌ها به حالت ارگاسم می‌رسند. مشکلاتی که خودارضایی برای افراد مختلف به خصوص جوانان به وجود می آورد، تنها به مشکلات فیزیکی و جسمی منجر نشده و می‌تواند کسانی که به آن اعتیاد دارند را دچار اختلالات روحی و روانی بسیار شدیدی نماید. از جمله تاثیرات جسمی وحشتناکی که خودارضایی روی افراد می‌گذارد می‌توان به کاهش استحکام و پوکی استخوان، سستی عضلات و تضعیف نیروی عضلانی، بی حال بودن و احساس ضعف همیشگی، آسیب‌های شدید در ناحیه تناسلی و… اشاره کرد.

همین الان پیشگیری را شروع کنید

عوارض خودارضایی نیز در چیزهایی مثل کاهش قدرت یادگیری و حواس پرتی زیاد، انزوا و دور ماندن از جمع افراد، پرخاشگری و عصبانیت شدید، احساس گناه و عذاب وجدان و… خلاصه می‌شود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارند از این مشکلات و اختلالات دور بمانند، حتما راهکارهایی که برای ترک خودارضایی وجود دارد را به درستی و با توجه به اصول آن انجام داده و سعی کنید سبک زندگی‌تان را به دور از این عمل زشت و حرام شکل دهید. امیدواریم مطالب گفته شده باعث پیشگیری خودارضایی در شما شده باشد و به کمک آن‌ها بتوانید اعتیاد به این مشکل را حل کنید. شما عزیزان می‌توانید سوالات و دیدگاه‌های خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما و سایر کاربران برسانید.

بنر

اشتراک در
اطلاع از
guest
41 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

 تنها راز اصلی ترک سریع خودارضایی 

 صد در صد تضمینی

اگر بابت انجام خودارضایی احساس گناه داری، پس وقتشه روی دکمه قرمز زیر کلیک کنی و مسیر ترک خودارضایی رو شروع کنی

میخواهم خودارضایی را ترک کنم
close-link