خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / آیا خودارضایی حرام است؟ (برسی 100% کامل)

آیا خودارضایی حرام است؟ (برسی 100% کامل)

آیا خودارضایی حرام است؟ نظر دین اسلام درباره خودارضایی یا استمناء چیست؟ در این مطلب به این موضوع می پردازیم و نظر چند ها مراجع تلقید را هم برسی خواهیم کرد.

آیا خودارضایی حرام است

استمنا و خودارضایی جزو آن دسته از کارهاست که در جوامع امروزی بسیار زیاد دیده می‌شود. این کار در ادیان مختلف احکام متفاوتی دارد و در اسلام عملی ناپسند و زشت است. در این بین برای بسیاری از کاربران این سوالات مطرح است که آیا خودارضایی به مقدار کم نیز گناه‌آلود است؟ آیا خودارضایی در زنان حرام است؟ آیا استمنا و خودارضایی گناه کبیره است؟ و… این قبیل سوالات و شبیه به آن بحث‌هایی را میان برخی افراد و علمای دین ایجاد کرده است که بالاخره آیا اصل خودارضایی عملی حرام است یا خیر؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ کاملی بدهیم تا شما را از دیدگاه اسلام در این زمینه مطلع سازیم. با ما همراه باشید.

تعریف خودارضایی

خود ارضایی را می‌توان کسب لذت جنسی شخصی و رسیدن به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی به دست خود فرد تعریف نمود. به طوری که انسان با خود کاری کند تا از او منی بیرون آمده و دچار انزال شود. خودارضایی در واقع  یکی از راه‌های انحرافی در ارضای میل جنسی بوده و نه تنها باعث آسیب‌های جسمی می‌شود، بلکه فرد را در معرض آسیب‌های جدی روحی و روانی نیز قرار می‌دهد.

نظر اغلب مراجع تقلید شیعه در زمینه با حرام بودن خودارضایی و استمنا

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به فردی که درباره حرام بودن استمناء از اون سوال کرده بود پاسخ داده است که «استمنا و خود ارضایی عملی است که در آن انسان با خود کاری می‌کند تا شهوتش تحریک شده و منی از او بیرون آید. خود ارضایی جزو اعمال حرام و گناهان کبیره است که عوارض نامطلوبی در دنیا و آخرت برای افرادی که آن را انجام می‌دهند دارد. این کار همچنین ضررهای زیاد بر جسم و روح انسان وارد می‌کند و در دراز مدت افراد را با افسردگی و سایر بیماری‌ها همراه می‌سازد.

از این رو لازم است کسی که مرتکب خود ارضایی شده توبه کند و از خدای خود طلب عفو و بخشش نماید. اگر واقعا توبه کند و تصمییم بر ترک این عمل زشت و قبیح بگیرد، خداوند نیز او را خواهد بخشید.» به یاد داشته باشید یکی دیگر از مواردی که مهر تائید بر حرام بودن خودارضایی است، استحمامی است که پس از انجام آن واجب است و در صورتی که فرد انجام دهنده این کار غسل نکند، نمی‌تواند نماز و روزه را به جا آورد. در همین راستا لازم است بدانید که مراجع دیگر شیعه از جمله «آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی، آیت الله سید علی خامنه‌ای، آیت الله عبدالله جوادی آملی، آیت الله سید علی حسینی سیستانی، آیت الله جعفر سبحانی تبریزی، آیت الله  حسین نوری همدانی، آیت الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت الله سید موسی شبیری زنجانی» نیز معتقد بر حرام بودن خودارضایی و استمنا هستند.

آیا در بین مراجع دینی شیعه فردی وجود دارد که استمناء را حرام نداند؟

به طور کلی عمل استمناء عملی است که هم از نظر علمی به بدن آسیب می‌رساند و هم از نظر شرعی باعث سست شدن اعتقادات شما خواهد شد. این تصور که از واقعیت فرار کرده و به دنبال راهکارهایی برای غیرگناه دانستن این عمل باشید کاملا تصور پوچ و اشتباهی است. متاسفانه برخی افراد هنوز هم فکر می‌کنند که نظر مراجع درباره استمناء با دیگری متفاوت است و از این رو در پاسخ به این سوال که «آیا در بین مراجع دینی شیعه فردی وجود دارد که استمناء را حرام نداند؟» وقت زیادی صرف می‌کنند. این دوستان باید بدانند که از نظر تمام علمای شیعه، خودارضایی جزو گناهان بزرگ و کبیره می‌باشد و هیچ مرجعی نسبت به این عمل فتوای مثبتی ارائه نکرده است.

