آیا خودارضایی حرام است؟ (بررسی 100% کامل)

آیا خودارضایی حرام است؟ نظر دین اسلام درباره خودارضایی یا استمناء چیست؟ در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم و نظر چند تا از مراجع تقلید را هم بررسی خواهیم کرد.

استمناء و خودارضایی جزو آن دسته از کارهاست که در جوامع امروزی بسیار زیاد دیده می‌شود. این کار در ادیان مختلف احکام متفاوتی دارد و در اسلام، عملی ناپسند و زشت است. در این بین برای بسیاری از کاربران، این سوالات مطرح است که آیا خودارضایی به مقدار کم نیز گناه‌آلود است؟ آیا خودارضایی در زنان حرام است؟ آیا استمناء و خودارضایی گناه کبیره است؟ این نوع سوالات بحث‌هایی را میان برخی افراد و علمای دین ایجاد کرده است که آیا واقعا خودارضایی عملی حرام است یا خیر؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ کاملی بدهیم تا شما را از دیدگاه اسلام در این زمینه مطلع کنیم، پس با ما همراه باشید.

تعریف خودارضایی

خودارضایی را می‌توان کسب لذت جنسی شخصی و رسیدن به ارگاسم، یا همان اوج لذت جنسی به دست خود فرد تعریف کرد. به طوری که انسان با خودش کاری کند تا از او منی بیرون آمده و دچار انزال شود. خودارضایی در واقع  یکی از راه‌های انحرافی در ارضای میل جنسی بوده و نه تنها باعث آسیب‌های جسمی می‌شود، بلکه فرد را در معرض آسیب‌های جدی روحی و روانی نیز قرار می‌دهد.

نظر اغلب مراجع تقلید شیعه در زمینه با حرام بودن خودارضایی و استمناء

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به فردی که درباره حرام بودن استمناء از او سوال کرده بود؛ پاسخ داده است که استمناء یا همان خودارضایی، عملی است که در آن انسان با خودش کاری می‌کند تا شهوتش تحریک شده و منی از او بیرون آید. خودارضایی جزو اعمال حرام و گناهان کبیره است که عوارض نامطلوبی در دنیا و آخرت برای افرادی که آن را انجام می‌دهند دارد. این کار همچنین ضررهای زیادی بر جسم و روح انسان وارد می‌کند و در دراز مدت افراد را با افسردگی و سایر بیماری‌ها همراه می‌سازد.

مطلب مرتبط: عوارض خودارضایی چیست؟

از این رو لازم است کسی که مرتکب خود ارضایی شده، توبه کند و از خدای خود طلب عفو و بخشش نماید. اگر واقعا توبه کند و تصمیم بر ترک این عمل زشت و قبیحانه بگیرد، خداوند نیز او را خواهد بخشید. به یاد داشته باشید یکی دیگر از مواردی که مهر تایید بر حرام بودن خودارضایی است، استحمامی است که پس از انجام آن واجب می‌باشد و در صورتی که فرد انجام دهنده این کار غسل نکند، نمی‌تواند نماز و روزه را به جا آورد. در همین راستا لازم است بدانید که مراجع دیگر شیعه از جمله «آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی، آیت الله سید علی خامنه‌ای، آیت الله عبدالله جوادی آملی، آیت الله سید علی حسینی سیستانی، آیت الله جعفر سبحانی تبریزی، آیت الله حسین نوری همدانی، آیت الله لطف‌الله صافی گلپایگانی و آیت الله سید موسی شبیری زنجانی» نیز معتقد به حرام بودن خودارضایی و استمناء هستند.

آیا در بین مراجع دینی شیعه فردی وجود دارد که استمناء را حرام نداند؟

به طور کلی عمل استمناء، عملی است که هم از نظر علمی به بدن آسیب می‌رساند و هم از نظر شرعی باعث سست شدن اعتقادات شما خواهد شد. این تصور که از واقعیت فرار کرده و به دنبال راهکارهایی برای غیرگناه دانستن این عمل باشید، کاملا تصور پوچ و اشتباهی است. متاسفانه برخی از افراد هنوز هم فکر می‌کنند که نظر مراجع درباره استمناء با دیگری متفاوت است و از این رو در پاسخ به این سوال که «آیا در بین مراجع دینی شیعه فردی وجود دارد که استمناء را حرام نداند؟» وقت زیادی را صرف می‌کنند. این دوستان باید بدانند که از نظر تمام علمای شیعه، خودارضایی جزو گناهان بزرگ و کبیره می‌باشد و هیچ مرجعی نسبت به این عمل، فتوای مثبتی ارائه نکرده است.

چرا خودارضایی حرام است؟

اگر شما هم از مشکلات ناشی از خودارضایی به طور کامل مطلع باشید، جواب این سوال که چرا خودارضایی حرام است برایتان روشن می‌شود. خودارضایی عملی زشت است که آسیب‌های شدیدی را به افراد وارد می‌کند. این آسیب‌ها در سه زمینه جسمی، روحی و اجتماعی دیده می‌شود. در این قسمت قصد داریم به مضرات استمناء اشاره کنیم تا دلیل حرام بودن آن را بدانید.

مشکلات جسمی

اگر بخواهیم به آسیب‌های جسمی و فیزیکی خودارضایی اشاره کنیم، می‌توان گفت که این عمل موجب ایجاد ضعف و تحلیل در قوایِ جسمانی افراد، ایجاد ضعف در سیستم بینایی و کاهش تمرکز چشمی، آسیب پذیر شدن بدن در برابر بیماری‌ها، آسیب به دستگاه تناسلی و ایجاد مشکلات جنسی، ایجاد آسیب در مراکز عصبی و غدد مغز، کم خونی و تالاسمی، کم اشتهایی و مشکلات مربوط به گوارش، کم خوابی و اختلال شدید در خواب، تنگی نفس، سر درد و سرگیجه در موارد حاد، پیدایش تغییرات در نخاع و شکل ظاهری بدن افراد می‌شود.

مشکلات روحی و فکری

محدوده مشکلات روحی و فکری که بر اساس خودارضایی و استمناء به وجود می‌آید، بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. مشکلاتی مثل ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری، ایجاد احساس اضطراب و استرس شدید، افسردگی حاد و مداوم، ایجاد پرخاشگری و بداخلاقی همیشگی، ایجاد احساس یأس از زندگی و ناامیدی در کار، از بین رفتن قدرت ایده‌پردازی و بسیاری از توانایی‌ها و استعدادها، عدم میل به تحصیل و تحقیقات علمی و به طور کلی فعالیت‌های فکری، بی‌احساسی نسبت به مسائل، ایجاد احساس خجالت، حس‌عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت و ضعف اراده، از بین رفتن اعتقادات و علایق شخصی و احساس گناه و عذاب وجدان همیشگی؛ جزو مواردی هستند که در نهایت افراد معتاد به این عمل با آن‌ها روبه‌رو خواهند شد.

مشکلات اجتماعی

علاوه بر مشکلات جسمی و روحی، خودارضایی و استمناء باعث رسیدن به بن‌بست اجتماعی در افراد می‌شود؛ یعنی فرد به نقطه‌ای می‌رسد که در جامعه هیچ ارزشی نداشته و نابود شدن زندگی شخصی وی، به زندگی اجتماعی او نیز آسیب می‌رساند. از جمله مشکلات اجتماعی خودارضایی می‌توان به بی‌آبرویی و از بین رفتن احساس حیا، ظهور مشکلات خانوادگی و شخصی، انزوای شدید و طرد شدن از جامعه و مشکل در زمینه دوست یابی، مشکلات شدید در زمینه ازدواج، بی‌میلی نسبت به ازدواج و تأخیر در انجام آن، بی‌میلی و بی‌حسی نسبت به همسر، ناسازگاری خانوادگی و سرد بودن در کانون خانواده، ناتوانی در برابر مشکلات پس از ازدواج، جدایی و متزلزل شدن کانون خانواده، عدم علاقه نسبت به فداکاری و خدمت به هم‌نوعان، ایجاد مشکلات اجتماعی برای خانواده و نوامیس دیگران، آسیب‌های مرتبط به تجاوز کودکان و حسادت و بدبینی نسبت به مردم، اشاره کرد.

احادیث در زمینه استمناء و خودارضایی

سخنان و احادیث زیادی درباره زشتی عمل استمناء و حرام بودن آن وجود دارد. خودارضایی جزو اعمالی است که از گذشته تاکنون گریبان گیر بخش اعظمی از جوامع شده و از این رو بزرگان دین توجه ویژه‌ای به آن داشته‌اند. در این بین پس از قرآن کریم، مهم‌ترین منبعی که می‌توان به آن استناد کرد، سخن امامان (ع) و پیامبر اکرم (ص) است. در این قسمت پنج حدیث از این افراد در زمینه با خودارضایی را برای شما عزیزان آورده‌ایم.

امام صادق (ع): در روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمی‌کند و از چشم خدا می‌افتد.

پیامبر اکرم (ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا.

پیامبر اکرم (ص): کسی که خودارضایی می‌کند، ملعون است.

امام صادق (ع): خودارضایی گناه بزرگی است که خداوند در قرآن از آن نهی فرموده است.

امام صادق (ع): برای کسی که خودارضایی کند، در قیامت عذاب دردناکی در نظر گرفته شده است.

منابع این احادیث موثق بوده و اعتبار تاریخی بالایی دارد.

مطلب مرتبط: ۷ دعای شگفت انگیز برای ترک خودارضایی

مواردی که اسلام و قرآن آن را در رابطه با خودارضایی و استمناء حرام دانسته‌اند

حرام بودن خودارضایی

همان‌طور که گفتیم، نظر تمام مراجع نسبت به استمناء و خودارضایی یکی بوده و همه این افراد معتقدند، افرادی که این کار را می‌کنند دچار مصیبت بزرگی می‌شوند. مواردی که در پیرامون این مسئله وجود دارد گاهی برای برخی از افراد این سوال را به وجود می‌آورد که «آیا من در حال انجام عملی حرام هستم یا خیر؟»؛ همین سوال اگر به درستی پاسخ داده نشود، زمینه‌ساز گناهان بزرگ‌تر خواهد شد. از این رو در این بخش تصمیم گرفته‌ایم به مواردی که اسلام و قرآن آن را در رابطه با خودارضایی و استمنا حرام دانسته‌اند اشاره کرده، تا اگر در هر کدام از آن‌ها قرار گرفتید بدانید که دچار گناه بزرگی شده‌اید. این موارد عبارتند از:

 • خروج منی بر اثر صحبت تلفنی با همسر.
 • استمناء با استفاده از قدرت تخیل (شایع‌ترین نوع استمناء در میان جوانان).
 • استمناء برای فرار از زنا و ارتباط با نامحرم.
 • استمناء با استفاده از افکاری که به صورت ناخودآگاه باعث انزال فرد می‌شود.
 • هرگونه صحبت غیرحضوری با همسر که باعث تحریک جنسی و انزال شود.
 • استمناء با رضایت و یا بدون رضایت همسر در هر دو صورت حرام است.

و موارد دیگری که می‌بایست جهت اطمینان بیشتر از مراجع خود سوال کنید.

استمناء و خودارضایی در چه صورتی حرام نیست؟

مواقع خاصی وجود دارد که خودارضایی در آن‌ها عمل حرامی نیست. این موارد را در این قسمت آورده‌ایم:

 • در صورتی که برای آزمایش اسپرم و موارد پزشکی باشد.
 • در مواقعی که ضرورت و حتم وجود داشته باشد.
 • انزال در خواب و مواقعی که فرد بدون اراده و قصد دچار انزال می‌شود.

و موارد استثنایی که ممکن است در شرایط بسیار خاص رخ دهد.

جمع‌بندی نهایی حرام بودن خودارضایی

سوالی که برای بسیاری از افراد به خصوص جوانان وجود دارد، این است که آیا انجام عمل خودارضایی حرام بوده و گناه است؟ در جواب این دوستان، ما این مقاله را تهیه کردیم و در انتها نیز پاسخ این دوستان را به احادیث و کتب ارجاع می‌دهیم. اگر بخواهیم به طور کلی پاسخ این سوال را بدهیم، می‌توان گفت از نظر اسلام خودارضایی یا استمناء حرام و گناه بزرگی است که در این بین فرقی میان دختر و پسر وجود ندارد. در همین راستا قرآن کریم می‌فرماید: هر کس از راهی غیر از همسرش شهوت خود را دفع نماید، از تجاوزکاران است. این یعنی حکم الهی، افرادی که خودارضایی کرده و از این طریق شهوت‌ خود را برطرف می‌کنند، جزو متجاوزان می‌داند. پیامبر اکرم (ص) نیز در این باره دارای حدیثی است. وی فرمود: هر کس شهوتش را با دست و هر طریق دیگری غیر از مسیر طبیعی و ازدواج دفع نماید، مورد لعنت و نفرت خداوند است.

پس نظر پیامبر نیز بر قباحت استمناء، همانند نظر قرآن کریم می‌باشد. امام صادق (ع) نیز در جواب فردی که از او پرسیده بود آیا خودارضایی حرام است پاسخ داده: خودارضایی یا دفع شهوت از غیر مسیر طبیعی، از گناهان بزرگ است. از این رو باید بدانید که خداوند با نظر رحمت به فرد استمناء کننده نمی‌نگرد و از آنجایی که خودارضایی جزو افعال حرام اسلام است، عملا افرادی که این کار را می‌کنند عصیان‌گر بوده و با فرمان حق تعالی مخالفت دارند. به یاد داشته باشید کم و زیاد این فعل زشت نیز در حکم اصلی تفاوتی ایجاد نمی‌کند و این درست نیست که تصور کنید چون به مقدار کم خودارضایی می‌کنید، پس مشکلی از نظر اسلام و شرع ندارد.

هر مقدار به اندازه خود گناه است و هرچقدر بیشتر آن را تکرار کنید، گناه‌تان سنگین‌تر خواهد شد. از این رو عمل خودارضایی هم از دیدگاه قرآن کریم و هم از نظر بزرگان اسلام عملی قبیحانه و زشت است که انجام آن، فرد فاعل را از الطاف الهی دور می‌کند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به خودارضایی و استمناء اعتیاد دارند، بهتر است هرچه سریع‌تر روش‌های ترک خودارضایی را دنبال کنید تا دچار گناه نشوید. امیدواریم مطالب گفته شده نظرتان را جلب کرده باشد. شما می‌توانید سوالات و دیدگاه‌های خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

از نظر اسلام در چه صورت خودارضایی گناه نیست؟

 • برخی از فقیهان شیعه در شرایطی خاص، خودارضایی را جایز می دانند. به عنوان مثال، آیت الله مکارم شیرازی در رساله عملیه خود می فرمایند: “اگر کسی به شدت شهوت کند و خوف وقوع در زنا یا سایر محرمات را داشته باشد و به همسرش دسترسی نداشته باشد، استمنا برای او اشکال ندارد، ولی احتیاط واجب ترک آن است.”
 • در برخی از مذاهب اهل سنت مانند حنبلی ها و شافعی ها نیز در شرایطی خاص مانند ترس از وقوع زنا، خودارضایی را جایز می دانند.

نکات مهم:

 • حتی در مذاهبی که خودارضایی را در شرایطی جایز می دانند، بر ترک آن تأکید شده است.
 • خودارضایی می تواند اثرات منفی روحی و روانی به دنبال داشته باشد، به همین دلیل حتی در شرایطی که جایز است، مشاوره با متخصصان روانشناسی و مذهبی توصیه می شود.

توجه:

 • احکام شرعی مربوط به خودارضایی پیچیده و دارای ظرافت های فقهی است.
 • برای دریافت پاسخ دقیق و متناسب با شرایط خود، باید به مراجع معتبر مذهبی یا متخصصان دینی مراجعه کنید.
دوره ترک خودارضایی (کلیک کنید)

‫222 دیدگاه ها

 1. من یه مدتیه این دوره رو دنبال می‌کنم و می‌تونم بگم که محتواش واقعاً توی تغییرات زندگی ادم تاثیرگذاره. اگه دنبال یه شروع جدید هستید، این دوره رو امتحان کنید.

 2. سلام منم مشکل خود ارضایی دارم …
  از وقتی که هفت سالم بود شروع به اینکار کردم و اصلا نمیدونستم چرا . در حالیکه وقتی پونزده سالم شد درمورد روابط زن و مرد آگاه شدم .میخوام بگم که فانتزیام خیلی فرق میکنه موقه رابطه به هیشکی جز خودم فکر نمیکنم و یه جورایی مستقل شدم و تمایل برقراری رابطه با جنس مخالف ندارم .
  همینطور اینکه یه چیز خیلی عادی شده برام متأسفانه احساس عذاب وجدان کلا حس خاصی ندارم 😑
  چجوری انگیزه ترکشو به وجود بیارم ؟
  چجوری کمترش کنم حداقل ؟

 3. سلام من بک خانم 45ساله هستم مطلعقه نمیخوام با نامحرم همبستر بشوم وشرایط ازدواج هم ندارم ایا برای من هم خود ارضایی گناه هست؟

 4. من از ۱۲ سالگی که الان ۱۶ سالمه خود ارضای دارم بار ها تو به کردم اما نمیشه بعضی وقتا به روزانه ۳ بارم میرسه بعضی وقتا هم ماهی یبار کمکم کنید لطفا من باید ترک کنم ولی نمیشه

 5. سلام ، آقا من خیلی تحقیق کردم گفتم اینجا بگم ، خودتون میدونین که نیاز جنسی اصلا نمیشه که توی یک فرو نباشه و اگر کسی نداشته باشه کلا بیماره ! و بازم میدونین که حدیث و … جعلی هم خیلی داریم ، حالا … میدونم تمام کسایی که اینجا هستین تنها برای خدا اینجا هستین … خودتون برین به جز مقالات مذهبی تحقیق انجام بدین . من تحقیق کردم میگن اگر کسی زیاد انجام بده مشکل جنسی داره و در غیر این صورت خیر. در دین های مسیحی چه کاتولیک و… هم میگن تا زمانی که زیاد نباشه حرام نیست و برای رفع نیاز های جنسی طرف هستش و چیز عادی ای هست ، خودتون اگر راجب این موضوع به انگلیسی تحقیق کنین متوجه میشین ، من الان متنش رو براتون میذارم شما خودتون هم میتونین برین بیشتر تحقیق کنین :
  You may have heard some crazy things about masturbation being bad for you, like it makes you grow hair in weird places; it causes infertility; it shrinks your genitals; or once you start masturbating you’ll become addicted to it. None of that’s true. Masturbation isn’t unhealthy or bad for you at all
  ولی من بازم تحقیق کردم واقعاااا راستش رو واستون از نظر علمی دارم میگم که گفتن اگر زیاد انجام بشه خیلی مخرب هستش و کلییی آسیب داره!
  excessive masturbation can result in Oedema, guilt feeling and skin irritation. Oedema refers to body parts swelling due to infection or inflammation. Gripping the penis tightly can cause swelling that can be dangerous. It can cause skin tears and skin
  But not in small amounts irritation
  طبق تحقیقات ۷۵ درصد زن ها و ۱۰۰ مردان خودارضایی کردن و خیلی ها ناخواسته اینکار رو انجام میدن و حواسشون کلا نیست و خیلی ها این مسئله رو طبیعی حتی میدونن ، و توی مقالات نوشته شده همه ی بچه ها از سن ۳ سالگی خودارضایی میکنن ، و برای آرامش خواب و رفع استرس و … هم مفید هستش…و واقعا قسم از خودم نمیگم . خب واسه کسی که راه دیگری به جز خودارضایی نداره حرامه ؟ خب مثلا کسی که نمیتونه ازدواج کنه واقعا رابطه نامشروع گناه خیلی خیلی خیلی زیادی داره . واقعا حرف ها و اطلاعاتی که دادم معتبر و درست هستن از منابع معتبر . من خودن واقعا حاضرم قبول کنم که حرامه و واقعا خودم هم میل اینکار رو ندارم ولی خواستم این مقالات علمی و عقاید دیگه رو باهاتون به اشتراک بزارم . چون من هرجا خوندم توی مقالات علمی گفتن این ضرر ها برای انجام اینکار به تعداد خیلی بالا هستش .

 6. روزی ۲جز قرآن بخوانید و موقع اذان به مسجد بروید شب دعای خواب بخوانید خوب می شید اگر این کار هارا انجام دهید خوب می شوید و دیگر انجام نمی دهید

 7. سلام . من مدتی هست متوجه شدم کسی این گناه رو انجام میده چطور بهش بگم که متوجه بشه گناهه ممنونم

 8. دختری ک در دروان مجردی خودارضایی میکنه ، آیا بعد ازدواج این عادتش فراموش میشه ؟! یعنی رابطه ی جنسی با همسرش میتونه اون رو سیراب کنه

  1. یک جا خواندم که خود خودارضایی باعث از بین رفتن میل ارتباط با همسرش و توی اسلام این کاملا نهی شده همچنین باید اشاره کنم که باعث عقیم شدن فرد هم میشه

 9. واقعه کار اشتباهی اس و موجب گناه می‌شود باید شکر گذار باشد کسانی که پیش از مرتکب شدن به این گناه در مورد آن فهمیدند خداوند مارا از گناه دور نگهدارد 😌👌

 10. من خود ارضایی نمیکنم ولی موقع خواب خواب دختران برهنه میبینم و ارضا میشم این گناهه؟

  1. مطمعنا ی همچین خوابی دیدن بدون دلیل نیست یا بخاطر دیدن فایل های مستهجن در طول روز یا شب هست یا فکر کردن به این چیز ها قبل از خواب
   که بله کاملا نهی شده و حرام هست چون باعث آلوده شدن فرد به گناه میشه

