خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / اثرات خودارضايي بر مغز

اثرات خودارضايي بر مغز

هورمون های جنسی یکی از مهم ترین هورمون های بدن هستند که ترشح آن ها در روزهای جوانی و نوجوانی بسیار بالا می رود. در اغلب افراد، در ابتدای سال های جوانی که به آن نوجوانی می گویند، تمایلات جنسی به یک باره با افزایش زیادی روبرو می شود و رشد جنسی افراد در این دوره به شدت به چشم می خورد. با رسیدن به این رشد، هورمون های جنسی بدن افراد روز به روز بیشتر ترشح شده و فرد را دچار حالاتی می کنند که در گذشته تجربه نکرده است. معمولاً در این دوره، بیشتر افراد درک درست و صحیحی از روابط جنسی و به طور کلی نیروی جنسی خود ندارند و وقتی ترشح بی رویه و چشمگیر هورمون های جنسی در بدن آن ها آغاز می شود، ناچار به انجام خودارضایی و کارهایی از این دست می کنند.

اثرات خودارضایی بر مغز

البته عمل خودارضایی صرفاً در بین جوانان و نوجوانان دیده نمی شود. بلکه بسیاری از آقایان و خانم ها در سنین بالاتر نیز این کار را انجام می دهند. اصلی ترین عامل خودارضایی در افراد، فزونی هورمون های جنسی در بدن و لذتی است که انجام این کار دارد. عمل خودارضایی یک عمل لذت بخش است و اگر فردی نتواند آن را کنترل نماید با مشکلات زیادی همراه خواهد شد. این کار در افرادی که به آن اعتیاد دارند، به یک عادت روزمره تبدیل شده و آثار به شدت زیان باری در جنبه های مختلف روحی، فکری و جسمی آن ها می گذارد. اعتیاد به خودارضایی یکی از مضرترین اعتیادهایی است که فرد به مرور زمان متوجه آسیب های آن خواهد شد. یکی از آسیب های شدیدی که خودارضایی به افراد وارد می کند، تاثیر منفی آن بر روی مغز است. وقتی فردی عادت به انجام خودارضایی داشته باشد، مغز وی به مرور زمان به یک اتاق فرمان شرطی تبدیل شده و به راحتی اعتیاد به موارد گوناگون را می پذیرد.

مطلب مرتبط: آیا خود ارضايي باعث لاغري ميشود؟

این یعنی اعتیاد به خودارضایی نه تنها خود یک نوع عادت وحشتناک و مضر به شمار می رود، بلکه این اعتیاد راه را برای معتاد شدن فرد به موارد دیگری مثل مخدرها یا کارهای زشت دیگر نیز فراهم می کند. ما در این مقاله قصد داریم تاثیر خودارضایی بر مغز افراد را بررسی کرده و ببینیم این عمل زشت و ناپسند چه آثاری بر فکر و مغز انسان ها دارد. از شما دعوت می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

تاثیر خودارضایی بر مغز از نظر علمی

اگر بخواهیم تاثیر خودارضایی بر مغز افراد را به صورت ریشه ای و علمی بیان کنیم، باید بدانید که مغز هر انسان از میلیاردها سلول به نام نورون تشکیل شده است که این سلول ها ساختار مغز را تشکیل می دهند. وقتی یک فرمان در مغز انسان ایجاد می شود، سلول های مغز که نورون نام دارند پالس هایی را در میان خود ارسال کرده تا به کمک این پالس ها بتوانند این پیام را منتقل نمایند. در مواقعی که یک فعالیت به صورت مداوم توسط فردی انجام شده و به یک عادت تبدیل می شود، پیام هایی که توسط نورون ها رد و بدل می شوند یک مسیر عصبی را در مغز ایجاد می کنند. برای مثال، هنگامی که یک نفر رانندگی می کند، پیام های مربوط به رانندگی در مغز او توسط نورون ها مدام رد و بدل شده و این انتقال ها در نهایت به ایجاد مسیر عصبی رانندگی در مغز او منجر می شود. به این ترتیب فرد دیگر هنگام رانندگی، کار سختی را نخواهد داشت و به چشم یک عادت به آن نگاه خواهد کرد. این موضوع در موارد دیگری مثل افرادی که نجاری می کنند یا افرادی که تعمیرات یک وسیله را انجام می دهند یا … رخ می دهد و هرچه انجام این اعمال بیشتر باشد، مسیرهای عصبی بزرگ تر و گسترده تری برای آن عمل در مغز تشکیل می شود. هنگامی که یک فرد خودارضایی را به شکل پشت سر هم و روزانه انجام می دهد، مسیر عصبی خودارضایی در مغز او بزرگ تر و گسترده تر شده و این یعنی نیاز فرد به خودارضایی بیشتر و بیشتر می شود.