چرا خودارضایی حرام است؟

اگر شما هم از مشکلات ناشی از خودارضایی به طور کامل مطلع باشید، جواب این سوال که چرا خودارضایی حرام است برایتان روشن می‌شود. خودارضایی عملی زشت است که آسیب‌های شدیدی را به افراد وارد می‌کند. این آسیب‌ها در سه زمینه جسمی، روحی و اجتماعی دیده می‌شود. در این قسمت قصد داریم به مضرات استمنا اشاره کنیم تا دلیل حرام بودن آن را بدانید.

مشکلات جسمی

اگر بخواهیم به آسیب‌های جسمی و فیزیکی خودارضایی اشاره کنیم می‌توان گفت این عمل موجب ایجاد ضعف و تحلیل در قوایِ جسمانی افراد، ایجاد ضعف در سیستم بینایی و کاهش تمرکز چشمی آسیب پذیر شدن بدن در برابر بیماری ها، آسیب دیدن به دستگاه تناسلی و ایجاد مشکلات جنسی، ایجاد آسیب در مراکز عصبی و غدد مغز، کم خونی و تالاسمی، کم اشتهایی و مشکلات مربوط به گوارش، کم خوابی و اختلال شدید در خواب، تنگی نفس، سر درد و سرگیجه در موارد حاد، پیدایش تغییرات در نخاع، ستون فقرات و شکل ظاهری بدن افراد می‌شود.

مشکلات روحی و فکری

گستره مشکلات روحی و فکری که بر اساس خودارضایی و استمنا به وجود می‌آید بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. مشکلاتی مثل ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری، ایجاد احساس اضطراب و استرس شدید، افسردگی حاد و مداوم، ایجاد پرخاشگری و بداخلاقی همیشگی، ایجاد احساس یأس از زندگی و ناامیدی در کار، از بین رفتن قدرت ایده‌پردازی و بسیاری از توانایی‌ها و استعدادها، عدم میل به تحصیل و تحقیقات علمی و به طور کلی فعالیت‌های فکری، بی‌احساسی نسبت به مسائل، ایجاد احساس خجالت، حس‌عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت و ضعف اراده، از بین رفتن اعتقادات و علایق شخصی و احساس گناه و عذاب وجدان همیشگی جزو مواردی هستند که در نهایت افراد معتاد به این عمل با آن‌ها روبرو خواهند شد.

مشکلات اجتماعی

علاوه بر مشکلات جسمی و روحی، خودارضایی و استمنا سبب بن بست اجتماعی در افراد می‌شود؛ یعنی فرد به نقطه‌ای می‌رسد که در جامعه هیچ ارزشی نداشته و نابود شدن زندگی شخصی وی به زندگی اجتماعی او نیز آسیب می‌رساند. از جمله مشکلات اجتماعی خودارضایی می‌توان به بی‌آبرویی و از بین رفتن احساس حیا، ظهور مشکلات خانوادگی و شخصی، انزوای شدید و طرد شدن از جامعه و مشکل در زمینه دوست یابی، مشکلات شدید در زمینه ازدواج، بی‌میلی نسبت به ازدواج و تأخیر در انجام آن، بی‌میلی و بی‌حسی نسبت به همسر، ناسازگاری خانوادگی و سرد بودن کانون خانواده، ناتوانی در برابر مشکلات پس از ازدواج، جدایی و متزلزل شدن کانون خانواده، عدم علاقه نسبت به فداکاری و خدمت به همنوعان، ایجاد مشکلات اجتماعی برای خانواده و نوامیس دیگران، آسیب‌های مرتبط به تجاوز کودکان و حسادت و بدبینی نسبت به افراد دور و بر اشاره کرد.

احادیث در زمینه استمنا و خودارضایی

سخنان و احادیث زیادی درباره زشتی عمل استمناء و حرام بودن آن وجود دارد. خودارضایی جزو اعمالی است که از گذشته تاکنون گریبان گیر بخش اعظمی از جوامع شده و از این رو بزرگان دین توجه ویژه‌ای به آن داشته اند. در این بین پس از قرآن کریم، مهم‌ترین منبعی که می‌توان به آن استناد کرد سخن امامان (ع) و پیامبر اکرم (ص) است. در این قسمت پنج حدیث از این افراد در زمینه با خودارضایی را برای شما عزیزان آورده ایم.

امام صادق (ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمی‌کند و از چشم خدا می‌افتد.

پیامبر اکرم (ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا.

پیامبر اکرم (ص): کسی که خودارضایی می‌کند، ملعون است.

امام صادق (ع): خودارضایی گناه بزرگی است که خداوند در قرآن از آن نهی فرموده است.

امام صادق (ع): برای کسی که خودارضایی کند در قیامت عذاب دردناکی در نظر گرفته شده است.

منابع این احادیث موثق بوده و اعتبار تاریخی بالایی دارد.

مواردی که اسلام و قرآن آن را در رابطه با خودارضایی و استمنا حرام دانسته‌اند

حرام بودن خودارضایی

همان طور که گفتیم نظر تمام مراجع نسبت به استمنا و خودارضایی یکی بوده و همه این افراد معتقدند افرادی که این کار را می‌کنند دچار معصیت بزرگی می‌شوند. مواردی که در پیرامون این مسئله وجود دارد گاهی برای برخی از افراد این سوال را به وجود می‌آورد که «آیا من در حال انجام عملی حرام هستم یا خیر؟» همین سوال اگر به درستی پاسخ داده نشود زمینه ساز گناهان بزرگ‌تر خواهد شد. از این رو در این بخش تصمیم گرفتیم به مواردی که اسلام و قرآن آن را در رابطه با خودارضایی و استمنا حرام دانسته‌اند اشاره کرده تا اگر در هر کدام از آن‌ها قرار گرفتید بدانید که دچار گناهی بزرگ شده اید. این موارد عبارتند از:

 • خروج منی بر اثر صحبت تلفنی با همسر
 • استمنا با استفاده از قدرت تخیل (شایع‌ترین نوع استمناء در میان جوانان)
 • استمنا برای فرار از زنا و ارتباط با نامحرم
 • استمنا با استفاده از افکاری که به صورت ناخودآگاه باعث انزال فرد می‌شود
 • هرگونه صحبت غیرحضوری با همسر که باعث تحریک جنسی و انزال شود
 • استمنا با رضایت و یا بدون رضایت همسر در هر دو صورت حرام است

و موارد دیگری که می‌بایست جهت اطمینان بیشتر از مراجع خود سوال کنید.

استمنا و خودارضایی در چه صورتی حرام نیست؟

مواقع خاصی وجود دارد که خودارضایی در آن‌ها عمل حرامی نیست. این موارد را در این قسمت آورده ایم:

 • در صورتی که برای آزمایش اسپرم و موارد پزشکی باشد
 • در مواقعی که ضرورت و حتم وجود داشته باشد
 • انزال در خواب و مواقعی که فرد بدون اراده و قصد دچار انزال می‌شود

و موارد استثنائی که ممکن است در شرایط بسیار خاص رخ دهد.

جمع‌بندی نهایی  حرام بودن خودارضایی

سوالی که برای بسیاری از افراد به خصوص جوانان وجود دارد این است که آیا انجام عمل خودارضایی حرام بوده و گناه دارد؟ در جواب این دوستان ما این مقاله را تهیه کردیم و در انت‌ها نیز پاسخ این دوستان را به احادیث و کتب ارجاع می‌دهیم. اگر بخواهیم به طور کلی پاسخ این سوال را بدهیم می‌توان گفت از نظر اسلام خود ارضایی یا استمنا حرام و گناه بزرگی است که در این بین فرقی بین دختر و پسر وجود ندارد. در همین راستا قرآن کریم می‌فرماید: هر کس از راهی، غیر از همسرش شهوت خود را دفع نماید، از تجاوزکاران است. این یعنی حکم الهی افرادی که خودارضایی کرده و از این طریق شهوت خود را برطرف می‌کنند جزو متجاوزان می‌داند. پیامبر اکرم (ص) نیز در این باره دارای حدیثی است. وی فرمود: هر کس شهوتش را با دست و هر طریق دیگری غیر از مسیر طبیعی و ازدواج دفع نماید، مورد لعنت و نفرت خداوند است.

