خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بلاگ / عوارض خودارضایی چیست؟

عوارض خودارضایی چیست؟

لطفا یا این مقاله را کامل بخوانید، یا نگویید که خودارضایی ضرر ندارد!

مطمئن باشید شما درحال خواندن متفاوت‌ترین مقاله در زمینه عوارض خودارضایی هستید.

به صورت علمی، منطقی، روانشناسی و مذهبی این مسئله را بررسی کرده‌ایم که عوارض خودارضایی چیست؟ اصلا خودارضایی عوارض دارد؟ خودارضایی خوبی ندارد؟ انجام بدهیم یا نه؟ چرا خیلی از منابع می‌گویند که خودارضایی ضرر ندارد؟ جواب این سوال‌ها را در این مقاله نوشتیم، پس خواهش می‌کنم برای این مسئله حیاتی به شدت ارزش قائل باشید و این مقاله را با دقت بخوانید.

عوارض خودارضایی

عوارض خودارضایی از نظر علمی

در ابتدا بهتر است به سرعت بحث اصلی را آغاز کنیم و به صورت علمی، به شما مقالاتی را نشان بدهیم که اثبات می‌کنند خودارضایی چه عوارض وحشتناکی دارد! لینک هر مقاله را هم رو به روی آن قرار داده‌ایم که اگر مایل بودید، به راحتی آن را چک کنید. توجه داشته باشید که دامنه‌های .gov یا .edu جزء دامنه‌های دولتی و معتبر خارجی محسوب می‌شوند و هیچ سایت غیر دولتی و نامعتبری نمی‌تواند اقدام به خرید این دامنه‌ها کند، پس لطفا به محتوای درون این سایت‌های معتبر توجه داشته باشید. بعدا توضیح می‌دهیم که چرا خیلی از منابع علمی و دانشگاهی هم مشکلی با این موضوع ندارند.

 • افزایش میزان افسردگی یکی از عوارض خودارضایی! (منبع)
 • خودارضایی و شادی کمتر یکی دیگر از عوارض خوارضایی! (منبع) + (منبع دوم)
 • تاثیر منفی خودارضایی بر روی تعداد و تحرک اسپرم و کاهش مقدار پلاسمای نطفه ای (منبع)
 • عوارض خودارضایی برای پروستات (منبع) + (منبع دوم)
 • از دیگر عوارض خودارضایی می شود به رضایت فیزیولوژی کمتر اشاره کرد (منبع)
 • رابطه جنسی در کاهش ریسک سرطان پروستات موثر می باشد، ولی تکرار خودارضایی با افزایش ریسک سرطان پروستات ارتباط دارد (منبع) + (منبع دوم)
 • ارتباط خودارضایی با جنون جوانی یا همان شیزوفرنی (منبع) + (منبع دوم)
 • کاهش برانگیختگی (ضعف جنسی) از عوارض خودارضایی است (منبع)
 • رضایت روانی کمتر (منبع)
 • تداوم خودارضایی باعث اختلاف عملکرد جنسی در زن و مردان می شود (منبع) + (منبع دوم)
 • عوارض خودارضایی: عامل ریسک سرطان سینه! (منبع)
 • عشق کمتر! (منبع)
 • خودارضایی و واکنش بدتر فشار خون! (منبع)

تضاد های علمی؟! دقیقا چرا ؟! حتما بخوانید!

منابع معتبر زیادی وجود دارند که به عوارض خودارضایی اشاره کرده‌اند و در مقابل، منابع زیادی هم هستند که حتی خودارضایی را امری سالم و کاملا طبیعی خوانده‌اند! مگر مبنای علمی بودن یک بحث چه چیزی است؟ هنوز هم این موضوع را از دوران ابتدایی به یاد دارم.

چیزی علمی است که:

 • قابل اندازه گیری باشد
 • قابل تکرار باشد
 • قابل مشاهده باشد

چگونه ممکن است از بین 100 تحقیق علمی که روزانه صورت می‌گیرد، که آیا خودارضایی باعث مشکلات اسپرم می‌شود یا خیر، نتیجه این 100 تحقیق ادعا می‌کند که خودارضایی هیچ‌گونه مشکلی ندارد، اما تحقیقات علمی دیگر ثابت می‌کنند که مشکل دارد! بنظرم برای درک این موضوع، بهتر است که یک موضوع دیگر را درک کنیم! بحث بردگی جنسی!

فیلم ممنونم که سیگار میکشید را حتما ببینید

این فیلم یک مستند است که ساخت خود آمریکا می‌باشد و در سال 2005 ساخته شده، که نشان می‌دهد یک بازاریاب سیگار، چه اقدامات کثیف و غیرانسانی را برای بهتر فروختن این محصول انجام می‌دهد! البته این فقط یک فرد نیست، بلکه کل موسسه‌های سیگار فروشی این پروژه را راه انداخته‌اند. آن‌ها حتی یک گروه تحقیقاتی و علمی ساخته‌اند که درباره سیگار تحقیق کنند و به این موسسه پول‌های زیادی داده می‌شد که تحقیقات علمی را منتشر کنند و بگویند که سیگار فلان فواید رو دارد، بله ممکن است که 5 فایده داشته باشد، اما قطعا 50 ضرر دیگر هم داشته است که صحبتی از آن‌ها نشده، ولی امروزه همه از آن آگاه هستیم! اکنون که روزانه 8 میلیارد نخ سیگار در جهان مصرف می‌شود! حال که مغزشویی‌های عظیمی در سریال‌ها، فیلم‌ها و حتی کودکان، در رابطه با سیگار انجام شده است که نشان می‌دهد سیگار کشیدن حس خوبی دارد و بدی خاصی ندارد.

اما خودمان را گول نزنیم! همه ما خیلی واضح می‌دانیم که سیگار کشیدن چقدر افتضاح است و چه بلایی بر سرمان می‌آورد! نمی‌خواهم از بحث دور شوم، پس سریع برگردیم به بحث اصلی.

این بحث چه ربطی به عوارض خودارضایی داشت؟

میخواهم این را دوستانه به شما بگویم، خود من 2 سال فریب این سیاست‌های کثیف را خوردم و فقط درحال دست و پا زدن در باتلاق اعتیاد جنسی بودم و نمی‌توانستم این موضوع را درک کنم. چون هیچ‌ فردی وجود نداشت که خیلی واضح و ساده این مطالب را به من بگوید؛ اما به مرور زمان این را فهمیدم و اکنون قصد دارم که تمام مطالب را بصورت کاملا شفاف در این مقاله بگویم.

جنایات کثیف آلفرد کینزی

کافی است بروید و تحقیق کنید که از چه سالی خودارضایی به عنوان عملی شناخته شد، که هیچ‌گونه مشکلی ندارد؟! چون تا قبل از آن تقریبا کل جهان این موضوع را مشکل‌دار می‌دانستند. خب حالا که فهمیده‌اید از چه سالی بوده است، کافی است تحقیق کنید که چه کسی این موضوعات رو مطرح کرد و این شخص از کجا حمایت می‌شده؟! با تحقیق ساده (حتی در ویکی پدیا فارسی)، می‌توانید ببینید که آلفرد کینزی در سال 1940 تا 1950 رشته سکسولوژی را مطرح کرد؛ و خودش را با حمایت های بنیاد راکفر به عنوان پدر علم سکسولوژی معرفی کرد. (منبع:ویکی پدیا) 

نکته جالب این است که بنیاد راکفر یکی از بنیاد‌هایی هست، که انتقاد‌های زیادی از سراسر جهان به آن وارد می‌شود و برخی افراد این بنیاد را جزء ایلومیناتی حساب می‌کنند. (دوستان بحث ما در اینجا تئوری توطئه نیست و نمی‌خواهیم بگوییم که ایلومیناتی یا فراماسون حقیقت دارد یا خیر؛ اصلا بحث این نیست، پس به دنبال حاشیه نمی‌رویم)

عوارض خودارضایی دروغ است، چون خودارضایی طبیعی است؟!!!!

آلفرد کینزی برای تحقیقاتش روی کودکان آزمایش‌هایی را انجام داده است که باعث شد بعد از مرگش، خانم جودیت ریزمن که یک وکیل آمریکایی بود، این موضوع که با چه اجازه‌ای کودکان 5 ماهه را به ارگاسم رسانده است، را به شدت نقد کند. همان‌طور که می‌دانید آزمایش روی کودکان، جرم محسوب می‌شود و هیچ موسسه‌ای حق چنین کاری را ندارد. اما آلفرد کینزی به راحتی صدها آزمایش در این باره انجام داد و نتایجش را در کتاب‌هایش منتشر کرد؛ خب چرا به سراغ نسخه‌های انگلیسی کتاب این فرد نمی‌روید؟! خود این شخص می‌گوید که روی کودکان آزمایش انجام داده‌ایم و آن‌ها را به ارگاسم رسانده‌ایم! اما عجیب بود که آلفرد کینزی در سال 1950 یک قهرمان ملی شد، چون ثابت کرد که خودارضایی یک امر طبیعی است و مشکلی ندارد؛ آیا هرچیزی که طبیعی است، مشکلی نخواهد داشت؟! پس تریاک، کوکائین و… که طبیعی هستند نیز نباید مشکلی داشته باشند؟ توتون‌های سیگار هم نباید مشکلی داشته باشند، چون طبیعی هستند!

زیاد وارد این بحث نمی‌شویم، اما خانم جودیت ریزمن را می‌توانید در ویکی پدیای انگلیسی (منبع) مشاهده کنید که کتاب‌هایی نیز بر علیه آلفرد کینزی نوشته است. باید بگوییم که خانم ریزمین دارای دکتری از دانشگاه کیس وسترن رزرو و استاد دانشگاه لیبرتی بود.

برای علاقه‌مندان: فیلمی به نام “ایکسونامی، خاطرات یک پورن استار” وجود دارد که به کارگردانی محسن آقایی انجام شده. در این فیلم به آلفرد کینزی اشاره‌های مستقیمی شده است و می‌توانید اطلاعات مفیدی را از این فیلم درام و اجتماعی دریافت کنید.

علت تداخل منابع علمی درباره عوارض خودارضایی

عوارض خودارضایی

این بحث خیلی مفصل و طولانی است که قطعا راجع به آن یک ویدیو و پادکست قرار می‌دهیم، تا علاقه‌مندان به صورت کامل متوجه این موضوع بشوند. اما به طور خلاصه و با یک منطق ساده می‌توانید بفهمید که کمپانی‌های سیگاری که به منابع علمی پول می‌دادند تا سیگار را خوب جلوه بدهند، و چند سالی دکترها نیز برای آرامش و استرس کاری سیگار می‌کشیدند، بعد از مدت‌ها ورق برگشت و تمام منابع علمی برخلاف آن‌ها صحبت کردند. شاید چون پول کافی برای ساخت داده‌های تقلبی بیشتر را نداشتند، یا شاید هم کلا نیازی نبود! چون با این مغزشویی که انجام شده است، طبق آمار از هر 5 نفر، یک نفر سیگاری است، پس آن‌ها به خواسته‌شان رسیدند.

با داده‌های تقلبی زیادی که ساختند و به لطف آلفرد کینزی، توانستند ذهن بسیاری از افراد را به این سمت ببرند که خودارضایی مشکلی ندارد؛ درحالی که حتی اگر منطقی هم به این موضوع فکر کنید می‌بینید که خودارضایی مشکل دارد (در ادامه بحث روانشناسی و منطق را توضیح می‌دهیم). اما بحث این است که برای یک سری از منابع علمی چه سودی دارد، که بگویند خودارضایی ضرر دارد؟ یا چرا خیلی از منابع علمی ایران هم نتایجی را نشان می‌دهند که با علم ثابت می‌کنند این موضوع ضرر دارد؛ در صورتی که در درس‌های دانشگاهی بین المللی، تمام سکستراپیست‌ها این را می‌خوانند که خودارضایی مشکلی ندارد! اگر شما مشاوره جنسی بگیرید، می‌گویند که خودارضایی مشکلی ندارد اگر تعدادش کم باشد، در صورتی که خودارضایی در هر حالتی مشکل دارد.

التماس تفکر. لطفا به این فکر کنید که علم علاوه بر اینکه ناقص است، خیلی از داده‌های آن هم تقلبی هستند و خیلی از داده‌های علمی می‌گویند که خودارضایی مشکل دارد. اما هیچ داده‌ای وجود ندارد که بگوید انجام ندادن خودارضایی خوب نیست یا خطرناک است! پس چرا آن را با راهکارهای اصولی ترک نکنیم؟ (دقت کنید که میل جنسی نباید سرکوب بشود، بلکه باید آن را به شیوه درست کنترل کنید، که خودارضایی قطعا یک شیوه درست نیست.)

عوارض خودارضایی از نظر منطقی! خیلی ساده!

ببینید دوستان، کاملا طبق علم و منطق جلو می‌رویم و بحث مذهبی را در آخر مطلب گذاشته‌ایم تا افرادی که اعتقادات مذهبی ندارند، بتوانند با منطق خودشان این موضوع را به صورت کامل درک کنند. چیزی که میخواهم بگویم این است که اصلا چرا کلمه عوارض خودارضایی را سرچ کرده‌اید؟ چرا شمایی که می‌گویید خودارضایی ضرر ندارد، دوست دارید آن را ترک کنید؟ چرا بعد از انجام دادن خودارضایی، حس بدی پیدا می‌کنید؟ شاید بگویید که بخاطر تلقین‌های دوران کودکی است؛ بله این‌ها تأثیرگذار هستند و از نظر علمی هم قدرت تلقین ثابت شده است. اما خود علم می‌گوید که اگر شما یک چیز را باور داشته باشید، هزاران تلقین هم نمی‌تواند بر آن اثر بگذارد. مانند افراد موفقی که باور دارند موفق می‌شوند و هرچقدر که دیگران به آن‌ها بگویند که موفق نمی‌شوید، روی باور و عملکرد آن‌ها تاثیری ندارد و حتی استمرارشان برای موفق شدن نیز بیشتر می‌شود.

پس چرا شما بعد خودارضایی حس خوبی ندارید؟

اگر حس خوبی داشتید که قطعا این مقاله را تا اینجا نمی‌خواندید. پس مشخص است از درون حس می‌کنید که دوست ندارید آن را انجام بدهید. حس می‌کنید مثل سیگار، یک اعتیاد بد محسوب می‌شود و قطعا هر چقدر هم بی دین و بی خدا باشید، باز هم بعد از انجام دادنش حس خوبی ندارید. دقیقا مانند اعتیاد به سیگار است. خیلی از سیگاری‌ها می‌خواهند جلوی دیگران نشان بدهند که سیگار کشیدن چقدر خوب است، اصلا سیگار کشیدن بعد از غذا چقدر لذتبخش است! اما می‌توانید ببینید که چقدر در زندگی استرس دارند، چقدر افسرده هستند، به موفقیت خاصی نمیرسند و در زندگی جایگاه خوبی ندارند. بحث خودارضایی هم دقیقا همین است. لطفا نگویید که عوارض خودارضایی دروغ است، وقتی که منابع علمی و روانشناسی، تمام عوارض خودارضایی را به شما نشان می‌دهند. لطفا مثل افراد 50 سال پیش نباشید که می‌گفتند سیگار مشکلی ندارد و با خیال راحت سیگار می‌کشیدند.

بله خودارضایی ربطی به جوش‌های صورت و ارتباط خاصی با پوست ندارد و شایعات زیاد و غیرمعتبری راجع به عوارض خودارضایی وجود دارد. اما با نگاهی ساده می‌توانید ببینید که منابع علمی زیادی می‌گویند که خودارضایی عوارض خاص خودش را دارد و انجام ندادنش کار درستی است. پس چرا داریم خودمان را گول می‌زنیم؟ چون که اعتیاد پیدا کرده‌ایم و برای مغز راحت‌تر است که طبق عادت و اعتیاد عمل کند، تا اینکه تصمیم درست را بگیرد.

عوارض خودارضایی از نظر روانشناسی! تفاوت خودارضایی با سکس!

از نظر روانشناسی هم عوارض خودارضایی کم نیست، اما اینجا میخواهیم به یک مورد اشاره کنیم که خودتان خیلی راحت می‌توانید آن را درک کنید و نیازی نیست که مانند بحث‌های قبلی، وارد لینک‌های زیادی شوید یا تحقیق‌های زیادی را انجام بدهید. پس لطفا این بحث را با دقت مطالعه کنید.

وقتی که شما یک همسر داشته باشید و اگر کیفیت سکس خوب باشد، معمولا حداقل 24 تا 72 ساعت به سکس بعدی نیازی ندارید. اما اگر وسط کار باشید و هنگام مطالعه یا یادگیری هستید، یا اصلا همسرتان حال خوبی نداشته باشد و یا صدها دلیل دیگر، شما خیلی راحت قبول می‌کنید که باید سکس را در وقت درستش انجام بدهید‌. مثلا روز بعدی یا 5 ساعت دیگر، اما به سمت خودارضایی نمی‌روید. زیرا شما همسر دارید و درک ‌می‌کنید که می‌توانید 5 ساعت یا چند روز دیگر این کار را انجام بدهید و درضمن برای انجام دادنش حداقل 15 دقیقه پیش‌نوازی و… وجود دارد و هیچ‌وقت یهویی سر اصل مطلب نمی‌روید!

خب حالا که چی؟ بحث اصلی اینجا است که اگر شما تحریک بشوید و فکر کنید که خودارضایی راه حل شما می‌باشد، همان موقع و بدون هیچ زحمتی اقدام به خودارضایی می‌کنید و خیلی راحت می‌توانید به میلیون‌ها فیلم مستهجن و با کیفیت فوق العاده دسترسی داشته باشید. از نظر روانشناسی این کار باعث ضعف اراده شما خواهد شد، چون که یاد گرفته‌اید هروقت که نیاز جنسی دارید، همان لحظه و بدون هیچ زحمتی آن نیاز را برطرف کنید. در اینجا باید درک کنید که برطرف کردن چیزهایی که نیاز دارید با روش های اشتباه، به هیچ‌وجه کار درستی نیست. اگر به این موضوع خیلی عمیق‌تر فکر کنید، متوجه می‌شوید که چه تاثیر بدی روی روان شما می‌گذارد و بدتر از آن، چون هیچ حس عاطفی وجود ندارد، نمی‌تواند شما را برای مدت زمان زیادی راضی کند، حتی ممکن است یک ساعت دیگر حس کنید که باز هم به آن نیاز دارید، چون شما درگیر اعتیاد شد‌ه‌اید!

اکنون خیلی ساده و منطقی بسیاری از عوارض مهم خودارضایی از نظر روانشناسی را فهمیده‌اید، همچنین متوجه شدید که یکی از مهم ترین تفاوت‌های خودارضایی با سکس در چیست. همین بحث نبود نیاز عاطفی، باعث می‌شود تا شما بیشتر آن را انجام بدهید و درگیر یک اعتیاد بشوید که تمام زیبایی سکس را فقط در هوس و ارضای میل جنسی ببینید؛ که این ذهنیت فوق العاده سمی و خطرناک است.

بنر

مطلبی که الان خواندید نسخه بروز بود که توسط ادمین اصلی سایت نوشته شده بود، اما قبل از آپدیت این مقاله توسط نویسنده سایت ایجاد شده بود که با کلیک بر روی دکمه "دیدن نسخه قبلی" می توانید محتویات قبلی عوارض خودارضایی را مشاهده کنید

عوارض خودارضایی چیست؟ آیا خودارضایی از نظر علمی عوارض دارد؟ خطرات خودارضایی یا استمناء چیست؟ اینها برخی سوالاتی هستند که در این مطلب به آن پاسخ میدهیم.

عوارض خودارضایی

خودارضایی چیست؟

عمل خود ارضایی عملی است که در هر شرایط امکان‌پذیر بوده و با انجام آن، فرد به طور خود خواسته ارضا می شود. ارضا شدن هم در رابطه جنسی و هم در خود ارضایی صورت می گیرد ولی در خود ارضایی اندام خود را وادار می کنیم تا طی یک رابطه مجازی به ارگاسم و ارضا برسد اما در یک رابطه جنسی تمامی اندام‌های بدن با یکدیگر همکاری داشته و نیازی نیست که در ذهن خود محیطی را بازسازی کنید. این فرآیند در نهایت باعث می شود ذهن در آرامش بیشتری قرار گرفته و عوارض ارگاسم و ارضا به حداقل برسد. در مقابل خودارضایی بسیار مضر بوده و انجام آن عوارض زیادی دارد. امروزه خود ارضایی در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار بالایی دارد و بسیاری از این افراد از عوارض آن بی اطلاع بوده و همین بی اطلاعی باعث شده دست به چنین کاری بزنند. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم به عوارض روحی و فیزیکی خودارضایی در پسرها و دخترها اشاره کرده و آن ها را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

ضعیف شدن اعصاب و کاهش قدرت صبر و تحمل در برابر مشکلات مختلف

یکی از اصلی ترین عوارض خودارضایی ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل افراد در برابر مسائل و مشکلات مختلف است. افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند نسبت به کوچک ‏ترین مسئله و محرک محیط اطرافشان حساس بوده و از خود واکنش منفی نشان می دهند. بی حوصلی و زود رنج بودن دو ویژگی اصلی افراد دچار خودارضایی است. این افراد سریعاً از کوره در می ‏روند و به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و چیزهای دیگر حساسیت فوق‏ العاده زیادی دارند. پرخاشگری در اثر خودارضایی و تحریک زیاد هیپوتالاموس رخ می دهد و این آسیب باعث صدمه دیدن مغز و مراکز حساس دیگر در طولانی مدت خواهد شد. خودارضایی ‏های مکرری که برخی افراد مبتلا به آن هستند، باعث کاهش قوای جنسی و بی رمق و بی جان شدن آن ها نیز می شود. اختلال دیگری که بر اثر خودارضایی رخ می دهد اختلال در مرکز عصبی و احساس ضعف است. از علائم نشان دهنده ضعف و اختلال اعصاب می توان به اختلال قوای بینایی، شنوایی مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن و غیره نام برد. برای از بین رفتن حالات پریشان روحی هرچه سریع تر باید خودارضایی را ترک کنید.

زودانزالی یکی از عوارض مهم خودارضایی!

یکی از مشکلات اساسی که پس از خودارضایی برای زنان و مردان ایجاد می شود، زودانزالی و یا دیرانزالی آن ها است. اغلب افرادی که اعتیاد به خودارضایی دارند، یا خیلی دیر و یا زود دچار انزال می شوند که این امر خیلی آزار دهنده است. معمولا در بیشتر حالات، خودارضایی در مردان و زنان در یک حالت و شکل رخ داده و این افراد ترجیح نمی دهند که همان موقع حالت های دیگری را امتحان کنند. از این رو مغز احساس می کند که تنها همان حالت برای ارگاسم و رسیدن به لذت جنسی وجود داشته و تنها بایستی از همان روش پیروی کند.

رابطه زودانزالی و عوارض خودارضایی

این اتفاق باعث می شود که فرد در هنگام ارتباط جنسی با شخص دیگر، تنها با یک تحریک ساده و در همان ابتدای رابطه به ارگاسم نزدیک شده و نتواند خود را کنترل کند. برعکس این اتفاق هم وجود دارد و ممکن است فرد به حالتی که مغز وی تعیین کرده نرسد و خیلی دیر انزال شود. حال اگر مرد یا زن بخواهد زودانزالی یا دیر انزالی خود را درمان کند، علاوه بر ترک خودارضایی نیاز دارد که زمان زیادتری را صرف خوردن دارو های مختلف و کنترل خود در رابطه جنسی نماید. این حالت معمولا برای بسیاری از افراد غیر قابل تحمل بوده و آن را دنبال نمی کنند. به همین علت زودانزالی یا دیرانزالی عموما در افراد رخنه کرده و تا زمانی که خودارضایی ترک نشود همراه آن ها است.

ضعیف شدن حافظه، از بین رفتن قدرت تمرکز و یادگیری

افرادی که به صورت مکرر به خودارضایی دچار بوده و این عمل را همواره انجام می دهند، دچار مشکلاتی همچون ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری‏ می شوند. مجموع این مشکلات می تواند زندگی شخصی هر فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. همچنین ضعف و تحلیل قوای جسمانی نیز در این افراد ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب بوده و بسیار رایج است. اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب باعث می ‏شود بخش حافظه به طور کلی کارایی خود را از دست داده و فرد مبتلا به خودارضایی نتواند تمرکز کافی را در انجام امور داشته باشد. معمولا افرادی که خودارضایی می کنند افرادی حواس پرت و پریشان هستند که نمی توانند روی چیزی که می خواهند تمرکز کنند. در واقع یادگیری آن ها نیز با مشکل روبرو شده و اغلب این افراد در زمینه درسی نیز توفیق چندانی ندارند.

افسردگی و اضطراب شدید

یکی از اثرات روحی رایجی که بر اثر خود ارضایی ایجاد می شود، افسردگی و اضطراب بالا است. افرادی که در طول هفته چندین بار خود ارضایی می کنند، به مشکلاتی همچون اضطراب، دلهره و دلواپسی مبتلا هستند و به قول معروف مدام دچار خودخوری می شوند. چرا که این افراد نمی توانند با خود کنار بیاند و معمولا افکار آشفته آن ها همیشه عذاب شان می دهد. علاوه بر این، وجود وسواس فکری، بی ثباتی ذهن، درهم ریختگی فکر و عدم تعادل اعصاب نیز در این افراد دیده شده و طبق گفته خودشان لحظه ای آرامش ندارند. احساس عذاب وجدانی که از ارتکاب گناه برمی آید، باعث می شود این افراد مدام خود را سرزنش و تحقیر کنند.

کاهش توان جسمی بدن و ایجاد بیماری های مختلف

علاوه بر بی حالی و از بین رفتن میل جنسی، کاهش توان جسمی افراد و زود بیمار شدن نیز از دیگر مضرات خود ارضایی می باشد. فردی که خودارضایی می کند بدن خیلی ضعیفی داشته و نمی ‏تواند در مقابل میکروب ها و ویروس ها از خود دفاع کند. بنابراین پی در پی بیمار شده و مدام باید به بیمارستان مراجعه کند. در این روزها که ویروس کرونا یک اپیدمی جهانی را به وجود آورده است، حتما باید خودارضایی را ترک کرده تا توان بدن تان در برابر دفاع در مقابل این ویروس افزایش پیدا کند.

کاهش قدرت بینایی افراد و از بین رفتن گیرایی چشم ها

دانستن این نکته که با انجام خود ارضایی به صورت مکرر ممکن است به تدریج نور چشم و قدرت بینایی تان کاهش پید کند، تلنگری اساسی به کسانی است که خودارضایی را جدی نگرفته و مدام آن را انجام می دهند. لازم است بدانید که درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خودارضایی دارد و گاهی این کار منجر به نابینایی افراد می‏ شود. نتیجه تحقیقات پژوهشگران این موضوع را تائید می کند و اگر می خواهید با مشکلات بینایی مواجه نشوید هرچه سریع خودارضایی را ترک کرده و زندگی عادی خود را دنبال کنید.

کمردرد شدید، ایجاد قوس کمر و همچنین درد پاها

دردهای استخوانی و کمر درد یکی از مضرات همیشگی و بسیار رایج خود ارضایی است که هم در دخترها و هم پسرها دیده می شود. هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج شده و این کلسیم همان ماده موردنیاز برای تنظیم استخوان ها در بدن است. بنابراین افرادی که به خود ارضایی معتادند، دچار ضعف و درد در استخوان هایشان شده و گاهی ممکن است این استخوان درد به قدری شدید شود که منجر به فلج عمومی بدن شود. افرادی که به صورت مرتب خودارضایی می کنند، به شکل بد و ناهنجاری کمرشان گود شده و ظاهر زشتی برای نمای بدن شان ایجاد می شود. این گودی در آینده فرد را زمینه ساز دردهای شدید در ناحیه کمر می کند. همچنین داشتن درد شدید در قسمت کشاله ران و تخمدان ها نیز از عوارض خود ارضایی بوده و اگر این عمل چندبار پشت سر هم انجام شود ممکن است تا چند روز بعد از خودارضایی هم ادامه داشته باشد.

کاهش انرژی افراد در طول روزمره

یکی دیگر از مضرات مهم و جبران ‏ناپذیر خودارضایی در دخترها و پسرها، ضعف و تحلیلِ قوایِ جسمانی‏ و کاهش انرژی جسمانی در این افراد است. خودارضایی کردن آن هم به صورت مکرر در طول شبانه روز باعث می شود همواره احساس خستگی کرده و به مرور زمان این ضعف و بی حالی به عضو جدانشدنی از زندگی روزمره تان شود. علاوه بر این کاهش و تخلیه مکرر قوای جسمانی به ضعف عمومی و دائمی بدن و پیری زودرس منجر شده و افت شدید فشار خون را در سنین بالاتر برای این دسته از افراد در پی دارد. پس اگر می خواهید در آینده با بیماری های وحشتناک روبرو نشوید، حتما روش های ترک خودارضایی را در پیش گرفته و انجام دهید.

دفع بی اختیار ادرار و منی از آلت تناسلی در آقایان

اکثر آقایانی که معتاد به خود ارضایی هستند، اگر به طور مدام این کار را انجام دهند دچار دفع بی اختیار منی شده و بی صورت بی اختیار در خواب یا بیداری از آلت تناسلی آن ها منی خارج می شود. این موضوع می تواند تاثیر زیادی در آبرو و شخصیت فرد داشته باشد. همچنین ممکن است این افراد با خودارضایی دچار بی اختیاری در ادرار نیز بشوند. چرا که عمل خودارضایی به مرور باعث ضعف در کنترل ماهیچه های مجاری ادراری شده و در سنین بالاتر این افراد را با این مشکل روبرو می کند. برای دوری از این حالت حتما تعداد دفعات خودارضایی تان را کاهش دهید.

تنگی نفس و مشکلات تنفسی

شاید کمی جالب به نظر برسد که مبتلا شدن به تنگی نفس نیز یکی دیگر از عوارض خود ارضایی در افراد بوده و خیلی ها بدون آن که از منشا این بیماری مطلع باشند، باز هم به عمل خودارضایی می پردازند. این حالت معمولا در افرادی که به صورت خوابیده خودارضایی می کنند رخ داده و حتی اگر به پزشک هم مراجعه این مشکل را ابزار کنند، دلیل آن مشخص نمی شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که گاهی اوقات دچار تنگی نفس شده و در سیستم تنفسی تان مشکل ایجاد می شود، حتما با مراجعه به یک پزشک متخصص و شرح موضوع خودارضایی تان، مشکل را حل کنید.

سایر عوارض خودارضایی

ازدیگر عوارض خودارضایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرطان پستان در خانم ها
 • خستگی و کوفتگی همیشگی بدن
 • تغییرات سریع خلقی و عصبانیت یا خوشحالی های شدید
 • حساسیت بیش از حد و زود رنجی در مسائل مختلف
 • از بین رفتن نظم خواب
 • سردردهای شدید میگرنی

از این که تا پایان همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. سوالات و دیدگاه خود را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

آیا واقعا ترک خودارضایی با این همه عوارض امکان پذیر است؟

قطعا بله. نگران نباشید که چندتا از عوارض خودارضایی را تجربه کرده‌اید و چقدر بابت این موضوع نگران هستید. معجزه اصلی این است که مغز انسان قادر به تغییر کردن می‌باشد و این بحث کاملا از لحاظ علمی اثبات شده. به طوری که حتی یک فرد ۵۰ ساله اگر چند ماه به مغزش فشار بیاورد، می‌تواند از حافظه‌اش به اندازه یک نوجوان کار بکشد؛ اکنون شما می‌خواهید ناامید بشوید که نمی‌توانید ترک کنید؟‌

بعد از فهمیدن عوارض خودارضایی باید چکار کنیم؟

دردناک‌ترین بحث برای انسان این است که از عوارض یک موضوع با خبر شود و تغییری در رفتارش ایجاد نکند! قطعا الان که فهمیدید خودارضایی چه ضرر‌هایی دارد، بهتر است یک تصمیم جدی بگیرید. اینکه آیا می‌خواهید ترک خودارضایی را همین الان شروع کنید، یا مثل همیشه بگویید از فردا؟! بهترین زمان برای ترک، همین الان است! از شما دعوت می‌کنم به این صفحه بروید (TarkSari.ir) و راهنمای ترک خودارضایی سایت ترک سریع را مطالعه کنید.

تاکنون چند نفر توانسته‌اند موفق به ترک خودارضایی بشوند؟

با افتخار تاکنون بیش از 1500 نفر توانسته‌اند با پکیج ترک خودارضایی سایت ترک سریع، اقدام به ترک خودارضایی کنند. امیدوارم بعد از خواندن این مقاله که در مورد عوارض خودارضایی و افشا شدن راز‌های ناگفته آن بود، به این فکر کنید که شما هم می‌توانید آن را ترک کنید، زیرا درحال حاضر فردی آگاه هستید.

75 دیدگاه

 1. من وقتی ۹ سالم بود با یکی از فامیلامون بودیم دختر بود که از من بزرگتر بود و بهم گفت ک سکس و اینا چیه منم کنجکاو شدم و در گوگل سرچ کردم و فیلم های پورن که دیدم تحریک شدم یه بار که رفتم حموم بدنم و زیر شیر آب گذاشتم یه حسی بود همون خود ارضایی و خیلی خوب بود من حتی اسمشو نمیدونستم فقط میدونستم یه کاری میکنم که حس خوبی بهم میده از اون موقع تا ۱۳ سالگی هر وقت حموم میرفتم اون کارو میکردم البته بگم که من دیر به دیر یعنی هفته ای ۱ بار به حموم میرفتم در نتیجه خدا رو شکر زیاد معتاد نشدم توی سن ۱۴ سالگی ام دوره بلوغم شد و خیلی این کارو انجام دادم به ساعتی ۵ بار میرسید بعدش فهمیدم اسم این کار جق هست و خود ارضایی هست و توی سن ۱۵ سالگی (الانم ) تصمیم به ترک اینکار کردم … اطفا لطفا اگه فرزندی دارید هرگز اجازه ندید اتفاق من براش بیوفته و شبا تنهاش نزارید که من خیلی درد کشیدم ک ترکش کنم . من ۷ سال کاری رو انجام میدادم که حتی اسمشم نمیدونستم و این فقط به این خاطر بود که والدین من ۲ سال بود طلاق گرفته بودن و مادرم بالا سرم نبود و پدرم منو به مادر بزرگم میسپرد اونم یه زن پیر هیچ وقت از من خبر نداشت ک کجام و چی شدم منو میسپرد دست عمم همیشه استرس داشتم همیشه تنها بودم من هیچ وقت نتونستم خوب درس بخونم رابطه اجتماعیم کلا بد بود به هم سن و سالام نبودم همیشه زیر چشم گود بود افسرده بودم شبا نمیخوابیدم و در نتیجه قدم ۱۵۰ مونده و بلند نمیشه و یکی از لایه های اونجای بدنم از اون یکی بلند تره کاملا مشخصه جق میزدم و اگه عملی برای کوتاهیش نرم توی آینده برام مشکل ساز میشه لطفا میخوام بهتون انگیزه بدم به هر قیمتی شده این کارو ترک کنید تا ریشه نساخته تا رابطه جنسیتونو خراب نکرده ترک کنید

 2. سلام من ۱۴ سالمه و حدود ۱ ساله ک خودارضایی میکنم حدود ۴ . ۵ ماه پیش جوش های زیر پوستی بزرگ (اکنه) در اوردم تا الان ۴ تا متخصص پوست عوض کردم و هر پمادی و لوسینی ک بگین استفاده کردم و جوش ها نرفتم تازه بیشترم شدن اون موقع ۲ تا بودن الان ۶ تا خیلی بزرگ و رنگ قرمزی هم دارن ، مقاله های زیادی خوندم که گفتن شاید از کبد چرب یا مشکلات روده باشه ولی من آزمایش و سونوگرافی دادم و هیج مشکلی نداشتم آیا میتونه از خودارضایی باشه ؟ لطفا راهنمایی کنید .

 3. با سلام برای نکردن این کار کافیه یک دفتر بزارین جلوتون وقتتونو پر کنید
  و دوش آب یخ بگیرید ….. اگر سنتون از ۱۵تا ۱۷است یا پایین تر حتما به پدر مادرتون بگید من گفتم اونا برام دکتر گرفتن حواسشون بود تا میخواستم این کارو کنم جلومو می‌گرفتن الان ۲سال سالمم بدنسازی میرم احساس خیلی بهتری دارم نسبت به موقعی که خود ارضایی میکردم چیز عجیب اینه که بینایی و شنوایی و هوشم رفته بالا تر دوستان خود ارضایی امر طبیعیه اما باعث نمیشه ما انجامش بدیم

 4. من 4 سال درگیر خود ارضایی بودم و الان 2 ساله تونستم کنترلش کنم و همه چیز دوباره عادی شده غیر از چند تا آسیب های کوچیکی ک بخاطر دیر جنبیدن دیدم. ببینید خود ارضایی اگ کنترل نشه واقعا خیلی بدتر از مواد اعتیاد میاره ولی مطمعا باشید مغزی ک دچار این تغییر شده حتما میدونه یباز دیگه تغییرش بدید و کنترلش کنید و کسی ک واقعا بشینه فکر کنه میبینه ک این کار اصلا ارزش آسیب های جسمی و روحی مثلا از کار افتادن سلول های مغز و آسیب های روانی و ضعف چشم و ریزش مو و…. رو نداره فقط باید بشینید تصمیم بگیرید و ب خودتون روحیه بدید ک میتونید کنترلش کنید و برا اینکار باید هرچیزی ک شمارو تحت تحریک قراره میده ازش فاصله بگیرید و اصلا هم با حرف های مذهبی کاری ندارم چون بیشتر این سیاست غلط باعث شده مردم از بچگی دچار محرومیت جنسی بشن و بعد ب این روز بیفتند.
  خیلی ممنون شما میتونید.

 5. ازدواج کنید.

 6. عبدالله

  سلام، به شدت ضرر داره و ضررهایی داره که خیلی هاش حتی تو خیلی از مقالات هم گفته نشده، و در کتاب « جوانان چرا … » اومده، فکر کنم اونجا تو اون کتاب راهکارهای خوبی داده برای ترک این عمل خانمان سوز و بیچاره کن!!!

 7. من چشمام وازدست دادم خیلی ضعیف شده الان ترک کردم ولی چه فایده که خیلی دیر فهمیدم

 8. سلام من الان حدود ۲ ساله که خود ارضایی میکنم و ۵ ماه یا ۶ ماه هست که ترک کرده بودم ولی دوباره شروع شد ولی ۴ روز یک بار این اتفاق می افتده فعلا عوارضی ندیدم ولی میخواستم بدونم خود ارضایی روی چشم اثری داره؟

 9. علیرضا

  سلام علیرضا هستم ۳۶ سالنه حدودا از ۱۶ سالگی خودارضایی میکردم و بعداز اینکه تو ۲۲ سالگی ازدواج کردم همسرم ازم ناراضی بود چون مشکل خودارضایی داشتم و بعد مدت ۱ سال از روش شروع به خوردن قرص تاخیری کردم و تا الان هم دارم استفاده میکنم ….
  سوال : مشکلی برای خود ارضایی هست که درمان کنیم ؟؟؟

 10. حسین باهر

  استمنا و استشها باعث ایجاد صفرای غیرطبیعی در خون و سودای غیرطبیعی در سر خواهد شد.
  این ۲ خلط هر دو دارای مزاج خشک هستند که می توان در صورت و بدن مشاهده کرد.

  عوارض این خشکی غیر طبیعی در مزاج شامل گودی و تیرگی زیر چشم است و گاهی شوره سر
  گاهی موجب ریزش مو خواهد شد به خصوص از قسمت جلوی سر و همچنین مزاج کلی بدن که خشک شد، باعث لاغر شدن غیرطبیعی و بدشکلی اعضا خواهد شد.
  افراد بسیار زیادی از اندام ها و بدن خود عکس فرستاده و گفته اند این کار موجب بد شکلی بدنشان شده است .

 11. حسین باره

  سلام ، وقت بخیر .
  بهترین راه ترک خودارضایی : پر کردن وقت ، خسته کردن بدن و ذهن با انجام ورزش ، مطالعه ، کار ، و ….. ، جایگزین کردن افکار مثبت و عالی به جای افکار شهوت انگیز و وسوسه های شیطانی ، دوری از هرگونه رفتارهای همراه با عجله و شتاب ، هیجان منفی ، بی حوصلگی در کارها ، ‌کم کردن وعده های غذایی و در صورت توان گرفتن روزه ، خوردن غذاهای کم حجم ، عدم تماشای فیلم و عکس پورن و خواندن مطالب و داستان های شهوت زا و ……، نوشتن کارهای انجام گرفته در طول روز ، تفکر بسیار ، خواندن مقاله ها و مطالب خوب مثل مطالب درج شده در این سایت و…… .

 12. آیا خودارضایی باعث ریزش مو میشه؟؟؟؟

 13. سلام ببخشید من خیلی تصمیم به ترک گرفتم اما نهایتا دو هفته خوب می شوم بعدش دوباره هفته ای یک تا سه بار خود ارضایی می کنم می خواستم بدانم که بهترین راه برای ترکش چیست

 14. سلام من یه پسر ۱۶ ساله هستم و از ۱۳سالگی تقریبا هرروز یا هر چند روز خود ارضایی میکنم و ۱ ساله که می خوام اونو ترکش کنم ولی هر راهی رو رفتم نشد می خواستم بدونم قرصی هست که تا مدتی مثلا۱سال کاری کنه که دیگه ارضاع نشم خواهش می کنم جواب بدین

 15. دوستان خواهش میکنم جواب بدید چیکار باید بکنم کلافه شدم دیگه من الان 20 سالمه و از 12 سالگی روزی 2 الی 3 بار خودارضایی دارم که دیگه کمه کمش نهایتا روزی یه بار رو ارضا میکنم
  از 16 سالگی نفس تنگی شدید گرفتم مشکلات معده و روده دارم یه دکتر ریه رفتم گفت مشکلی نداره الان باید به یه دکتر قلب هم برم و اگه مشکلی نداشت باید برم روانشناس
  ولی تنها چیزی که منو عصبی میکنه اینه که من میخوام خود ارضایی رو ترک کنم ولی نمیتونم .
  بعضیا میگن به فیلم بد نگاه نکن از خونه بیرون نرو سرگرم باش ولی خب مسخره اس اگه به اینا باشه که اینا دست خود آدم نیست و یه چیز راجب اینکه چرا نمیتونم خود ارضایی رو ترک کنم ؟؟
  من یه بار تا 12 روز صبر کردم و خود ارضایی نکردم ولی تو این مدت به افکار شیطانی زیاد سروکار داشتم و دیدم که بیضه هام درد میکنن بخاطر همین مجبور شدم خودم رو خالی کنم و تصمیم گرفتم دفعات بعد دیگه فکر هم نکنم تا اسپرم ها پر نشن دیگه در بیضه ولی خب بعد از مدت 16 روز دیدم با اینکه حتی یه بارم نذاشتم افکار شیطانی بهسرم خطور بکنه بازم دچار بیضه درد شدم و این نشان از جمع شدن اسپرم در بیضه در حالات تحریک شدنه ( با اینکه از افکارم دور بود )
  لطفا بگید چیکار کنم که بیضه درد نگیرم ؟؟
  دکتر برم ؟؟
  چیکار کنم ؟؟
  من خیلی در این باره فکر کردم و خودم نظر اصلیم در این باره اینه که نیاز طبیعیه هر انسانه هم زیاد خالی کردن ضرر داره هم ترک کردن ضرر داره این باید تخلیه بشه نه زود و نه دیر در زمان های معمول خودش پس به نظر من نتیجه میگیریم انسان هر چه زودتر ازدواج کنه بهتره
  با تشکر از همگی دوستان

  • دوست عزیز بیضه درد شما به این خاطر هست که بدن شما عادت کرده تسترون از طریق خودارضایی خارج بشه از بدن بعد از یه مدت بدن شما به حالت طبیعی برمیگرده و اگر تستسترون اضافه ای هم درکار باشه به طور طبیعی در هنگام خواب خارج میشه اصلا نگران این قضیه نباشید.

  • از نظر علمی دکتر برو. از نظر مذهبی اگه دوست داری قرآن بخون. برو پیش یک طلبه‌ای(آخوند) مورد اعتماد و مشکلتو بهش بگو. دعا کن. از خدا بخواه. مهم تر قرآن بخون.

  • قرآن انسان رو آروم میکنه امتحان کن. برو ویسشو دانلود کن گوش بده

 16. اگر انسان مذهبی هستید این کار برای استعداد ،قوه بینایی ….. ضرر داره ودر
  دین اسلام هر چیری که برای صحت مضر باشه حرامه پس شما باید جلو گیری کنید از طریق نماز خواندن قران خواندن صلوات ایه های قرآن زکر لا حول ولا قوة
  ال بالله …….شما می توانید از این طریق به آرامش خاطر برسید.

  • محمد شکیب

   تشکر از شما بابت پیشنهادات و روش های خاصی که برای ترک این اعتیاد برای ما معلومات دادید باز هم تشکر

 17. سلام من ۱۳سالمه من ۱نیم ساله این کارو انجام میدم قبلن زیاد بود اما کمش کردم شده هفته ای ۱یا ۲بار چی کار کنم دیگه این کارو نکنم لطفا کمک کنید وو…

 18. من ۲۰ سالمه روزی ۲بار خود ارضایی میکنم .چشامو از دست دادم موهام داره میریزه .خیلی خیلی سخته ترک کردنش .۴روز خودمو نگه میدارم بعدش بازم میزنم .بعضی موقع ها روزی ۴ بار هم میزنم یا تی ۱ساعت ۳بار میزنم .خیلی گرفتارش شدم. لامصب از مواد بدع😭😭😭😭😭😭😭کاش بتونم ترکش کنم

  • انسان...

   بسم الله الرحمن الرحيم
   سلام… امیدوارم به امید خدا حالتون خوب بشه چون میدونم وقتی تو این سایت هستین دارین در مورد این مطلب میخونین حال چندان خوبی ندارین…
   خود ارضایی یه مرضه و باید ازش دوری کرد..
   من خودم اینکار رو با فیلم های مستهجن انجام میدادم که این بهترین نوعشهکه اعتیادش خیلی خیلی بالاست و به قدری جسم و روانم بهم ریخته بود که داشتم دیونه می شدم
   من از چیزی حدود 10 سالگی یا کمتر چیزای رو میدونستم و تجربه کردم که نباید تو اون سن سال حتی می فهمیدمش چه برسه تجربه ش کنم همین باعث شد به مرور زمان من همین جوری با شیب کم سقوط کنم تو چیزی که بودم و الان دارم تلاش میکنم ازش دور شم..
   برام سختمه حتی الان از چیزای که کشیدم بگم ولی با این حال نمیخوام یکی راهی که من رفتم رو دوباره تجربه کنه
   بزارین یکم براتون از خودم بگم من طی دو سه سال گذشته به قدری افسرده و بی اراده بودم که حتی نمیخواستم کسی رو منو ببینه و بعد از کوچیکترین شکست توی زندگیم خودمو با اینکارا مشغول میکردم بجایی تلاش و حل اون شکست و
   حتی روزا رو کامل می خوابیدم و نسبت به خانوادم بی توجه بودم برام فرقی نداشت داره چه اتفاقی میقته فقط من بودم یه اعتیاد که هر موقع ممکن بود عود کنه و دیگه براش مهم نبود من کجام و تو چه شرایطیم برای مثال وقتی من مریض بودم و استرس برام سم بود این چیزا جوری بهم فشار می اورد که اینگار یکی تو سرم داشت مته فرو میکرد… و این یکی از این اتفاقات بود بهرحال همین باعث شد من کم کم خود واقعیمو گم کنم و از چیزای بدی که قبل ازشون متنفر بودم دیگ بدم نمی اومد و فاجعه اونجا بود که بعد از یه مدت جهان به تاریکی شب میشه و هیچ روشنایی درش دیده نمیشه و تو دقیقا مثال ادم کور میشی که نمیدونی بهره واقعی زندگیت چیه…
   فقط به هر سمت میدویی تا راه فرار از این مرض رو پیدا کنی اما باز شکست میخوری و دوباره روزگارت تیره تر از قبل میشه….
   این اواخر حتی احساس میکردم موجوداتی تو خواب دارن ازار و اذیتم میکنن و این حقیقته هر چند تا خودت تجربه ش نکنی نمیفهمی من چی میگم…
   واقعا ترسیده بودم واقعا میگم به قدری از شب خوابیدن میترسیدم که صبر میکردم صبح بشه تا بخوابم
   ولی با این حال وقتی رسیده بودم به نقطه جنون زندگیم و میگفتم زندگیم باید تموم بشه برای همین خواستم که خودم رو پرت کنم
   که خدا رو لبه اون پرتگاه دیدم که دوباره مثل بچه گی هام اومد بغلم کرد
   گفت بیا هنوز امید هست هنوز میتونی برگردی به خودت..
   و اینو بگم من طی این دوسال ارزش هام همشون در حال نزول بود چه به خدا چه به هدفم از زندگی و چه احترام به پدر مادرم…
   ولی با این حال وقتی خودم از خودم قطع امید کرده بودم پدر و مادرم منو به دیده یه ادم بیکار و علاف می دیدن ولی خدا منو تنها نذاشت و دستامو گرفت و گویا داره منو از باتلاق که خودم ساختم بیرون میکشه
   چون خدا خودشه گفته هرکس رو بخوام هدایت میکنم…
   هر چند این حرفام راجب خدا برای بعضیا یکم نعوذ بالله مسخره بیاد.. من خودممم قبلا اینجوری بودم چون ارتباطم با خدا به شدت کم بود حتی به ماه میکشید نماز نمیخوندم و هرچی دلم میخواست رو انجام میدادیم و کم کم بر اینجور دل ها مهره زده میشه که هرچی از خدا بشنوی رو درک نمی کنی و نعوذ بالله به دیده ریشخنده می بینی
   و خیلی سخته دوباره در دلت نور خدا بیاد
   ولی این دلیل نمیشه از رحمت خدا نامید بشی چون خدا جاهای زیادی گفته من بخشنده مهربانم یا امرزنده..
   ولی من الان سعی میکنم نماز رو بخونم و حتی گاهی به جای گوش دادن موسقی برم قران رو مطالعه کنم و این خیلی بهم کمک کرده که از اون ادمی که قبلا بودم دور شم
   هرچند تو هفته ها ی اول شکست میخوردم ولی کم کم قران گوش دادن رو بیشتر کردم نماز ها مو کامل تر خوندم و الان باعث شده دیگه نخوام سمت اون کارا برم
   و هرچند من مطمعنم هنوز این جنگ بن منو نفسم تموم نشده و باید قوی تر ادامه بدم ولی تموم حرف من اینه من که از شما بدتر بودم کثیف تر بودم و حتی به سمت انحرافات کشید شده بودم خدا کمکم کرد شما چرا نتونین فقط از خدا بخواین….
   میدونم سخته اگه شما یه بار به سمت خدا بیاین شیطون ده بار شما رو از این کار باز میداره ولی تو یه قدم به سمت خدا بردار خدا ده قدم میاد سمتت.. خودم تجربش کردم که میگم
   چند تا نکته رو بگم: ممکنه تو هفته ها اول شکست بخوری ولی نامید نشو ادامه بده از خدا بخواه دعا کن تو نمازت و اینکه قران رو حتما بخون چون ارامش خیلی خاصی داره
   اره این راه سختی داره ولی وقتی از شرش خلاص شدی تازه میفهمی معنی زندگی چیه ..
   همچنین میتونین برنامه iQuran رو نصب کنین و از فایل صوتی لذت ببرین و هم از تفاسیر موجود بهره… این برنامه فوق العاده پیشنهاد میشه…
   بازم میگم من تو اوج نامیدی تو اوج بدبختی تو اوج مریضی بودم و همچنین قلبم داشت تاریک و تاریک تر میشد که خدا کمک کرد پس تو هم نامید نباش و توکل کن و از خدا بخواه…
   و اینکه همه چیز یه دفعه درس نمیشه همونجور که همه چیز یه دفعه به این وضع نیوفته پس لطفا صبور باش و قوی
   ممنون تا ابنجا متن منو خوندین. امیدوارم خدا به هممون نعمت تقوا و ایمان بده چون همین ایمان ما رو از خیلی گناهان دور میکنه

   • محمد شکیب

    بسم الله الرحمن الرحیم
    تشکر از شما و از معلوماتی که ارائه کردید بی شک الله متعال اگر بخواهد هر کسی را نجات می‌دهد حتی اگر در هر حالی باشد

  • یا خدا

  • وقتی بدونی عوارضش چیه و به آیندت فکر کنی قطعا می تونی ترکش کنی.
   فقط به این فکر کن که اگه دوباره این کارا بکنی یه تیکه از آیندت را نداری.

 19. سلام خسته نباشید همه فرمایشاتون درست ولی یه سوال مهم اینکه طرف وقتی مجرده و شرایط ازدواج کردن نداره نیاز جنسیشو چجوری باید برطرف کنه

  • علیرضا

   اسلام راه شو گفته : ازدواج آسان ، اگر هم واقعا شرایط فراهم نبود صیغه

 20. سلام. یک سوال داشتم
  خودارضایی رو رشد قد تاثیر داره؟؟
  دوهفته یکبار چی؟؟

 21. علیرضا

  سلام خسته نباشید
  من نزدیک ۳ ساله خودارضایی میکنم و از این کار واقعا پشیمونم و اصلا نمیتونم جلوی خودمو بگیرم تروخدا کمکم کنید خیلی پشیمونم😣😣😣

 22. محمدرضا

  من بعدع خودارضایی دل درد شدم با حال تهوع آیا میشه از خودارضایی باش

  • انسان...

   ببخشید من یه جایی تو کامنت قبلیم اشتباه به جای بدترین نوشتم بهترین خیلی عذر میخوام…. لطفا در هنگام خوندن کامنت قبلی دچار اشتباه نشین بازم معذرت میخوام

 23. آقا سلام ، من هیجده سالمه فکنم یه سه سالی هست ک دارم ب صورت مداوم میزنم 😂 مثلا هفته ای سه چهار بار ممکنه بیشتر یا کمتر ، خلاصه آره خیلی چیز مضخرفیه خیلی پلن ریختم واسه ترکش ولی موفق نبودم تنها راهش داشتن ی عزت نفس قویه و برنامه ریزی ، مثلا اگ در هفته ۷ بار میزنی سعی کن ۵ بار بزنی ، باز هفته بعد سعی کن ۴ بار بزنی هفته بعدش ۳ بار همینجور ادامه بده تا برسونی به هفته ای ۱ بار بازم ادامه بده برسون ب دو هفته ای یبار تا برسی به ماهی ۱ بار یا ۲ بار ک اونم زیاد اشکال نداره بلاخره نیازع باید برطرف بشه ، میدونم ب آسونی ک من نوشتم نیس حتی خودمم با این برنامه ریزی نتونستم جلو برم که برمیگرده به همون نداشتن عزت نفس یا ارادع خلاصه سعی کنید با برنامه برین جلو مطمعنا هممون از دآم این چیز مضخرف نجات پیدا میکنیم ، یاعلی

 24. سلام. من حدود یک سال میشد که به لطف خدا و با کمک دوره آموزشی همین سایت ترکش کردم. تو اون مدت نماز و قرآن می خوندم و آرامش عجیبی بم دست میداد که پایدار بود. میخوام بگم که اوایل که خودارضایی میکنیم حس لذت بخشی به آدم دس میده ولی کاملا موقتی هست .اگر موقعی که وسوسه می شیم همون لحظه ذهن خودمون و به به چیز دیگه مشغول کنیم میبینیم بعد چند دیقه خود به خود میره و سر و کلش پیدا نمیشه. الان هم من دوباره میخوام زندگی مو بسازم و ترک کنم. فقط تا فراموش نکردم اینم بگم که شمایی که داری تازه این عمل و انجام میدی باید فورا قطعش کنی تا ریشه نزده و برات عادی نشده.در آخر هم برای خودمون جایزه بذاریم که مثلا اگه تعدادش رو کمتر کنیم یا وقت هایی که میحوایم انجام بدیم ولی جلبک مغز نیستیم و تکرارش نمی کنیم به خودمون حس خوب بدیم #موفق_میشیم😎😊

 25. محمدرضا

  سلام و عرض خسته نباشید میخاسنم بدونم خودارضایی ب رنگ پوست یا چهره تاثیری دارد؟

 26. سلام من پنج سال خود ارضایی میکنم و واقعا از این کار پشیمونم تمام استعداد و هر چیز خوبی که خودتون دارین مثل قدرت بدنی هوش اعتماد به نفس زیبایی و جذابیت همه رو از دست میدین خواهشاً این کارو انجام ندین و قدر خودتون و استعداد هایی که دارید رو بدونین

 27. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۷ سالمه و چندوقتی میشه که خودارضایی میکنم یه چند هفته ای اینکارو نکردم و بعد چندوقت وقتی دوباره شروع کردم احساس می‌کردم شکمم و یکی از تخمدان هام درد میکنه البته این درد همیشگی نبود واینکه ترشحات بدنم به صورت کشسانی هستند. میشه لطفا بگین که اتفاقی واسه تخمدان ها میفته و اینکه اگه سونوگرافی بریم مشخص میشه که این درد از خود ارضایی هست یا نه؟

 28. کسانی ک ریزش مو و سفیدی ما دارن همشون سره خود ارضایی هس و من خودم خواهش میکنم ک خود ارضایی نکنند

 29. حسین هستم یک بیمار😢😔

  سلام وقت بخیر
  من ۲۸ سالمه که از وقتی ۱۸ سالم شد شروع به این کار کردم و به شدت افتادم توش الان که به این سن رسیدم انقدر اوضام خراب شده که اخر هفته ها ۳ تا ۴ بار توی یک تا دوساعت انجام میدم
  تمامی عوارضی که میگن درسته از ضعف حافضه گودی زیر چشم ضعف بدن مخصوصا زانو و بد ترین قسمتش افسردگی با وجود این که توی این سن هرچی که میخوام دارم هیچ مشکلی ندارم ولی به شدددت افسرده شدم و خیلی مشکلات دیگه که بخوام بنویسم زیاد میشه. از همین الان که حرف های بقیه رو اینجا خوندم تصمیم گرفتم دیگه این کار نکنم امیدوارم این بار قطعی باشه .
  جغ بلای خانمان سوز
  به قول یه دوستی جغی مجرم نیست بیماره 😁

 30. یه مقاله متفاوت

 31. امیرعلی

  سلام من ۱۲ سالم هست چند ساعت پیش زدم یه خورده زدم یه خورده آب منی خارج شد و الان توی بیضه احساس چسبندگی دارم دلیل چیه

 32. سلام من خود ارضایی میکنم و یه چند وقتی هست رنگ اسپرمم شفاف شده یعنی مثل قبل سفیده سفید نیست ،خیلی نگران شدم ،لطفا راهنماییم کنید.🙏🏻

 33. سلام تشکر از مطلب عالیتون من داشتم منابع انگلیسی رو میخوندم دیدم همه دارن تایید میکنن، و خیلی تعجب کردم. دارمیه مقاله در این رابطه مینوسم گفتم از مقالات انگلیسی استفاده کنم. جالبه همهاونو عادی دونستن و حتی مزایای زیادی هم برای اون نوشتن. سئوال من اینه اگر طبیعیه چرا در فیلم ها و دوربین مخفی هاشون به حالت تمسخر از کسانی که انجامش میدن صحبت میشه؟ چرا اسلام یک امر طبیعی رو گناه دونسته؟ از همه میخام روی این مسئله فکر کنن. آیا دوست دارن بچه هاشون این کار رو انجام بده؟ اگر دوستن ندارن چرا؟

 34. ناشناس

  ایا خود ارضایی بر چهره هم تاثیر دارد ؟

  • 𝖆𝖇ө𝖑𝖋𝖆ż𝖑⌫

   آره دیگ صورتت لاغر مردنی میشه و خانوادت میگن غذا بخور صورتت چاف بشه درحالی که نمی دونن روزی 20بار جغ میزنی 🗿حالا بنلد شو و از نو شروع کن.
   یا علی 🫡

  • بله چهرت میشه مثل معتادا ،خودت حالت بهم میخوره که خودتو تو آینه ببینی

 35. گل آقا محمدی

  سلام منم ۲۵ ساامه ۱۳ سال میشه که به این عمل خانمان سوز گرفتارم منو نابود کرده به دوستانی که این متن رو میخونند توصیه میکنم که از ما عبرت بگیرند و دنیا وآخرت خود شون رو خراب نکنند

 36. وووووو

  من حدود چن وقت هس خود ارضایی میکنم
  اما تو رابطه ارضا نمیشم
  بايد چیکار کنم

 37. سلام 18 سالمه از 10 سالگی خودارزایی میکنم و الان مشکل ریزش مو پیدا کردم ایا من خودارزایی ترک کنم ریزش مو قطع میشه ممنون میشم جوابمو بدی خیلی نگرانم

  • بزار مخفی بمونه

   خودارضایی باعث میشه غده فوق کلیوی سه هورمون اپی نفرین نوراپی نفرین و کورتیزول ترشح شود از طرفی باعث از بین رفت ترشح سروتونین آندورفین دوپامین و آکسی ستین در غده هیپوفیز خواهد شد وقتی کورتیزول در بدن ترشح شد و از طرفی سروتونین در بدن ترشح نشه که به خنثی کردن عملکرد کورتیزول بپردازد یکی از مهم ترین بحث های که بوجود میاد ریزش و سفیدی مو است گرچه بماند حداقل تا دویست نوع مورد در بدن منشأ اصلی آن خودارضایی است با ترک خودارضایی تمامی عملکرد غده ها به حالت اولیه خود باز خواهد گشت این یعنی سلول ها اجازه باز سازی اجزا بدن را خواهند داشت برای ترک خودارضایی باید تمام محرک ها حذف شود ازجمله ایستا یوتیوب دوست دختر نگاه کردن به دخترها در خیابان و بسیاری از موارد که باعث تحریک خواهد شد این کا یکدفعه ای نخواهد بود باید هر بار تلاش کنیم و کم کم این عملکرد را کاهش بدیم تا در نهایت به حذف این عملکرد منجر شود پروسه 2ساله برای ترک این عملکرد لازم است مطمئن باش که شاید در ماه اول مثلاً بیست بار این کار را انجام بدید و در ماه دوم 14بار ولی در ماه دوازدهم خواهی دید که چهار بار این کار را انجام دادی هر بار بعد از این کار احساس ناامیدی خواهی کرد باید به روزهای بعدی فکر کنی و تلاش خود را انجام دهی ترک سیگار الکل پرخوری نیز به این شکل انجام میشه فقط پروسه دوساله که این کار را کم و در نهایت حذف کنی

 38. مریم محمدی

  من 28 سالمه و دوسال شوهر داشتم میدونم قرصی برای آقایون هست بنام فیناستراید ه جلوی نیاز جنسی رو میگیره ولی برای خانمها دارویی نساختن که جلوی این نیاز رو بگیره بلاخره آدم میخاد به کارهاش و نمازش هم برسه یه دفعه چیه این نیاز آخه وسطه این همه مشکلات

 39. مریم محمدی

  بهتره راهی معرفی کنید برای کسانیکه قصد ازدواج ندارند یا مورد خوبی براشون نیست که گاهی وقتی به سرشون میزنه اینکارو انجام بدن به خودشون نگن خود ارضایی شرف داره صادقانه بگم من با یک دوش آب سرد فراموش میکنم و لیمو عمانی و سرکه هم تلقین میده برای فراموشی ولی متاسفانه شده در خواب ببینم اما از شوهر متنفرم هرکی میاد خواستگاریم یه شکلیه و من الان یک مادر هستم و تنها زندگی میکنم ولی مطمعنم اگه مادر نبودم الان در حال خود ارضایی بودم. ولی میدونم که زشته برای یک مادر و این حرکات. خداکنه اونهایی که این مشکل رو دارن اول از لحاظ روحی وجسمی عاشق فردی بشن و بعد ازدواج کنند این مسعله زیاد هم مهم نیست ولی وقتی به سره آدم میزنه حس میکنی اگه رفعش نکنی با دل درد چیکار کنی من برم یه دوش آب سرد بگیرم و بخوابم شبخوش

  • ن والا قرص کجا بوده. ما ک ندیدیم. ولی این یک نیاز هست ک باید با ازدواج برطرفش کرد وگرنه سرکوبش بیشتر نابودت میکنه

 40. سلام ببخشید من 14 سالمه و تقریا دو یا سه هفته هست که فهمیدم اصلا خود ارضایی چی هست و توی این دو یا سه هفته زیاد این کار رو کردم الان تنگی نفس دارم
  البته نا کفته نماند که من الرژی شدید دارم به فصل پاییز

  گفتین عوارض خود ارضایی زطان سینه هست

  احتمال داره من الان سرطان داشته باشم
  یعنی کلاس با دو یا سه هفته
  خواهشا جواب بدین خیلی واجبه

 41. سلام خدمت شما منم متاسفانه بعد سه روز از واکسن زدن خودارضایی کردم خیلی نگرانم ایا خطری پیش میاد و ضرر دارد یا خیر؟

 42. از شما خواهش میکنم این مطلبی که مینویسم رو بخونید، اول با سلام خدمت همه دوستانی که اومدن اینجا و معلومه یه مشکلی دارن یا یه چیزی احساس کردند که اومدن، اصلا دلیل علمی یا مذهبی نمی خواد شمایی که اینجا هستید یعنی یه مشکلی احساس کردید که اومدید همین احساس منطقی هست که میگه این کار درست نیست. من الان 35 سالمه و حدودا 20 ساله که خود ارضایی میکنم ازدواج هم کردم باز دست نکشیدم، الان بعد از گذشت 20 سال واقعا پشیمونم کل جوانیم و انرژی جوانی و احساسات و حس خوب زندگی رو از من گرفت، لذت خود ارضایی با فیلم های متعدد و متنوع و هر بار که تصور میکنی با فلان شخص در ارتباط هستی همشون گذرا هستند آخرش میبینی عوارضش مونده که در سن کم الان من خودم در سن 35 سالگی احساس پیری میکنم احساس میکنم 55 سال دارم من رو انقدر بد حوصله کرده کم تحرک کرده، در کل بدنم و ذهنم احساس ضعف میکنم اعتماد به نفس ندارم به همه چیز تردید دارم، خلاصه زیاد بحث رو کش نمیدم من به عنوان کسی که 20 سال خود ارضایی کردم حتی بعد ازدواج هم دست نکشیدم یک کلام میگم که قاتل خاموش تمامی احساسات هست، منی که این صحبت ها رو میکنم کسی هستم که جایگاه اجتماعی متوسط و شرایط مالی خوبی دارم، از همین لحظه که این مطلب رو می نویسم به خودم قول میدم دیگه این عمل رو تکرار نکنم، من عوارضش رو در طولانی مدت دیدم و هر کسی که کم و بیش این کار رو انجام داده قطعا متوجه یه سری عوارض شدید شده و با جستجو در اینترنت میخواید تاییدیه کسی رو بگیرید که خیالتون راحت بشه که این کار درسته یا نه. سیگار هم هیچ دست کمی از خود ارضایی نداره.

 43. اول از همه بگم که خودارزایی فقط شما رو تشنه تر میکنه و کاره مضخرفیه .ببینید شاید شما اوایل هیچ مشکلی براتون پیش نیاد اما بعد از گذشت یکسال یا دوسال البته بستگی به تعداد دفعات داره عوارض وحشتناک خودارزایی سراغتون میاد عوارض خودارزایی تاری دید . خستگی و بی حوصلگی. لاغری. گودی چشم.کوتاهی قد . ضعف حافظه.زود انزالی .اظطراب و دلهوره.کمر درد. قوز کمر.خواب الودگی در طول روز .اختلال در خواب .صوت کشیدن گوش ها و ….. واقعا ارزشش داره به خاطر دو دقیقه!؟میدونم ترک کردنش یکم سخته ولی بهتون قول میدم بعد از ترکش تموم عوارض خودارزایی از بین بره مصله یه معتادی که بیست سال هست مواد مصرف میکنه اما بعد از یکسال ترک کاملا مصل سابق میشه پس نگران نباشید،برای ترک خودارزایی اول از هر چیزی داشتن یک اراده قوی هستش .شما هی هفته که این کارو نکنید دیگه میافتید رو غلتک و مصله روز های اول اون شهوت زیاد رو ندارید خاستن توانستن است اگه بخاید واقعا ترکش کنید میتونید اما وقتی خود شما نمیخاید دعا کردن و از خدا خاستن فایده ای نداره وقتی خود شما نمیخاید. برای ترک باید هیچ تصویر و فیلم تحریک کننده ای نبینید و اگر هم وسوسه شدید فوراً اون مکان رو ترک کنید مصلا شما در اتاق تان هستید و وسوسه شدید که این کارو انجام بدید فورا از اتاق تون خارج بشید و یه جای دیگه برید یا شب ها تا کاملا خواب تون نیومده وارد رخت خواب نشید . و ورزش کردن هم تاصیر زیادی داره چون بهتون انگیزه میده .صعی کنید جاهایی که کسی نیست زیاد نمونید و برید جاهای شلوغ .

 44. سلام بنده ۲۰سالمه مدتی این عمل زشت رو انجام دادم الان ۲ساله که ترکش کردم مدتی هست مشکلی دارم بعد از ادرار کردن مقداری اسپرم ازم خارج میشه اوایل فکر میکردم عوارض خودارضایی هست و کم کم مشکلم حل میشه ولی حل نشد و هنوزم این مشکل رو دارم
  اگه میشه راهنماییم کنید واقعا دیگه خسته شدم

  • سلام وقت بخیر. برای این مورد حتما باید به پزشک مراجعه کنید چون به طور معمول از عوارض خودارضایی نیست بلکه یه مشکل از بدنتونه که با مراجعه به پزشک و دارو هایی که بهتون میدن، این مشکل حل میشه. موفق باشید.

 45. مهدی مرندی

  سلام ببخشید ایا خودارضایی قدرت عضلات رو کم میکنه؟ و اگه ترک کنیم قدرت عضلاتمون زیاد میشه؟اخه من ورزش میکنم و اصلا موقع ورزش انرژی و قدرت ندارم

  • تا جایی که بنده اطلاع دارم یکی از عوارض خود ارضایی کم انرژی و بی حوصلگی هست.

 46. سلام وقت بخیر بنده 16سالمه وحدودا 7ماه پیش خودارضایی میکردم وترکش کردم ولی امروز دیدم که مقدارزیادی آب منی ازبدنم درخواب خارج شده آیا ضررداره

  • خیر دوست عزیز. به این حالت جُنُب شدن میگن و کاملا هم طبیعی و بی ضرره

  • علی اصغر

   خیر یک چیز عادیه که برای همه اتفاق میوفته و حتی میل جنسی رو هم بسیار کم میکنه و یه جورایی نشانه‌ی ترک خود ارضایی تبریک میگم موفق شدی

  • احسان سعیدی

   سلام وقت بخیر من 16 سالمه تقریبان 4 هفته اس خودارضایی نکردم آیا میخام بپرسم خودارضایی بزارم کنار درست میشه جواب بدین یا برم دکتر بهمون بگه لطان بگین ممنون

   • اره درست میشه فقط با قدرت برو جلو توکل کن به خدا درست میشه کار

 47. سلام ببخشید بنده ۲۲ سالمه و از بچگی تقریبا ۱۰ سالگی درگیر خودارضایی شدم و در حال حاضر دست کم ۱۰ الی ۲۰ ساله که درگیرم فکر کنم در ۱۸ سالگی عوارضش به سراغم اومد ، زود انزالی ، ضعف در نعوذ ، لاغری ، ریزش مو ، ضعف حافظه چشم و دندان ، زود رنج شدن، قوز کمر ، گودی زير چشم ، سیاهی صورت و پوست و … میخوام بدونم من ترک بکنم عوارض این کار تا چه میزانی رفع میشه مثل سابق میشه ، آیا زودانزالی بنده درست میشه و این درست شدن تا چه حدودی هست؟ ۵۰ درصد؟ ۸۰ درصد؟ تا پند درصد؟ خییییلی نگرانم از ازدواج میترسم ، میترسم در باروری و نزدیکی یا رابطه جنسی به مشگل خورده باشم ، تو رو به خدا قسمتون میدم به این شب های عزیز محرم راهنماییم بکنید ممنون میشم

  • توخودتو داغون ومتلاشی کردی باز به فکر اینی که زود انزالی یانه میتونی بچه داربشی یانه اگر فلج یا ناقص بشی یا در اثر ادامه این کار سکته مغزی بکنی یا سرطان مغز بگیری اونوقت چی؟
   به فکر سلامت خودت باش اگر همین الان این کاروترک کنی تا یکسال دیگه اکثر عوارضش خوب میشن وهمه چیت درست میشه

 48. سلام من امیر هستم ی سوال میخوام بدونم منی که 13 سالمه و تنگی نفس شدید دارم چیکار کنم الان دو هفتهس ترک کردم هنوز مونده خواهش میکنم جواب بدید نفس نمونده برام

  • دکتر کامروا

   این ربطی به ترک نداره و شما مشکل تنفسی دارین
   لطفا هرچه سریعتر به یک دکتر مراجعه کنید

  • سلام وقت بخیر میخواستم بدونم خودارضایی موجب پوکی استخوان هم میشه چون دست من بر اثر ضربه ی توپ شکسته

   • اینطوری که میگن خودارضایی باعث ترشح هرمون کورتیزول میشه و یکی از اثرات کورتیزول، پوکی استخوان هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *