خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / اثرات خودارضايي بر مغز

اثرات خودارضايي بر مغز

هورمون های جنسی یکی از مهم ترین هورمون های بدن هستند که ترشح آن ها در روزهای جوانی و نوجوانی بسیار بالا می رود. در اغلب افراد، در ابتدای سال های جوانی که به آن نوجوانی می گویند، تمایلات جنسی به یک باره با افزایش زیادی روبرو می شود و رشد جنسی افراد در این دوره به شدت به چشم می خورد. با رسیدن به این رشد، هورمون های جنسی بدن افراد روز به روز بیشتر ترشح شده و فرد را دچار حالاتی می کنند که در گذشته تجربه نکرده است. معمولاً در این دوره، بیشتر افراد درک درست و صحیحی از روابط جنسی و به طور کلی نیروی جنسی خود ندارند و وقتی ترشح بی رویه و چشمگیر هورمون های جنسی در بدن آن ها آغاز می شود، ناچار به انجام خودارضایی و کارهایی از این دست می کنند.

اثرات خودارضایی بر مغز

البته عمل خودارضایی صرفاً در بین جوانان و نوجوانان دیده نمی شود. بلکه بسیاری از آقایان و خانم ها در سنین بالاتر نیز این کار را انجام می دهند. اصلی ترین عامل خودارضایی در افراد، فزونی هورمون های جنسی در بدن و لذتی است که انجام این کار دارد. عمل خودارضایی یک عمل لذت بخش است و اگر فردی نتواند آن را کنترل نماید با مشکلات زیادی همراه خواهد شد. این کار در افرادی که به آن اعتیاد دارند، به یک عادت روزمره تبدیل شده و آثار به شدت زیان باری در جنبه های مختلف روحی، فکری و جسمی آن ها می گذارد. اعتیاد به خودارضایی یکی از مضرترین اعتیادهایی است که فرد به مرور زمان متوجه آسیب های آن خواهد شد. یکی از آسیب های شدیدی که خودارضایی به افراد وارد می کند، تاثیر منفی آن بر روی مغز است. وقتی فردی عادت به انجام خودارضایی داشته باشد، مغز وی به مرور زمان به یک اتاق فرمان شرطی تبدیل شده و به راحتی اعتیاد به موارد گوناگون را می پذیرد.

مطلب مرتبط: آیا خود ارضايي باعث لاغري ميشود؟

این یعنی اعتیاد به خودارضایی نه تنها خود یک نوع عادت وحشتناک و مضر به شمار می رود، بلکه این اعتیاد راه را برای معتاد شدن فرد به موارد دیگری مثل مخدرها یا کارهای زشت دیگر نیز فراهم می کند. ما در این مقاله قصد داریم تاثیر خودارضایی بر مغز افراد را بررسی کرده و ببینیم این عمل زشت و ناپسند چه آثاری بر فکر و مغز انسان ها دارد. از شما دعوت می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

تاثیر خودارضایی بر مغز از نظر علمی

اگر بخواهیم تاثیر خودارضایی بر مغز افراد را به صورت ریشه ای و علمی بیان کنیم، باید بدانید که مغز هر انسان از میلیاردها سلول به نام نورون تشکیل شده است که این سلول ها ساختار مغز را تشکیل می دهند. وقتی یک فرمان در مغز انسان ایجاد می شود، سلول های مغز که نورون نام دارند پالس هایی را در میان خود ارسال کرده تا به کمک این پالس ها بتوانند این پیام را منتقل نمایند. در مواقعی که یک فعالیت به صورت مداوم توسط فردی انجام شده و به یک عادت تبدیل می شود، پیام هایی که توسط نورون ها رد و بدل می شوند یک مسیر عصبی را در مغز ایجاد می کنند. برای مثال، هنگامی که یک نفر رانندگی می کند، پیام های مربوط به رانندگی در مغز او توسط نورون ها مدام رد و بدل شده و این انتقال ها در نهایت به ایجاد مسیر عصبی رانندگی در مغز او منجر می شود. به این ترتیب فرد دیگر هنگام رانندگی، کار سختی را نخواهد داشت و به چشم یک عادت به آن نگاه خواهد کرد. این موضوع در موارد دیگری مثل افرادی که نجاری می کنند یا افرادی که تعمیرات یک وسیله را انجام می دهند یا … رخ می دهد و هرچه انجام این اعمال بیشتر باشد، مسیرهای عصبی بزرگ تر و گسترده تری برای آن عمل در مغز تشکیل می شود. هنگامی که یک فرد خودارضایی را به شکل پشت سر هم و روزانه انجام می دهد، مسیر عصبی خودارضایی در مغز او بزرگ تر و گسترده تر شده و این یعنی نیاز فرد به خودارضایی بیشتر و بیشتر می شود.

اثرات خودارضايي بر مغز

با تشکیل مسیر عصبی خودارضایی، هرچه قدر فرد بیشتر این کار را انجام دهد مغز او به این کار واکنش بیشتری نشان می دهد. به طوری که وقتی مسیر عصبی مربوط به خودارضایی به گستردگی بیش از اندازه برسد، فرمان های مغز به هر ترتیبی که هست از این مسیر گذر کرده و فرقی نمی کند فرد در چه موقعیتی قرار داشته باشد. در این صورت اگر فرد احساس ناراحتی کند، مغز او به جای انتخاب مسیر عصبی خوشحالی، مسیر عصبی خودارضایی را برای حل موضوع انتخاب می کند. وقتی فرد خسته می شود، فرمان مغز برای رفع خستگی از مسیر خودارضایی می گذرد و وقتی فرد با استرس و اضطراب روبرو می شود، پیام های عصبی مغز به جای گذر از مسیر مناسب از مسیر خودارضایی برای رفع مشکل عبور می کنند. این اتفاق به تدریج موجب ضعیف تر و کمرنگ تر شدن مسیرهای عصبی مختلف و قدرتمندتر شدن مسیر عصبی خودارضایی در مغز افرادی می شود که به خودارضایی اعتیاد شدیدی پیدا کرده اند. بنابراین مغز افراد روز به روز با کاهش کیفیت عملکردی روبرو شده و دیگر نمی توان کار درست را انجام دهد. در واقع نسخه ای که مغز برای هر مشکل می پیچد، از مسیر خودارضایی عبور می کند و افراد فکر می کنند راه حل آرامش و حل مشکلات، انجام عمل خودارضایی است. مثال این موضوع را می توان در دانشجویان و دانش آموزانی جست و جو کرد که برای درس خواندن و مطالعه، حتماً می بایست خودارضایی کنند تا فکرشان آماده پذیرش مطالب علمی شود. در این افراد که تماماً به خودارضایی اعتیاد دارند، مسیر عصبی خودارضایی بسیار گسترده است و به جای آن که تمرکز را از روش های دیگری مثل گوش دادن به موسیقی، خالی کردن فکر یا … کسب کنند، با انجام عمل خودارضایی به این تمرکز می رسند. شاید خودارضایی در چند دقیقه اول فکر افراد را بازتر و مشکل شان را حل کند، اما با گذر زمان نه تنها دیگر تاثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه آثار وحشتناکی را از خود بر جای می گذارد که فرد را در یک بن بست فکری و جسمی شدید قرار می دهد.

عوارض روحی و جسمی خودارضایی

اثرات خودارضایی بر مغز

در این بخش، با شایع ترین عوارض خودارضایی که بر مغز می گذارند در خدمت شما عزیزان هستیم:

از دست دادن تمرکز فکری

برخلاف تصور خیلی ها، عمل خودارضایی نه تنها هیچگونه تمرکز واقعی و هوشیاری در افراد ایجاد نمی کند، بلکه هوشیاری فرد را به پایین ترین سطح خود رسانده و حواس پرتی را در او به وجود می آورد. به همین خاطر اگر پیش از درس خواندن یا انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند به فکر خودارضایی افتادید، به یاد داشته باشید این کار هیچ اثر مثبتی در تمرکز شما نمی گذارد.

ضعف اراده

کاهش قدرت تصمیم گیری و اراده فردی، عارضه دیگری است که خودارضایی بر مغز می گذارد. افرادی که قادر به ترک خودارضایی نیستند، به خودی خود با اراده ضعیفی روبرو می باشند که می تواند زندگی شان را به تباهی بکشاند. با این حال، اگر فردی به خودارضایی اعتیاد پیدا کند، کاهش قدرت تصمیم گیری در او با کاهش چشمگیری همراه شده و روی شخصیت وی تاثیر بد می گذارد.

اخلال در برنامه ریزی

خودارضایی یکی از کارهایی است که هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم در برنامه ریزی افراد اخلال ایجاد می کند. به طوری که چون انجام عمل خودارضایی چه در خانم ها و چه در آقایان وقت زیادی می خواهد (به دلیل کارهایی که قبل و بعد از آن انجام می شود) می تواند کاملاً برنامه های یک فرد را به هم بریزد. از طرفی، وقتی فردی خودارضایی می کند، دیگر انرژی و شوق قبل خودارضایی را نداشته و این موضوع نیز می تواند به صورت غیرمستقیم در برنامه ریزی ها مشکل ایجاد کند. این موضوع در آقایان بیشتر از خانم ها به چشم می خورد. بنابراین اگر فکرتان را آماده انجام یک سری کارها کرده اید، عمل خودارضایی در میان این کارها مثل یک مانع سفت و سخت عمل کرده و شما را با مشکل همراه می کند.

از دست دادن حافظه

یکی از اولین عارضه هایی که عمل خودارضایی بر مغز افراد وارد می کند، فراموش کاری و ضعف حافظه است. به طوری که شما دیگر نمی توانید مسائل مختلف را به یاد آورده و مدام موضوعات گوناگون را فراموش می کنید. افرادی که خودارضایی را از سنین جوانی و نوجوانی انجام داده و این کار را تا میانسالی و حتی سنین بالاتر پیش می برند، معمولاً با ضعف حافظه شدیدی همراه می شوند.

استرس و اضطراب فکری

از دیگر تاثیرات منفی خودارضایی روی مغز می توان به احساس استرس و اضطراب همیشی اشاره کرد. افرادی که خودارضایی می کنند معمولاً برای انجام این کار در محل هایی حاضر می شوند که کسی در آن حضور ندارند. استرس و اضطراب حضور افراد و فهمیدن خودارضایی آن ها توسط افراد مختلف، این مشکل بزرگ را برایشان ایجاد کرده و باعث می شود آن ها در هرجا و هرمکانی که هستند، همواره نگران این موضوع باشند.

کاهش اعتماد به نفس

تحقیقات نشان داده افرادی که مدام به انجام عمل خودارضایی می پردازند نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند اعتماد به نفس بسیار کمتری دارند. زوال حس اعتماد به نفس و از همه مهم تر عزت نفس، از تاثیرات وحشتناک و مخرب خودارضایی روی مغز است که خیلی ها متوجه آن نمی شوند. وقتی اعتماد به نفس افراد در اثر اعتیاد به خودارضایی کاهش پیدا می کند، آن ها مدام به این فکر می کنند که از پس کارهای گوناگون برنیامده و توانایی انجام کارها را ندارند. همچنین نداشتن عزت نفس، بزرگ ترین مانع برای پیشرفت افراد است و کسانی که از عازت نفس برخوردار نبوده یا عزت نفس پایینی دارند، همواره با احساس کم ارزش بودن و دوست داشته نشدن روبرو هستند. این حس موجب می شود انجام خیلی از کارها که پیش از خودارضایی برای فرد کاملاً عادی قلمداد می شود، پس از اعتیاد به خودارضایی برای او دست نیافتنی شود.

کم تحمل شدن

از دیگر اثرات منفی خودارضایی روی مغز می توان به کم شدن قدرت انتقاد پذیری در افراد اشاره کرد. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند، طاقت شنیدن انتقاد را نداشته و با کوچک ترین حرفی از افراد گوناگون ناراحت و عصبانی می شوند.

عصبانیت و پرخاشگری

آستانه صبر افرادی که خودارضایی می کنند بسیار کم است. این افراد با کوچک ترین اتفاقی که بر خلاف تمایلات آن ها باشد ناراحت شده و ناراحتی خود را به شکل بدی بروز می دهند. در واقع همان طور که معتادان به مواد مخدر در صورت عدم دسترسی به مواد مخدر موردنظرشان غیر قابل تحمل و سخت گیر می شوند، افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند نیز به همین شکل بوده و مغزشان شرطی شده است. بنابراین تا زمانی که خودارضایی نکنند نمی توانند رفتار عادی و مسالمت آمیز از خود نشان دهند.

احساس ناراحتی و اندوه فراوان

افرادی که به صورت مرتب و مدام خودارضایی می کنند نسبت به سایر افراد از احساس غم و اندوه و افسردگی بیشتری برخوردار هستند. از آن جایی که خودارضایی همواره با احساس پشیمانی همراه است، افرادی که این کار را می کنند پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با احساس پوچ گرایی روبرو شده و امیدشان را به ادامه زندگی از دست خواهند داد.

از دست دادن استعداد و انگیزه

اثرات خودارضایی بر مغز

خودارضایی مثل آب سردی است که روی آتش خلاقیت و استعداد ذهنی افراد ریخته می شود. خلاق ترین و باهوش ترین انسان ها هم اگر معتاد به خودارضایی شوند، روز به روز با زوال عمل و استعداد همراه شده و نمی توانند آن چه را در سر دارند، در عمل نشان دهند. همان طور که در بندهای بالاتر نیز اشاره کردیم، شکل گیری مسیر عصبی مربوط به خودارضایی موجب از بین رفتن و کمرنگ تر شدن مسیرهای عصبی دیگر در مغز می شود. به همین خاطر استعداد افراد در صورت اعتیاد به خودارضایی از بین رفته و مسیر خلاقیت ذهنی شان کوچک تر و کمرنگ تر می شود.

خستگی روح و ذهن

وقتی فردی به خودارضایی اعتیاد پیدا می کند، ذهن او مدام به دنبال مسائل جنسی خواهد رفت و این وضعیت نه تنها وی را از پیشرفت در کارهایش منع می کند، بلکه باعث خستگی ذهن شده و او را آزرده خاطر خواهد کرد.

مطلب مرتبط: تغذیه برای جبران خودارضایی

ما در این مقاله بر رایج ترین آثار بد و منفی خودارضایی روی مغز اشاره کردیم. به یاد داشته باشید این آثار و نتایج در تمام افراد به یک شکل نیست و طبیعتاً کسانی که یک بار در ماه خودارضایی می کنند نسبت به افرادی که این کار را چندین و چند بار صورت می دهند با مضرات کمتری روبرو خواهند بود. از این که تا پایان این بخش همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

بنر

اشتراک در
اطلاع از
guest
175 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

 تنها راز اصلی ترک سریع خودارضایی 

 صد در صد تضمینی

اگر بابت انجام خودارضایی احساس گناه داری، پس وقتشه روی دکمه قرمز زیر کلیک کنی و مسیر ترک خودارضایی رو شروع کنی

میخواهم خودارضایی را ترک کنم
close-link