پس نظر پیامبر نیز بر قباحت استمناء همانند نظر قرآن کریم می‌باشد. امام صادق (ع) نیز در جواب فردی که از او پرسیده بود آیا خودارضایی حرام است پاسخ داده: خود ارضایی یا دفع شهوت از غیر مسیر طبیعی از گناهان بزرگ است. از این رو باید بدانید که خداوند با نظر رحمت به استمنا کننده نمی‌نگرد و از آنجایی که خودارضایی جزو افعال حرام اسلام است، عملا افرادی که این کار را می‌کنند عصیان‌گر بوده و با فرمان حق تعالی مخالفت دارند. به یاد داشته باشید کم و زیاد این فعل زشت نیز در حکم اصلی تفاوتی ایجاد نمی‌کند و این درست نیست که تصور کنید چون به مقدار کم خودارضایی می‌کنید پس مشکلی از نظر اسلام و شرع ندارد.

هر مقدار به اندازه خود گناه است و هرچقدر بیشتر آن را تکرار کنید گناه‌تان سنگین‌تر خواهد شد. از این رو عمل خودارضایی هم از دیدگاه قرآن کریم و هم از نظر بزرگان اسلام عملی قبیحانه و زشت است که انجام آن فرد فاعل را از الطاف الهی دور می‌کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به خودارضایی و استمناء اعتیاد دارند، بهتر است هرچه سریع‌تر روش‌های ترک خودارضایی را دنبال کنید تا دچار گناه نشوید. امیدواریم مطالب گفته شده نظرتان را جلب کرده باشد. شما می‌توانید سوالات و دیدگاه‌های خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

بنر

20 دیدگاه

 1. سلام راه دمانش چیست؟ افکار میاید در ذهنم و واقعا نمیدونم چجوری کنترلش کنم ؟ مخصوصا نصفه شبها.آدم معتقدی هستم و تنها عیبم همینه.نمیتونم کنترلش کنم.

  • سلام، یه راه ساده برای کنترل افکار اینه که از افکار جایگزین استفاده کنید، مثلا وقتی اون فکر اومد به ذهنتون می تونید فورا یک فکر دیگه که بهش علاقه دارید جایگزین کنید و حتی درباره اون ویدیو ببینید یا سرچ کنید و کلا خودتون رو با فکر جدید مشغول کنید، این تکنیک ساده خیلی کاربردیه که یکی از تکنیک های کنترل افکار در دوره ترک خودارضایی بود. امیدوارم که کمکتون کنه. موفق باشید.

 2. من نزدیک به ۱۰۰ روز هست که پاکم دوستان‌وقطی فکر اومد سراغتون با خودتون بگین کنترل من دست خودم هست نه دست شیطان در دوره ی ترک سعی کنید اصلا سراغ گوشیتون نرید چرا که هر موقع امکان داره باز دوباره شیطان بیاد سراغتون هر موقع هم اومد سوره ی حمد رو بخونید که ناله ی شیطان در میاد اینا رو من از خودم نمی گم در قرآن خوندم یاد مرگتون باشین شب اول قبر نکیر منکر میان بالا سرتون دنیا دو روز روز اول بدنیا میایی و همه از دیدن شما خوشحالن روز دوم مرگتونه که ناراحت هستن مراحل رشد شما میتونه در این دو روز به ثانیه بگزره و میتونه به ساعت باشه برای تمام کسانی که درگیر هستن از خدا می خوام به حق پنج تن به حق روح رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم تمام کسانی که درگیر این گناه هستن ترک کنن همتون رو دعا میکنم زمانی که شهوت بر شما غلبه کرد دو رکعت نماز بخونین تقدیمش هم بکنین به پنج تن امام زمان و الله

 3. ناشناس

  باید برای ترکش نماز خواند نماز مثل یه سنگر بزرگ در برابر گناه است

 4. من کاملا موافقم که این عمل بسیار ناپسند است. ولی شما هیچ مدرکی ندارید که نشان دهد باعث تحلیلی قوای جسمانی و یا ضعیفی چشم شود. هیچگونه ارتباطی ندارد و بار ها ازمایش این را نشان داده. برای تایید حرف خود ( خود ارضایی بر جسم اسیب وارد میکند) دلیل علمی بیاورید و توضیح دهید

 5. امیررضا

  خود ارضایی گناه چون گفتین برای بدن ضرر داره و …
  و سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینه که اگه گناهه چرا موقع ارتباط ۰نسی با همسر گناه نیست مگه اون موقع ضرر ندارد خواهشاً یکی جواب بده

 6. سلام کسانی که ازدواج کرده اند کاملا درک و تجربه خوبی از ارتباط جنسی با همسرشان دارند. بعد از ارتباط جنسی با همسر یکنوع سبکی خاص و مطبوع و دلخواه ایجاد می شود.
  در حالیکه در مسئله خودارضاعی فرد دچار نوعی سفتی عضلات عصبانیت پرخاشگری و پوچی محض می شود.
  کسانی که ازدواج نکرده اند؛ درک درستی از رابطه جنسی ندارند. رابطه جنسی سالم با همسر؛ فرد را به سمت ایمان می کشاند.

  • دقیقا.حتی رابطه جنسی با همسر رو میشه یوی از بزرگترین ثواب ها پیش خدا دونست یه دیثی هم خونده بودم که هر کس با همسرش رابطه جنسی برقرار کنه و بعدش غسل کنه از هر قطره اون غسل یک باغ در بهشت به اون شخص میرسه. این حدیث عم مدرکی هست بر والا بودن و ارزش بسیار رابطه جنسی با همسر البته خیلی احادیث زیادن در این زمینه پیشنهاد میکنم حتما بخونید تو اینترنت.

 7. من ادم معتقدی هستم اما واقعا هرکاری کردم نتونستم ترک کنم😞😓مشکل بعدیم اینه که تو دینه ما میگه اگه فردی احساس نیاز به ازدواج کنه و ازدواج نکنه گناهکاره، و متاسفانه زمونه خیلی تغییر کرده قبلنا مردم تو سن 18،19 سالگی سر زندگیشون بودن اما الان میبینی یارو 30 سالشه هنوز ازدواج نکرده، من تقریبا 16 سالمه 😓😞امیدوارم خدا به همه ی کسانی که این مشکل و دارن یاری بده تا ترکش کنن

  • یه چنتا توصیه داشتم براتون اول به خدا و امام زمان(عج) توکل کن دوم اینکه اگه گرم مزاج هستی با مشورت با پزشکتان حجامت کنید سوم اینکه سعی کنی آروم آروم زمانش بیشتر کنی مثلا اگه الان یک روز در میان میکنی رفته رفته زمانش زیاد کنی مثلا بکنی هر سه روز یه بار و رفته رفته بیشترش کنی تا کلا ترک کنی چهارم اینکه سعی کن وقتی افکار و هوسش میزنه به سرت هی معتل کنی یعنی بگی حالا میرم و هی به تاخیر بندازی

 8. سلام
  اگه تا حالا نمی‌دونستیم این کار گناه هست و انجامش می‌دادیم ولی الان فهمیدیم، آیا توبه ی ما قبول هست؟ برای توبه باید چی کار کنیم؟

 9. برای غسل باید چه نیتی بکنیم؟ چه نوع غسلی باید انجام بدیم؟

 10. شوهرم هیچ جوری نمیتونه سیرم کنه اصلا اهل دکتررفتن واینکت قبول کنه مشکل داره هم نیست خودش راضیه اما من سیرنمیشم آیامیتونم خودارضایی کنم؟ پس چکارکنم دیوونه وعصبی میشم یعنی خدااینطوری راضی هست

 11. کیومرث

  سلام من ۱۲ سالمهو همین الن یکم خود ارضایی کردم و سریع قطع کردم اما بعدش منی اومد الان خیلی ناراحتم و نمیدونم چی بگم که در دنیای اخرت خدا منو ببخشه لطفا بگید لطفا خیلی نیاز دارم

  • به یاد آقا تختی

   به نظرم اول توکل به خدا و اهل بیت (ع)
   بعد مهمترین کار ورزش کردنه . ورزش انرژی آدم رو میگیره و اجازه اینکارو نمیده هربار که داشتی به میرفتی سمت گناه برو یه ذره بدو یا هر کاری که دیگه انرژی نداشته باشی
   یا علی

 12. سلام من حدود ده ساله ازدواج کردم ولی هیچ وقت شوهرمو دوست نداشتم وقتی بهم دست میزنه دنیا رو سرم خراب میشه بخام برم با یکی گناهای بزرگتری مرتکب میشم زنا خیانت پس من باید چیکار کنم خیلی فشار میاره بهم خیلی سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.