اثرات خودارضايي بر مغز

با تشکیل مسیر عصبی خودارضایی، هرچه قدر فرد بیشتر این کار را انجام دهد مغز او به این کار واکنش بیشتری نشان می دهد. به طوری که وقتی مسیر عصبی مربوط به خودارضایی به گستردگی بیش از اندازه برسد، فرمان های مغز به هر ترتیبی که هست از این مسیر گذر کرده و فرقی نمی کند فرد در چه موقعیتی قرار داشته باشد. در این صورت اگر فرد احساس ناراحتی کند، مغز او به جای انتخاب مسیر عصبی خوشحالی، مسیر عصبی خودارضایی را برای حل موضوع انتخاب می کند. وقتی فرد خسته می شود، فرمان مغز برای رفع خستگی از مسیر خودارضایی می گذرد و وقتی فرد با استرس و اضطراب روبرو می شود، پیام های عصبی مغز به جای گذر از مسیر مناسب از مسیر خودارضایی برای رفع مشکل عبور می کنند. این اتفاق به تدریج موجب ضعیف تر و کمرنگ تر شدن مسیرهای عصبی مختلف و قدرتمندتر شدن مسیر عصبی خودارضایی در مغز افرادی می شود که به خودارضایی اعتیاد شدیدی پیدا کرده اند. بنابراین مغز افراد روز به روز با کاهش کیفیت عملکردی روبرو شده و دیگر نمی توان کار درست را انجام دهد. در واقع نسخه ای که مغز برای هر مشکل می پیچد، از مسیر خودارضایی عبور می کند و افراد فکر می کنند راه حل آرامش و حل مشکلات، انجام عمل خودارضایی است. مثال این موضوع را می توان در دانشجویان و دانش آموزانی جست و جو کرد که برای درس خواندن و مطالعه، حتماً می بایست خودارضایی کنند تا فکرشان آماده پذیرش مطالب علمی شود. در این افراد که تماماً به خودارضایی اعتیاد دارند، مسیر عصبی خودارضایی بسیار گسترده است و به جای آن که تمرکز را از روش های دیگری مثل گوش دادن به موسیقی، خالی کردن فکر یا … کسب کنند، با انجام عمل خودارضایی به این تمرکز می رسند. شاید خودارضایی در چند دقیقه اول فکر افراد را بازتر و مشکل شان را حل کند، اما با گذر زمان نه تنها دیگر تاثیر مثبتی نخواهد داشت، بلکه آثار وحشتناکی را از خود بر جای می گذارد که فرد را در یک بن بست فکری و جسمی شدید قرار می دهد.

عوارض روحی و جسمی خودارضایی

اثرات خودارضایی بر مغز

در این بخش، با شایع ترین عوارض خودارضایی که بر مغز می گذارند در خدمت شما عزیزان هستیم:

از دست دادن تمرکز فکری

برخلاف تصور خیلی ها، عمل خودارضایی نه تنها هیچگونه تمرکز واقعی و هوشیاری در افراد ایجاد نمی کند، بلکه هوشیاری فرد را به پایین ترین سطح خود رسانده و حواس پرتی را در او به وجود می آورد. به همین خاطر اگر پیش از درس خواندن یا انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند به فکر خودارضایی افتادید، به یاد داشته باشید این کار هیچ اثر مثبتی در تمرکز شما نمی گذارد.

ضعف اراده

کاهش قدرت تصمیم گیری و اراده فردی، عارضه دیگری است که خودارضایی بر مغز می گذارد. افرادی که قادر به ترک خودارضایی نیستند، به خودی خود با اراده ضعیفی روبرو می باشند که می تواند زندگی شان را به تباهی بکشاند. با این حال، اگر فردی به خودارضایی اعتیاد پیدا کند، کاهش قدرت تصمیم گیری در او با کاهش چشمگیری همراه شده و روی شخصیت وی تاثیر بد می گذارد.

اخلال در برنامه ریزی

خودارضایی یکی از کارهایی است که هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم در برنامه ریزی افراد اخلال ایجاد می کند. به طوری که چون انجام عمل خودارضایی چه در خانم ها و چه در آقایان وقت زیادی می خواهد (به دلیل کارهایی که قبل و بعد از آن انجام می شود) می تواند کاملاً برنامه های یک فرد را به هم بریزد. از طرفی، وقتی فردی خودارضایی می کند، دیگر انرژی و شوق قبل خودارضایی را نداشته و این موضوع نیز می تواند به صورت غیرمستقیم در برنامه ریزی ها مشکل ایجاد کند. این موضوع در آقایان بیشتر از خانم ها به چشم می خورد. بنابراین اگر فکرتان را آماده انجام یک سری کارها کرده اید، عمل خودارضایی در میان این کارها مثل یک مانع سفت و سخت عمل کرده و شما را با مشکل همراه می کند.

از دست دادن حافظه

یکی از اولین عارضه هایی که عمل خودارضایی بر مغز افراد وارد می کند، فراموش کاری و ضعف حافظه است. به طوری که شما دیگر نمی توانید مسائل مختلف را به یاد آورده و مدام موضوعات گوناگون را فراموش می کنید. افرادی که خودارضایی را از سنین جوانی و نوجوانی انجام داده و این کار را تا میانسالی و حتی سنین بالاتر پیش می برند، معمولاً با ضعف حافظه شدیدی همراه می شوند.

استرس و اضطراب فکری

از دیگر تاثیرات منفی خودارضایی روی مغز می توان به احساس استرس و اضطراب همیشی اشاره کرد. افرادی که خودارضایی می کنند معمولاً برای انجام این کار در محل هایی حاضر می شوند که کسی در آن حضور ندارند. استرس و اضطراب حضور افراد و فهمیدن خودارضایی آن ها توسط افراد مختلف، این مشکل بزرگ را برایشان ایجاد کرده و باعث می شود آن ها در هرجا و هرمکانی که هستند، همواره نگران این موضوع باشند.

کاهش اعتماد به نفس

تحقیقات نشان داده افرادی که مدام به انجام عمل خودارضایی می پردازند نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند اعتماد به نفس بسیار کمتری دارند. زوال حس اعتماد به نفس و از همه مهم تر عزت نفس، از تاثیرات وحشتناک و مخرب خودارضایی روی مغز است که خیلی ها متوجه آن نمی شوند. وقتی اعتماد به نفس افراد در اثر اعتیاد به خودارضایی کاهش پیدا می کند، آن ها مدام به این فکر می کنند که از پس کارهای گوناگون برنیامده و توانایی انجام کارها را ندارند. همچنین نداشتن عزت نفس، بزرگ ترین مانع برای پیشرفت افراد است و کسانی که از عازت نفس برخوردار نبوده یا عزت نفس پایینی دارند، همواره با احساس کم ارزش بودن و دوست داشته نشدن روبرو هستند. این حس موجب می شود انجام خیلی از کارها که پیش از خودارضایی برای فرد کاملاً عادی قلمداد می شود، پس از اعتیاد به خودارضایی برای او دست نیافتنی شود.

کم تحمل شدن

از دیگر اثرات منفی خودارضایی روی مغز می توان به کم شدن قدرت انتقاد پذیری در افراد اشاره کرد. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند، طاقت شنیدن انتقاد را نداشته و با کوچک ترین حرفی از افراد گوناگون ناراحت و عصبانی می شوند.

عصبانیت و پرخاشگری

آستانه صبر افرادی که خودارضایی می کنند بسیار کم است. این افراد با کوچک ترین اتفاقی که بر خلاف تمایلات آن ها باشد ناراحت شده و ناراحتی خود را به شکل بدی بروز می دهند. در واقع همان طور که معتادان به مواد مخدر در صورت عدم دسترسی به مواد مخدر موردنظرشان غیر قابل تحمل و سخت گیر می شوند، افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند نیز به همین شکل بوده و مغزشان شرطی شده است. بنابراین تا زمانی که خودارضایی نکنند نمی توانند رفتار عادی و مسالمت آمیز از خود نشان دهند.

احساس ناراحتی و اندوه فراوان

افرادی که به صورت مرتب و مدام خودارضایی می کنند نسبت به سایر افراد از احساس غم و اندوه و افسردگی بیشتری برخوردار هستند. از آن جایی که خودارضایی همواره با احساس پشیمانی همراه است، افرادی که این کار را می کنند پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با احساس پوچ گرایی روبرو شده و امیدشان را به ادامه زندگی از دست خواهند داد.

از دست دادن استعداد و انگیزه

اثرات خودارضایی بر مغز

خودارضایی مثل آب سردی است که روی آتش خلاقیت و استعداد ذهنی افراد ریخته می شود. خلاق ترین و باهوش ترین انسان ها هم اگر معتاد به خودارضایی شوند، روز به روز با زوال عمل و استعداد همراه شده و نمی توانند آن چه را در سر دارند، در عمل نشان دهند. همان طور که در بندهای بالاتر نیز اشاره کردیم، شکل گیری مسیر عصبی مربوط به خودارضایی موجب از بین رفتن و کمرنگ تر شدن مسیرهای عصبی دیگر در مغز می شود. به همین خاطر استعداد افراد در صورت اعتیاد به خودارضایی از بین رفته و مسیر خلاقیت ذهنی شان کوچک تر و کمرنگ تر می شود.

خستگی روح و ذهن

وقتی فردی به خودارضایی اعتیاد پیدا می کند، ذهن او مدام به دنبال مسائل جنسی خواهد رفت و این وضعیت نه تنها وی را از پیشرفت در کارهایش منع می کند، بلکه باعث خستگی ذهن شده و او را آزرده خاطر خواهد کرد.

مطلب مرتبط: تغذیه برای جبران خودارضایی

ما در این مقاله بر رایج ترین آثار بد و منفی خودارضایی روی مغز اشاره کردیم. به یاد داشته باشید این آثار و نتایج در تمام افراد به یک شکل نیست و طبیعتاً کسانی که یک بار در ماه خودارضایی می کنند نسبت به افرادی که این کار را چندین و چند بار صورت می دهند با مضرات کمتری روبرو خواهند بود. از این که تا پایان این بخش همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

بنر

39 دیدگاه

 1. لطفا کمک

  سلام من 19 سالمه و اینکه حدودا یک ساله خیلی ناجور اعتیاد پیدا کردم هر دفعه میخواستم ترک کنم ببشتر از دو هفته نتونستم دووم بیارم . خیلی ناجور روی زندگیم تأثیر گذاشته و دیگه حتی تصمیمات ساده رو هم با مشکل مواجه شدم کلی راه امتحان کردم لطفاً اگه کسی راهی بلده که بشه دیگه تکرار نکرد بگه مخصوصا این موضوع که بعضی وقتا بک دفعه فراموش میکنم که تو ترکم و همین گند میزنه

  • یه بنده خدا

   داش وقتی می‌زنه بالا شنا برو اولش شاید زیاد نتونی ولی اگه دوام بیاری هر وقت که اینطوری بشه با شنا رفتن میاد پایین و همینطور فیلمای پورن هم نبین که خیلی می‌کشتت سمت این چیزا!!! تنها راهت اینه

  • محمدملاحی

   برو دو ماه خدارو عبادت کن داش درست میشی الان خدا راشکر سه ماه ترک کردم یه چیز فقط یادت باشه اینکه خدا داره هر لحظه تو رو میبینه الان هم خداراشکر هیچ حسی ندارم یه جوری که فکر ذهنم عوض شده

 2. خودارضايي نهايتا باعث خستگي ذهني ميشه و در نهايت فرد ديگه با چيزي تحريك نميشه . سعي كنيد ترك كنيد چون زندگي رو بر باد ميده

 3. ناشناس

  من چندساله شروع به خودارضایی کردم اولین بار با دیدن پورن شروع شد ومتاسفانه ادامه پیداکرد.مغز من عادت کرد برای این کار فقط از پورن استفاده کنم و الان متوجه شدم اگه پورن نبینم ارضا نمیشم و از اونجایی که نمیخوام توی زندگی جنسیم درآینده مشکل پیش بیاد میخوام ترکش کنم اما نمیدونم بدنم به حالت قبل برمیگرده یانه

 4. با سلام
  لطفا جواب این سوال منو بدید
  من 33 سالم هست و تقریبا از ایام نوجوانی خود ارضایی میکنم بارها ترک داده ام و دوباره انجام داده ام، اتفاقی که برای من افتاده از بعد روانی می باشد به این صورت که وقتی با پارتنر جنسیم میخوام رابطه داشته باشم هیچ گونه حس و لذت جنسی به من القا نمیکند حتی وقتی تماس ایجاد میشود و من مجبورم برای تخلیه باز همون لحظه خود ارضایی کنم لطفا بفرماییداگر من خود ارضایی را به طور کامل ترک کنم این مشکل حل خواهد شد یا نه؟

  ممنونم

 5. سلام من تابستون پارسال به مدت سه ماه خود ارضایی کردم و وقتی متوجه ضرراتش شدم بدون درد و خونریزی ولش کردم
  ولی الان دچار مشکل احتلام های مکرر شدم بعضی موقع ها یه هفته بعضی موقع ها دوروز پشت سر هم
  آیا این عوارض شامل این هم میشه؟ وعوارض خودارضایی برطرف شده؟

 6. سلام برای خوب شدن عوارضش راهکار بدین لطفا از جمله صعیفی چشم

 7. یک انسان با اراده

  من ۱۶ ساله هستم دوستان من شروع کردم به نماز خوندن ۴ روزه ترک کردم خیلی پر انرژی و باهوش شدم که امتحان ریاضی ترم رو در عرض ۳۰ جواب دادم خیلی تاثیر داره و من که شروع کردم نماز خوندن خیلی نماز تاثیر شدیدی بر ترک داره اصلا فکر هتی منحرفانه دیگه به مغزم نمی رسه و احساس می کنم راندمان بدنم به طرز وحشتناکی بالا رفته و سعی می کنم هر روز گوشت سفید و قرمز می خورم که انرژی رو ذخیره می کنه که من با بدن سازی رفتن این انرژی رو تخلیه می کنم واقعا خیلی خوشحالم که فقط در طی چهار روز به این حس دست یافتم بعد از یک ماه چی می شه

 8. سلام من ۱۸ سالمه و تقریباً ۴ماهه معتاد این عمل زشت شدم و حافظه ام از حالت عادی از کار افتاده و مشکل فراموشی پیدا کردم آیا با ترک این عمل حواسم برمیگرده سرجایش یا کدام راه حلی دیگه ای است لطفا پاسخ دهید لطفاً

 9. سلام متاسفانه امروز این عمل زشت انجام دادم سه شنبه امتحان دارم و اصلا تمرکز ندارم نمیشه یه کاری کرد که حافظه ام تا حدی متعادل بشه؟

 10. ابوالفضل

  سلام عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
  من ۱۵ سالمه از سال پیش به شدت خود ارضایی میکردم
  تصمیم گرفتم دیگه خودارضایی نکنم
  چند روز اصلا تحمل نیاوردم و مدام خود ارضایی میکردم
  و الان میخواهم ترک کنم خیلی برام سخته چی کار کنم؟

  • یه بنده خدا

   داش فقط شنا برو وقتی می‌خوای بزنی شنا برو پورن هم نبین مثل من مغزت روشن و باز میشه

 11. بنده خدا

  سلام میگم خودارضایی مزمن باعث چه اختلالاتی میشود ؟ و قابل درمان هست ؟ لطفا جواب بدین

 12. من که همه عوارضو داشتم

 13. سلام من زمانی که نوجوان بودم خیلی خودارضایی روی آورده بودم….

  اماالان یک مشکل عصبی پایدار مردم که طوری است وقتی جای میروم و راننده گی میکنم فک میکنم که خوابم فک میکنم که تثن من وجود ندارم یک مریضی بسیار بدی تست و آزارم میدهد..ایا بخاطر خود ارضایی های قبلی است لطفا جواب من را بدهیدج

 14. لعنت به خودارضایی

 15. ناشناس

  سلدم
  یه سوال داشتم که اگه ما بتونیم در رابطه با این کار خودمونو کنترل کنیم اون تاثیراتی که در قیافمون افتاده مثل گودی چشم و این جور چیزا بر طرف میشه یا نه

 16. سلام اگر خو د ار زایی انجام ندهیم پغزمان به حالا عادی بر میگردد

 17. سلام میخاستم بدونم اگه ترک کنیم تقریبا چقدر زمان میبره تادرمان بشیم

 18. ناشناس

  یک سوال دیگم داشتم که ایا بعد از ترک خودارضایی مسیر های عصبی به حالت سالم برمیگردد؟

 19. ناشناس

  سلام ؛ میگم خودارضایی زیاد باعث جنون جوانی میشه یا همون جنون ؟ و اگر هم میشه چطور درمان میشه لطفا جواب بدید ووو یک موضوع دیگم که از زیر سینه به بالا عضلات لاغر میشه و تههه چاق لطفا کمک کنید

 20. سلام من دو سوال داشتم ایا انحنای کمر هم بعد از ترک خوب میشه و سوال دوم بعد از چند ماه ترک خود ارضایی عوارضش برطرف میشه اگه میشه زود جواب بدین؟

 21. اگه ترک کنیم مشکل حافظه برطرف می شه؟

 22. سلام من خیلی از آثار مخرب خود ارضایی را دارم مثل از دست دادن حافظه و نداشتن تمرکز و هوش و حواس انحنای ستون فقرات و حتی دیگه خوشحال نمیشم و مدام افسرده و بدون حرکت و بی حال شدم یه جا میشینم و بی حرکت فقط فکر میکنم یک سال و نیم هست که اینکارو انجام میدم و خسته شدم و میخام ترک کنم بعداز ترک ایا مشکلاتی که الان دارم بر طرف میشه ؟ سن 28 سال

 23. ناشناس

  سلام مرور افکار پورنو تاثیر بسیار قدرتمندی بر تکرار وگرفتار شدن دوباره فرد به خود ارضایی دارد تا میتوانید ذهن خود را کنترل کنید

 24. من ۱۵ سالم هست و از ۱۲ سالگی شروع به خوارضایی کردم؛شروع سال ۱۴۰۰ تصمیم گرفتم که این ۵مع را ترک کنم و موفق هم شدم،نزدیک به ۸ ماه بود که من این عمل را ترک کردم ولی متاسفانه دوباره یه این عمل معتاد شدم؛تو اون ۸ ماهی که من این عمل را انجام نمیدادم،یکی از بهترین دوران زندگیم بود؛من ۱۶ /۱۴۰۰/۷ بود که به این عمل معتاد شدم و همون روزم رفتم واکسن کرونا زدم،بعد از روز این عمل را تکرار کردم تا وقتی که واکسن نوبت دومم را در تاریخ۱۴۰۰/۸/۱۶ زدم و باز هم این عمل را تکرار میکردم که به نزدیکا ی برج ۹ بود که من احساس منگی کردم،احساس داشتم که تمرکز،حافظه،دقت و هوشم نسبت به اون روزهایی که عمل خودارضایی نداشتم و واکسن نزده بودم کم شده و تا حالا هم این احساسات ادامه دارد و من متأسفانه هنوز معتاد خودارضایى هستم؛ممکنه این حالات به خاطر واکسن باشد یا به دلیل انجام خوداضاییه؟ لطفا به من بگید چون من الان از زدن واکسن به شدت پشیمانم و اعصابم به خاطر این احساسات خورده و هنگام درس خواندن هم احساس منگی دارم و وقتی هم درس می خوانم زود خسته میشم و تمرکز قبلی را ندارم؛لطفا کمکم کنید.
  این نکته را هم بگم من قبل از اینکه این عادت را ترک کنم و دوباره بهش معتاد بشم یعنی قبل از سال ۱۴۰۰ این عمل را انجام میدادم ولی این احساسات را نداشتم؛لطفا بگید که مشکل از واکسنه یا خودارضایی!!
  :'(

  • ربطی به واکسن ندارد. بعد از یک دوره ترک کردن، کف دستی رو دوباره شروع کردی،
   اوندفعه تونستی بازم می تونی.

  • همش،مشکل از خود ارضایی میباشد ترک کنید رو به بهبودی میرود

 25. کوه دشت

  سلام داداش منم مثل شما بودم اصلا نگران نباش این بار میدونی چیکارکن متوسل شو به 💚حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س)💚 یک سوره ای از سوره های قرآن کرییم رو بخون و تمامی اجر و پاداشش را و ثوابش را هدیه کن به این بانوی بزرگوار جهان و جهانیان انشاالله دیگر این کار پلید رو نمیکنی ): داداش اینو حتما انجام بده ): وصلوات زیاد بفرست و طلب آمرزش کن از خدای مهربانمان و اینم بگم تمامی اختلالاتی که در مغز و جسم و روحت ایجاد شده همه به فرمان قدرتمند پروردگار خوب میشه انشاالله و تمام/.❤❤❤

 26. محمد مهدی

  سلام و عرض خسته نباشید. اگر خودارضایی رو ترک کنیم، مشکلاتی که برای مغز پیش اومده بود مثل کم شدن حافظه و هوش، اینها دوباره به وضعیت قبلی بر میگردن و استعدادم دوباره بر میگرده؟ تو رو خدا پاسخ بدید؛ من دو سه رو پیش بعد از 83 روز که از ترکم می گذشت، متاسفانه با دیدن یه فیلم پورن، سه بار خودارضایی کردم و خیلی پشیمونم الان🥺🥺 الان احساس می کنم تو مغزم خالی شده!!! لطفا اگه میشه این رو هم بگید که چی بخورم تا هوشم برگرده و استعداد و انگیزه ام هم بر گرده؟ خیبی ممنون🌹

  • سلام بعد از ترک به تدریج انرژی در بدن ذخیره میشود و بدن و مغز رو به بهبودی حرکت میکند

  • نگاه پورن نکن همین

  • سلام دوست عزیز خودارضایی مانند خیلی از عادات دیگه علاوه بر مخرب تر بودنش نسبت به عادات دیگه همچنان یک عادته و انسان توانایی ترک عادت های غلط رو قطعا داره و جای نگرانی نیست ولی برای اینکه بتونی یک عادت رو ترک کنی در مرحله ی اول باید با مفهوم عادت بیشتر آشنا بشی من بهت پیشنهاد میکنم اگر واقعا دنبال برگردوندن زندگیت به روال عادی و حتی فراتر از روال عادی هستی و نگران هوش و استعدادت هستی در مرحله ی اول کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر یا کتاب خرده عادت ها اثر استفان گایز رو مطالعه کنی بهت قول میدم اگر بخوای با کمک خدا و این کتاب ها قطعا موفق میشی تو این زمینه و اصلا مشکلی برات پیش نمیاد

  • احساس می کنی توی مغزت خالی شده 😆😅
   داداش یکم بیشتر کتاب بخون منظورش اینبود که مغز رو ی بدن ساز فرض کن که ی مدت با دست راستش وزنه ی ۴۰ کیلویی بزنه ولی با دست چپش وزنه ی ۲۰ کیلویی خب بعد از ی مدت معلومه که دست راستش حجیم تر میشه مغز هم همینطوره

  • بتوچه اسمم چیه

   داداش استعداد چه ربطی به خود ارضایی داره ؟! اول اینکه اصلا این حرفا درست نیست اگه هدف داشته باشی خود ارضایی هم بکنی از هدفت دور نمیشی خودت باید هی فکرتو بهش ندی وگرنه هیچ ربطی به استعداد و توانایی اینا ندارع تلقین من قبول ندارم

  • محمد جواد

   سلام
   به خدا توکل کن
   واز امام حسین بخواه خیلی تاثیر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *