خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / پیشگیری از خودارضایی (با 12 راهکار ساده)

پیشگیری از خودارضایی (با 12 راهکار ساده)

پیشگیری از خودارضایی

ترک خودارضایی و پیشگیری از آن اصلا کار آسانی نیست که در یک لحظه تصمیم گرفته و آن را انجام دهید. بلکه ترک و پیشگیری از خودارضایی یک فرایند طولانی است که نیاز به تعهد شما دارد. چرا که ممکن است در مراحل مختلف ترک خودارضایی دچار برگشت یا اشتباه شده و تاثیر مراحل را به کل از بین ببرید. مهم ترین نکته ای که در این باید به آن توجه کنید این است که تحت هر شرایطی، حتی فشار دوستان یا فشارهای شدید روحی و جسمی بر تصمیم و تعهد خود باقی مانده و تا خودارضایی را به صورت کامل ترک نکرده اید، به هیچکس از موفقیت تان در این زمینه نگویید.

اولین قدم برای ترک خودارضایی تصمیم گیری است. شما باید تصمیم بگیرید این کار را کنار بگذارید و وقتی این تصمیم را گرفتید، مطمئن باشید نیمی از مسیر را طی کرده اید. نیمی دیگر از مسیر ترک خودارضایی، دانستن راهکارهایی است که به شما کمک می کند. ما در این مقاله به بیان این راهکارها و بررسی آن ها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

حذف هر آن چه شما را تحریک و وسوسه می کند

یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از خودارضایی این است که هر چیزی که شما را برای خودارضایی وسوسه می کند، حذف کرده و از آن دوری کنید. اگر شما عکس ها یا فیلم های تحریک کننده ای در کامپیوتر یا تلفن همراه تان دارید باید آنها را حذف کرده و هر وسیله دیگری که شما را تحریک می کند دور بریزید. بیشترین عاملی که باعث تحریک جوانان برای خودارضایی می شود، فعالیت در گروه ها یا کانال هایی از فضای مجازی است که محتوای مستهجن تولید می کنند. برای پیشگیری و ترک خودارضایی از تمام این گروه ها و کانال ها لفت دهید تا فکر شما سمت چیزهای وسوسه کننده نرود.

برنامه ریزی برای تایم معمول خودارضایی

اگر در زمان های خاصی بیشتر از بقیه زمان ها به خودارضایی وسوسه می شوید، برای آن زمان برنامه ای را تنظیم کنید تا وقت تان پر شده و کاری به جز خودارضایی انجام دهید. مثلا اگر آخر شب بیشتر وسوسه به خودارضایی می شوید ، تا زمانی که به شدت خواب آلوده نشده اید به اتاق خواب و تخت خواب خود نرفته و خود را با انجام کارهایی مثل مطالعه کردن، فیلم دیدن، در کنار خانواده بودن و یا انجام کارهای مورد علاقه تان سرگرم کنید.

بسیاری از جوانانی که امروزه به خودارضایی معتاد هستند، در ابتدا در این تایم ها خودارضایی کرده و پس از مدتی این کار برایشان عادی شده و در سایر زمان ها نیز آن را انجام می دادند. در واقع برای پیشگیری از خودارضایی یکی از بهترین کارها پر کردن زمان هایی است که شما در آن بیشتر خودارضایی می کنید.

پیشگیری از خودارضایی با پر کردن اوقات تنهایی

تنها نباش

طی پرسش نامه ای که از برخی کاربران به عمل آمده، از آن ها پرسیده شده که چه زمان هایی خودارضایی می کنند و اغلب آن ها پاسخ داده اند زمان هایی که در خانه تنها هستند. اگر شما جزو کسانی هستید که به دلیل زیاد تنها بودن دچار خودارضایی می شوند، به دنبال راه هایی برای پرکردن تنهایی تان باشید. افزایش ارتباطات با دوستان و خویشاوندان، شرکت در دوره ها و جلسات عمومی، رفتن به پارک برای پیاده روی و … از راهکارهای های پرکردن تنهایی و ترک خودارضایی است. فراموش نکنید تنها بودن برخی مواقع لازم است اما این تنهایی نباید از حد خود بیشتر شود. چرا که زیاد شدن دفعات تنهایی باعث ایجاد اعتیاد به کارهایی مثل خودارضایی و حتی موارد بدتر از آن می شود.

همیشه در حال انجام فعالیت باشید

فعالیت های مختلف هستند که از یک شخصیت کامل و دوست داشتنی می سازند. برای پیشگیری از خودارضایی و رشد و ترقی در زندگی تان، حتما تایم روزانه تان را با فعالیت های مختلف پر کنید. هیجان کارهای مختلف می تواند جایگزین تمایل به خودارضایی شده و موجب شود دفعه بعدی که دچار وسوسه خودارضایی می شوید، روشی برای پرت کردن حواس خود داشته باشید. این کار می تواند یک تمرین ورزشی، نوشتن یک مطلب یا هرچیز دیگری باشد. اگر دقت کنید چندین بار در این مقاله اصرار کرده ایم که خود را با انجام فعالیت های مختلف سرگرم کنید؛ چرا که بیکاری یکی از موارد زمینه ساز خودارضایی بوده و اگر بیکار نباشید فکر شما سمت خودارضایی و کارهای خلاف دیگر نمی رود.

انجام فعالیت های هنری

فعالیت های هنری مثل نقاشی، موسیقی و نمایش تا حد زیادی به تغییر مسیر تمایلات جنسی و ترک خودارضایی و قرار گرفتن در مسیر خلاقیت و سازندگی کمک می کند. این فعالیت ها همیشه جزو کارهایی بوده که تداوم در انجام آن ها موجب تغییر شخصیت افراد شده و از آن ها فردی فرهیخته تر می سازد. اگر به خودارضایی اعتیاد دارید و یا احساس می کنید این کار را بیش از حد انجام می دهید، بهتر است فکر و ذهن خود را معطوف به کارهای هنری کرده تا هم روحیات تان عوض شود و هم از انجام خودارضایی دور بمانید.

فعالیت های هنری اگر تداوم داشته باشند می توانند به عنوان یک منبع درآمد در زندگی تان شناخته شده و به کلی مسیر فعالیت هایتان را تغییر دهند. در این بین لازم است بدانید منظور از فعالیت های هنری هر آن چه که به آن علاقه مندید است. یعنی مهم نیست شما به خوانندگی علاقه دارید یا نجاری یا حتی مجسمه سازی؛ هرکاری که نتیجه آن اثری هنرمندانه و خلاقانه ایجاد کند یک کار هنری محسوب می شود.

انجام ورزش های مختلف

یکی از بهترین و موثرترین روش های خودارضایی انجام ورزش است. بدین ترتیب برای پیشگیری از خودارضایی و برای این که وقت و انرژی کافی برای انجام این کار را نداشته باشید، ورزش مورد علاقه خود را پیدا کرده و آن را دنبال کنید. در این روزهای کرونایی ورزش در خانه بهترین گزینه است. ورزش در خانه شامل انجام حرکات ورزشی ساده ای است که برای تمامی عضلات وجود دارند.

به طوری که اگر مایلید روی سرشانه یا بازوهای خود کار کنید، حرکت های خاص ورزشی برای این حالت در نظر گرفته شده که بدون نیاز به باشگاه رفتن تنها با صرف چند دقیقه در طول روز می توانید آن ها را انجام دهید. ورزشی در خانه بهترین و کم هزینه ترین راهکار برای پیشگیری از خودارضایی بوده و این کار بدون نیاز به مربی و و امکانات خاص قابل انجام است.

شما به کمک برنامه های ورزشی می توانید تمریناتی خاصی که برای آب کردن چربی های باسن، شکم، سینه، ران و … است را انجام داده و علاوه بر پیشگیری از خودارضایی، به تناسب اندام برسید. شایان ذکر است هیچ کدام از این تمرینات خانگی نیاز به تجهیزات ورزشی نداشته و از این بابت نگرانی نداشته باشید.

پیشگیری از خودارضایی با کسب مهارت های جدید

برای ترک و پیشگیری از انجام خودارضایی، یک سرگرمی جدید پیدا کرده و یا به دنبال یادگیری یک مهارت جدید بروید. یاد گرفتن چیزی که نیازمند تلاش و وقت گذاشتن است نه تنها باعث دور ماندن شما از کارهای خلافی مثل خودارضایی شده، بلکه موجب افزایش تمرکز ذهن شما در مسائل مفید به جای لذت زود هنگام حاصل از خودارضایی نیز می شود. مهارت هایی مثل آشپزی، باغبانی، نجاری، سخنرانی، خوانندگی و … جزو مهارت های ساده ای هستند که می توانید آن ها را امتحان کنید. البته با توجه به این که هر شخص علاقه مند به کسب مهارت در حوزه ای خاص می باشد، نمونه های بسیار زیادی از مهارت های کاربردی را می توان در این قسمت عنوان کرد.

ذهن تان را مشغول کنید

برای دور بودن از فکر خودارضایی، ذهن خود را به مطالب مفید و آموزنده مشغول کنید. در این راستا می توانید فهرستی از کتاب ها، مجلات و سایت های مورد علاقه تان را تهیه کرده و آن ها را در دسترس خود قرار دهید. شما اگر بتوانید هر روز زمانی را به مطالعه کتاب ها، مجلات و رمان های موردعلاقه تان اختصاص دهید، پس از مدت زمان کوتاهی هم از نظر علمی رشد کرده اید و هم خودارضایی را ترک خواهید کرد. همچنین خواندن رمان به شما کمک می کند در طول روز به داستان آن فکر کرده و حواستان به چیزهایی مثل خودارضایی نباشد. این کتاب ها هم می تواند کتاب های فیزیکی باشد و هم کتاب های دیجیتال؛ حتی می توانید به جای کتاب خواندن اقدام به وبگردی کرده و ذهن تان را معطوف به مسائل مختلفی کنید.

کاهش ارتباط با کسانی که خودارضایی می کنند

دوستان همیشه جزو تاثیرگذارترین افرادی هستند که روی رفتارهایتان اثر داشته و اگر دوستان شما افراد خوبی باشند، شما هم رفتارهای خوب را از آن ها به ارث می برید و اگر رفتارهای آن ها در مسیر نادرستی باشد، شما هم می توانید در این مسیر وارد شده و زندگی تان تحت تاثیر قرار بگیرد. از این اگر با دوستانی ارتباط دارید که آنها هم عادت به خودارضایی دارند ارتباطتان را کمتر کنید. چرا که خودارضایی آن ها مطمئنا در رفتارها، صحبت ها و تعاملات شان با شما تاثیر داشته و این افراد می توانند شما را هم مجبور به خودارضایی کنند.

هرچه اطراف تان افراد سالم تری حضور داشته باشند، شخصیت شما هم بهتر شکل می گیرد. به قول یک ضرب المثل قدیمی رفتار شما میانگینی از 5 نفری است که در اطراف تان حضور دارند. پس سعی کنید در انتخاب این 5 نفر دقت کرده و اگر افرادی هستند که مدام در حال خودارضایی می باشند، از آن ها دور بمانید.

برای ترک خودارضایی پاداش در نظر بگیرید

پیشگیری از خودارضایی با پاداش به خود

سیستم پاداش به گونه ای است که شما در آن با خودتان یک قرارهایی می گذارید که اگر آن ها را انجام دهید، برای خود پاداشی در نظر می گیرد. مثلا به ازای هر روزی که خودارضایی نکنید 20 هزار تومان در یک صندوق بیندازید و در پایان هفته با پول آن چیزی را که دوست دارید برای خود بخرید. این روش کمک زیادی به ترک خودارضایی می کند و جزو راهکارهایی است که روانشناسان آن را پیشنهاد می کنند.

کمتر خودتان را در آینه ببینید

جالب است بدانید طبق تحقیقات ثابت شده افرادی که خودشان را زیاد در آینه نگاه می کنند، بیشتر درگیر خودارضایی بوده و این اتفاق باعث تشدید خودارضایی در این افراد می شود. از این رو تا حد امکان کمتر خودتان را در آینه دیده و از این وسیله فقط برای نظافت و مرتب کردن در حد معمول استفاده نمایید. یکی از عادات ناپسندی که برخی از افراد دارند، مشاهده اندام های جنسی شان در آینه است. این کار یک محرک بسیار بد برای خودارضایی بوده و شدت انجام این عمل را در شما افزایش می دهد.

انجور امور اجتماعی

کارهای داوطلبانه و خیریه که باعث کمک شما به افراد دیگر می شود، جزو کارهایی است که به ترک خودارضایی تان کمک زیادی می کند. اگر شما انرژی تان را صرف کمک به مردم اختصاص داده و مشکل کسانی که به کمک شما نیاز دارند را حل کنید، علاوه بر آن که احساس مفید بودن بهتان دست می دهد، باعث می شود با قرار گرفتن در محیط های اجتماعی و معاشرت با افراد مختلف از انجام کارهایی مثل خودارضایی دور بمانید.

سخن پایانی پیشگیری از خودارضایی

خودارضایی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که امروزه بسیاری از جوانان و حتی افراد که دارای همسر هستند را گریبان گیر خود کرده و زندگی آن ها را ورطه نابودی کشانده است. در واقع افرادی که خودارضایی می کنند، بدون آن که به شریک جنسی و همسرشان دسترسی داشته باشند اندام های جنسی خود را تحریک و به وسیله آن ها به حالت ارگاسم می رسند. مشکلاتی که خودارضایی برای افراد مختلف به خصوص جوانان به وجود می آورد، تنها به مشکلات فیزیکی و جسمی منجر نشده و می تواند کسانی که به آن اعتیاد دارند را دچار اختلالات روحی و روانی بسیار شدیدی نماید. از جمله تاثیرات جسمی وحشتناکی که خودارضایی روی افراد می گذارد می توان به کاهش استحکام و پوکی استخوان، سستی عضلات و تضعیف نیروی عضلانی، بی حال بودن و احساس ضعف همیشگی، آسیب های شدید در ناحیه تناسلی و … اشاره کرد.

همین الان پیشگیری را شروع کنید

عوارض خودارضایی نیز در چیزهایی مثل کاهش قدرت یادگیری و حواس پرتی زیاد، انزوا و دور ماندن از جمع افراد ، پرخاشگری و عصبانیت شدید، احساس گناه و عذاب وجدان و … خلاصه می شود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارند از این مشکلات و اختلالات دور بمانند، حتما راهکارهایی که برای ترک خودارضایی وجود دارد را به درستی و با توجه به اصول آن انجام داده و سعی کنید سبک زندگی تان را به دور از این عمل زشت و حرام شکل دهید. امیدواریم مطالب گفته شده باعث پیشگیری خودارضایی در شما شده باشد و به کمک آن ها بتوانید اعتیاد به این مشکل را حل کنید. شما عزیزان می توانید سوالات و دیدگاه های خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما و سایر کاربران برسانید.

بنر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.