  2. اگر موقعی که خواب باشین ایرادی ندارد چون اراده ای در این نیست

 11. سلام بنظرمن در سن بلوغ همه این اتفاق می افتد و بنوعی دچارش میشن ، منتها باید به سمت درستی هدایت بشه هرچه قدر بخواهی نیاز جنسی برای خودت مهم و ضروری کنی بیشتر گرفتارش میشی، باید مثل نیاز غذا خوردن و سایر نیازها بهش نگاه کنی ولی راهکار مناسب هم هس اینه که از تماشای فیلمهای تحریک آمیز و نگاه کردن به اندام جلوگیری کنی، چون میتونه بصورت یک اعتیاد خیلی بدی در انسان حلول کنه و ترکش سخت باشه، اگر بعد از مدتی ترک دوباره برگشتی نباید خودت نکوهش کنی چون یک انسان هستی و شرایط هورمونی بلاخره در هر سنی کم و زیاد میشه، اگر روی ذهن خودمون کار کنیم حتما میتونی کنترلش کنی، من خودم پزشک نیستم این نظر رو مینویسم یک انسان عادی ولی لازم میدونستم تجربیات خودم رو بگم ، دقیقا هم خودارضایی آسیبهای جدی به انسان میزنه مثل سایر اعتیادهاس ، هرچی که به بدنت آسیب میزنه باید ازش دور باشی چون اثراتش در دراز مدت نشون میده که راه برگشت نداره، به امید روزی که ما بتونیم سالم و با رضایت خدای متعال زندگی سرشار از انرژیهای مثبت و مفید داشته باشیم

 12. من نمی‌دونستم گناهه،۲۸ساله پیش اینکاروانجام دادم،بعداز۱۸سال فهمیدم حرامه،همش دارم توبه میکنم،الان فرزندم۲۸سالشه،میدونم خدابخشیده،ولی میترسم آثارش برا،فرزندم باشه

 13. سلام خسته نباشید
  من این کار رو انجام میدادم و میدونستم که حرام اما نمی‌تونستم که جلوی خودمو بگیرم
  چند بار هم درباره ی این موضوع توبه کردم اما متاسفانه دوباره دست به این کار ما پسند شدم
  من یه بار قسم پدر و مادر خوردم که دیگه دست به این کار نزنم
  ولی یه روز از سر نا آگاهی ( کنجکاوی ) این کار رو انجام دادم
  اما الان به شدت نگران هستم که برای پدر و مادرم اتفاقی بیوفته
  لطفا بگید که خداوند گناه من رو میبخشه یا نه
  چون که من میدونستم حرام و چند بار توبه کرده بودم
  ممنون میشم جواب منو بدید

 14. حاجی خیلی ها میگن نمیشه
  مثل سیگار خطرناک
  و اعتیاد آور
  ولی با توکل به خدا(اگه از ته دل باشه) میتونی ترک کنی

 15. ولی خود ارضایی تو دوران مجردی کھ فرد نیاز جنسی دارھ نباید حرام باشھ چون خود ارضایی نکنھ میرھ گناھ بزرگتری انجام میدھ وقتی میگید طرف مجردھ شرایط ازدواج ندارھ رابطھ نا مشروع کھ گناھ بزرگیھ از این طرف خود ارضایی نکنھ پس چی بکنھ?

  1. اگر مرد باشه غلط میکنه شرایط نداره بلخره میتونه یه دخترو بهنوان زنش انتخاب کنه تن لشش بره تو زندگی ولی اگر خانومه من واقعا مشکل دارم با این بحث زن ک نمیتونه بره بزور یه مردیو بگیره پس باید خودارضایی براش حلال باشه پس چیکار کنه میلشو جقدر لخوردش و سرکوبش کنه گناهش گردن کسایی که نذاشتن ازدواج صورت بگیره گردن پسرایی که ازدواج نمیکنن و مادرایی که پسدای اشغال تربیت کردن منم گناهمو تقدیم میکنم به همشون

 16. سلام سالها بود این کارو میکردم و توبه میکردم ، شده بود توبه کنم و تا ۶ ماه اینکارو نکنم و دوباره برگردم افکار جنسی و نشخوار فکری جنسی علت انجام این کار بود یه روز خسته شدم و به خدا گفتم خدایا من کاری از دستم بر نمیاد این کار از من ساخته نیست از اون موقع افکار جنسی رفتند و بدون اینکه به خودم فشار بیارم میلی به این کار ندارم.
  دوستان باید قبول کنید این کار از عهده شما خارجه و باید بسپاریدش به خدا من این مانترا رو از استادم اقبالی نسب در سجده تکرار میکنم “ای مربی من، ای خدای من، ای پروردگار من، لطفا مرا به خاطر آنچه که در درونم میگذرد و در بیرون به شکل مشکل بروز میکند ببخش و مرا از آنها رها کن” این مانترا خیلی بهم کمک کرده پیشنهاد میدهم امتحان کنید.

 17. من دیگه از خود ارضایی خسته شدم احساس بدبختی میکنم خیلی ادم‌ضعیفی‌ هستم وقتی ک شهوتی‌ میشم یه لحظه ب خدا فک‌میکنم و با خودم‌ میگم فک نکنم گناه باشه…بعد عمل استمنا ب خودم میام وو گریه میکنم از خودم‌متنفرم همیشه توبه کردم ولی دوباره انجامش دادم من عاشق خدام من بخاطر عذاب بعد مرگ از این‌کار‌متنفر نیستم من به خاطر اینکه خدایی ب اون بزرگی اجازه نداده من اونکارو بکنم ولی من با پررویی تمام انجامش میدم از خودم متنفرم….متنفرم 😔

  1. واقا سخته هم اثبات کنی خدارو دوست داری هم استمنا نکنی واقا سخته امیدوارم به زودی با ازدواج بتونم جبران کنم خدایا قلبا ازین کارم بدم میاد منو ببخش♥️🖤
   و کمکم کن ترک کنم🖤

  1. فقط باور داشته باش که اراده ای قوی داری…
   چون همه چیز به مغز و باورهاش برمیگرده

 18. سلام
  این عادت زشت و ناپسند اکثرن توی افراد کم سن شروع میشه
  دلیل اصلیشم گوشی موبایل هستش
  شماهایی ک دچار استمنا شدید ، تصمیم بگیرین برای بچه هاتون تا ۲۰ سالگی گوشی نخرین ، بچه ها وقتی تازه گوشی میبینن همه جارو زیرو رو میکنن همه جارو میگردن آخرش تحریک میشن چیزای بدو یاد میگیرن ، همش دنبال این میشن ک بیکار بشن و انجام این عمل براشون مهیا باشه
  به غیر از اینا گوشی موبایل برای بچه ها خیلی مضره ، از بزرگترین ضرراتشم همینه خب ، من خودم سنم تقریبا کمه ، گوشی لمسیم رو می‌خوام بفروشم و بجایش نوکیا بخرم و در ۲۰ سال ب بالا گوشی لمسی خریداری کنم ، تا اون موقع فقط برای زنگ و پیام ازش استفاده میکنم ، لطفاً از الان فکری برای تربیت صحیح کودکانمون و اینکه مثل خودمون نشن فکر کنیم ، بهترین راه حلش اینه ک تا ۲۰ سالگیشون گوشی موبایل لمسی ب هیچ وجه نخریم ، رونالدو با این همه پول و ثروت واسه پسرش گوشی نخریده ولی ایرانی ها تا بچه هاشون ۱۰ ساله میشن زارتی گوشی میخرن ، هعی ، چی بگم والا انشاالله خداوند متعال تمامی مریضان ، معتادان و تمام کسانی هر مشکلی دارند رو برطرف کنه ، استمنا یک مرضیست ک خداوند پیش رو گذاشته تا انسان بتونه مهار نفس خودش رو قوی کنه ، موفق باشین

 19. سلام،۱۴ سالمه تا الان چندین بار اینکارو انجام دادم و چند بارهم شدیدا توبه کردم ولی نهایتا تونستم تا یک ماه جلوی خودمو بگیرم و دوباره شروع به این کار کردم واقعا واقعا از کارم پشیمونم نمیدونم خدا منو میبخشه یا نه؟اصلا جای بخشش داره اگه ترک کنم؟

  1. سلام ، بله درصورتی که واقعا توبه کنید و تصمیم داشته باشید این کار رو انجام ندید ، خدا هم شما رو میبخشه و هم اینکه کمکتون میکنه، هیچ وقت از مهربونی و رحمت خدا نا امید نشید

  2. خب این را بدون تو اصلا نمیتونی یک دفعه ترک کنی ترک خودارضایی زمان بر است و اگر اراده قوی نداشته باشید امکان ترک خودارضایی وجود ندارد شما سعی کنید تنها نمونید خدا هیچ یک از بندگان خود را تنها نمیزاره و همیشه حواسش به اونا هست سعی کنید نماز زیاد بخونید قرآن زیاد بخوانید و اصلا با فیلم های پورون نگاه نکنید به این فکر کن که اگه بتونی ترک کنی چقدر امام زمانت را خوشحال کردی هر بار شیطان سعی کرد تو را گول بزنه به این فکر کن با این گناه انگار به امام زمانت سیلی میزنی تو میخوای پس میتونی ترک کنی هر چقدر هم شکست خوردی ناامید نشو خدا بهت امید داره

  3. مطمئن باش خداوند بسیار بخشنده است برای من چندین بار نشونه از بخشش و رحمتش فرستاده مطمئن باش و بدون که اگه از ته دل توبه کنی خدا میبخشه ولی دیگه تکرار نکن راهکار اینکه به ترکت پایبند باشی فقط و فقط نمازه قبلا به من میگفتن منم میگفتم چرت میگن ولی وقتی شروع کردم به نماز خوندن خدا اینقدر دلمو آروم کرد که کم کم از زنجیر همه گناهام آزاد شدم دقیقا همین سوالی که آخر نظرت بود رو از خدا پرسیدم و از ته دل توبه کردم مطمئن نبودم که ببخشه ولی یه نشونه ای پنج دقیقه بعدش فرستاد برام که تا یه ربع فقط بی وقفه گریه میکردم مطمئن باش خداوند به افکار و حرف دل ما آگاهه و اگه از ته دل پشیمونی ممکنه که تا الان هم بخشیده باشدت

  4. هیچوقت از توبه کردن نزد خدا ناامید نشو و از ته قلبت باور داشته باش که خدا تورو بخشیده . مطمئنن دیگه انجام نمیدی .
   یکی هم حتما برو غسل جنابت نیت کن و انجام بده

 20. سلام
  جوانی ۱۷ ساله هستم که به دلیل مشکلات خانوادگی دچار اختلالات خواب شدم .
  چند وقتی هست که متوجه شدم که خیال پردازی جنسی باعث می شه که راحت تر و بدون اضطراب و استرس بخوابم

  آیا این کار گناه محسوب می شود ؟

 21. من نمیدونستم گناهه. الان سی و سه سالمه مجردم نزدیک پانزده سالع انجام میدم. حتی بعضی وقتها در یا روز دوازده بار خود ارضایی کردم. چجوری ترکش کنم. شرایط ازدواج هم ندارم

  1. دوست عزیز با این توصیف ها شما نمی‌تونید به تنهایی خودارضایی را ترک کنی شما باید به مشاور مراجع کنید

  2. این عمل کوفتی نمیذاره زندگیت جلو بره، نمیذاره اتفاقات مهم زندگیت و موفقیت هات سر وقت خودشون برات اتفاق بیفتن،چون قدرت تصمیم گیری و اراده و عمل رو از آدم میگیره، مثلا ۳۰ سالت میشه هنوز تحصیلت سر و تهش مشخص نیس، شغلی دست و پا نکردی، ازدواج نکردی و شرایطش هم نیس، اینا همه بخاطر این کوفتیه، با آگاه شدن ب ضررهایی ک برات داره ، و با پناه بردن ب خدا، و توبه واقعی ، خودتو ازش بکش بیرون.الله یارت

 22. سلام من حدود 60 روز بود که این عمل بد را ترک کرده بودم در خواب مایع خارج میشد و نگرانی بابت ماندن اسپرم در بدن نداشتم اما 3 هفته بود که این اتفاق نیفتاده و من برای جلوگیری از ماندن اسپرم در بدن خودارضایی کردم ایا این کار اشتباه و گناه است ؟!

  1. ماندن اسپرم در بدن ضرری برای بدن نداره اما خارج شدنش صدمات زیادی به بدن میرسونه و خارج کردن آب منی به زور و یا همان خودارضایی گناه کبیره بوده و برای آن غذاب اتش نوشته شده و اگر در شب بدن اختیار آب منی شما بیرون بیاد گناه نیست اما اگر دیدید که این اتفاق زیاد میفته به دکتر مراجعه کنید مییتونه خطرناک باشه

 23. سلام من راستش فکر کنم از الان یه دو سه سالی هستش که خود ارضایی میکنم اونم درمورد بازیگرا شخصیت های کارتونی تخیلی بعد میخوام ترک کنم تازه شم من کلی قول به خدا دادم هربار که تو یه دردسری می افتادم هی گفتم اینکارو میکنم اونکارو میکنم هی گفتم قول میدم آدم خوبی بشم ولی نشدم الانم چیزی نمونده به ماه محرم نمیخوام خود ارضایی خواستم خدا منو میبخشه بعد این غسل جنابت رو کی باید انجام بعد خود ارضایی یا نه هر وقت که ترک کردم بعد من یه جورایی نمیدونستم که اینکار گناهه

  1. سلام دوست عزیز
   به این حرفایی که درمورد آتش و عذاب و ظالم بودن خدا میزنن باور نکن . هر وقت توبه کنی خدا تورو میبخشه ، باور کن تو میتونی خودتو کنترل کنی .

 24. سلام من یه پسر ۱۶ ساله هستم من برای ترک خودارضایی با خودم گفتم بار اول یه هفته خودم کنترل می کنم بار دوم دو هفته همین جوری هر بار که این کار رو انجام دادم یه هفته بهش اضافه کردم. الان تو ۵ هفته م ، تو رو خدا به من کمک کنید بگید این کار درسته یا نه . فقط تنها چیزی که هست اینه که من یه بار داخل هفته ۲ ۴ هفته ای این کار رو انجام دادم

  1. فکر خودت و پرت چیزی دیگ ای بکن به روحت آسیب میزنی و هاله بدنت که ازت محافظت میکنه کمرنگ میشه و باعث میشه نیروهای غیر ارگانیک یعنی همون شیاطین به بدنت نفوذ کنن

  2. دوست عزیز شیطان وقتی هی داری گناه میکنی با تو کاری نداره ولی وقتی خواستی ترک کنی اذیتت میکنه نه اینجور اذیتی که به چشمت بیاد و تو را بترسونه بلکه تو را به گناه وسوسه میکنه هر بار احساس کردی که داری وسوسه میشی خودارضایی کنی پاشو دست‌نماز بگیر و قرآن بخون و این هم بدون شیطان فقط تو را دعوت به گناه میکنه این دست تو هست که قبول کنی یا نه وای بر آنان که به راحتی تسلیم نفش خویش شده و گناهی به این بزرگی انجام میدهند

  3. سلام .
   بذار یچی بگم . من الان ۲۳ سالمه . خود ارضایی بد ترین نوع اعتیاد هست .
   ما اعتیاد به همه چی داریم . هم خوب هم بد . برای تو الان راحته ترکش کنی اگه هنوز این کارو انجام میدی .اما اگه بهش عادت کردی دیگه سخت میشه ترکش کنی . حتی وقتی ترک میکنی بازم بدون هیچ وسوسه ای ممکنه این کارو انجام بدی .

   فقط میتونم بگم تا دیر نشده خودتو نجات بده داداش

 25. خودارضایی ضرر و فواید داره اما ضرر های بیشتر از فواید هستش برای همین گناه هستش بهترین راه برای ترک بودن در کنار خانواده هستش

 26. آقا یه جا تو متن نوشتین (یکی دیگر از مواردی که مهر تایید بر حرام بودن خودارضایی است، استحمامی است که پس از انجام آن واجب می‌باشد و در صورتی که فرد انجام دهنده این کار غسل نکند، نمی‌تواند نماز و روزه را به جا آورد.) این دیگه چه حرفی بود؟! آدم با همسرش هم نزدیکی کنه که ثواب هم داره بعدش تا غسل نکنه نمیتونه نماز بخونه، اگه امکان اصلاح دارید این جملات رو حذف کنید

  1. سلام وقت بخیر. لطفا درمورد شرایط غسل جنابت سرچ کنید، ما نگفتیم رابطه با همسر خوب نیست و همونطور که خودتون هم گفتید ثواب دارد اما در هر صورت بعد از ارضا شدن (چه در خواب، چه در خودارضایی، چه در رابطه با همسر) لازم است غسل جنابت انجام شود. می توانید سرچ کنید و نظرات مراجع تقلید را نیز بخوانید.

 27. یه پیشنهاد دارم ناااااب گوش بده تا فیض ببری ،

  یه گوشه ای خلوت به امام زمان بگیم ؛
  (((مولا قربونت برم خیلی زیاد ، من گناه میکنم تو غمگین میشی یاهم گریه میکنی بخاطرم من
  من هم بخاطر این مطلب خیلی نگرانم ،
  بیا یه توافق بامن بکن آقا ؛
  تو کمکم کن من از این بی اختیاری سرانشیب بیام بیرون ،
  منم قول میدم80فیصدش بامن فقط20فیصد بدادم برس
  ، هم تو دردمو نمیبینی هم من از نگرانیت میام بیرون
  مولا جون پدر و مادرم فدات پدر و مادرم انقدر برام نگران نیستند که تو هستی))) 👑
  من شک ندارم بچه ها اگه همین 20 فیصد اجرایی بشه به اندازه 2میلیون فیصد کارایی داره ،
  من که به یک تک فیصدشم قانعم کاشکی بشه در بدرم بخدا از روزیکه این کارو زشتو شروع کردم 11 سالم بود هیچی حالیم نبود باعث شم رفقای بد بود از اقوام و همکلاسیها و همسایه هام ای رفیق بد ای رفیق پست
  یه تعدادشونم روستایی بود چیز دیگه ای بلد نبودند چی بگمشون دیگه ، من 22 ساله دارم اینکارو میکنم قصه نخورین یکی بدتر ازشما اینجا هست من رکورد و شکستم
  نمیدونم تا خبره شدنم چقدر فراز و نشیب میرم ،
  خیلی خسته شدم ای لعنت بر شیطان 👻

  اما دست خالی نیومدم دارم واستون راه نجاتو💚

  1؛ ازدواج آره بهمین سادگی ،👶
  راستی شنیدم مجلس ، قانون صیغه برا جوانان طرح کردند اجرایی هم شده بخاطر همین مسئله جلو گیری از فعل زشت استمناﺀ و زنا و لواط ، مثلا هرکی خواست ثبتنام میکنه و هیچکی هم باخبر نمیشه 👫🤑

  2: چندتا راه دیگم شنیدم مگن خیلی اثر گذاره ،
  1غسل وتوبه و نماز توبه که چهار رکعته ، ازاینترنت سرچ کنید ، که این اصل کاره واقعا یه جا کات میکنی همه چی ردیفه
  2 نظر بواسطه یک امام
  3دعا و دعای با واسطه و دعای دیگران برایت اونم با واسطه ، ظاهرا این دعای دیگران با واسطه یک امام خیلی اثر گذاره بگو یه مشکلی دارم برام سخته همین نفهمه کل آبروتو هراج کنی 😱

  3؛ این یکی از نظر علمی خیلی کارایی داره
  حجامت از نزدیک لکن یه جای مخصوص برا چیزای دیگه هم هست اما واقعا خیلی تاثیر به کم کردن غریزه جنسی داره البته گفته شده بود از یکی از متخصصان این بخش طبی که برای بچه های نو بلوغ تا سن بالا یعنی تادم ازدواج ، به آدم ضرر نمیزنه یعنی یه جورایی دست از این کار زشت میکشی
  میگن تو آخرالزمان فرشته آدما یکی میمونه
  شیطونش میشه دوتا همش یه وسوسه لعنتی میاد سراغمون آدم دست به چه کارهایی که نمیزنه👬
  درسته قبلنا هم مردم گناه میکردن اما تا این حد افراطی و شارلاتان و آرتیست باز نبودند بخاطر یه وسوسه خودکشیه بخدا،
  بقول بهتاش هر چیی بگی من رد دادم فایده ای نداره ولت نمیکنه ، درسته خدا میل و رغبت رو با همین نفس تو دنیا بهمون داده اما نفسمون رو برومون وایستاده داره مارو میخوره بهمون لذت نمیده کمال نمیده نتیجه زندگی اولاد نمیده هی داره منو میخوره شیطون 👿👺👹
  بی شرفو ،

  1. من چی بگم که حدود 11سال اینکارو انجام می‌دادم ولی خیلی ناگهانی اتفاق قشنگی افتاد که زندگیم از این رو به اون رو شد یه سال کامل بود که ن بش فک می کردم و نه انجام می‌دادم ولی وقتی که اون اتفاق قشنگ ظاهرا تموم شد بدجور ضربه روحی خوردم و دیگه هیچ دلخوشی نداشتم و تنها لذتم تو زندگی همین خودارضایی بود و دوران بدبختی من دوباره شروع شد 😐😐🤧

 28. من یک نوجوان هستم که زودانزالی دارم و از تحقیق هایی هم که داشتم یک روش سریع و آسون برای درمان زودانزالی روش فشار هست که در آن باید مقداری خودارضایی داشته باشم آیا به دلیل درمان زودانزالی هم خودارضایی من حرامه یا نه؟؟؟؟؟؟؟ لطفا جواب مرا بدهید خواهشاً

  1. خودارضایی خودش زودانزالی میاره پس قطعا درمانی برای زودانزالی نیست و نخواهد بود لطفا جهت درمانش به پزشک متخصص مراجعه کنید و هر مطلبی یا تحقیقی که از منابع اینترنتی و…. پیدا میکنید صحت نداره

  1. از راه ازدواج و اگر به نظرتون سنتون کمه باید ورزش و فعالیت هایی که بهش علاقه مندید رو انجام بدید تا حدی که شب فقط از خستگی به خواب برید مخصوصا ورزش سنگین و طولانی مدت زیاد کمک میکنه ،هر روز از اول صبح همینطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا