تاثیر خودارضایی بر کوتاهی قد چیست؟ (خرافات یا واقعیت؟)

در این مقاله قصد داریم راجع به تاثیر خودارضایی بر کوتاهی قد صحبت کنیم، زیرا رشد قد مسئله بسیار مهمی در دوران نوجوانی است و متأسفانه امروزه نوجوانان زیادی خود را درگیر اعتیاد به خودارضایی کرده‌اند.

آیا رشد قد تحت تاثیر خودارضایی کاهش پیدا می‌کند؟

از دیدگاه علمی و پزشکی تا کنون منبع موثقی تایید نکرده که خودارضایی می‌تواند روی هورمون‌های رشد تاثیر مستقیمی داشته باشد. البته این نکته نیز نباید فراموش شود که “تا کنون” نتوانسته‌اند این مورد را ثبت کنند و شاید در آینده این موضوع تایید شود؛ زیرا کمبود رشد در اکثر نوجوانانی که اعتیاد به خودارضایی دارند مشاهده می‌شود و حالا ممکن است به دلیل خودارضایی باشد یا به دلایل دیگری که مرتبط با رشد قد هستند.

تنها اثر خودارضایی بر رشد قد مرتبط با بحث ذهنی و روحیه‌ای است. خودارضایی شاید روی کاهش قد تاثیر مستقیمی نداشته باشد، اما ثابت شده که موجب استرس و اضطراب شدید خواهد شد. نوجوانان برای بهره‌مندی از دوران رشد مناسب باید ذهنی آرام و محیطی بدون استرس داشته باشند، زیرا وجود اضطراب باعث می‌شود تا سیستم ترشح هورمون بدن دچار مشکل شود. پس می‌توان گفت که تاثیر خودارضایی بر کوتاهی قد امکان دارد واقعی باشد و دلایل آن را نیز توضیح دادیم.

برای مشاهده اثرات منفی خودارضایی روی مغز که یکی از آن‌ها استرس است می‌توانید از مطلب اثرات خودارضایی بر مغز بازدید کنید.

ترک خودارضایی بسیار ساده است

برای جبران رشد قد چکار کنیم؟

اگر دوران رشد مناسبی را به دلیل تاثیر خودارضایی ندارید می‌توانید از این چند نکته پیروی کنید که تا حدی روند رشدتان را به حالت نرمال بازگردانید.

  • اگر کمتر از 20 سال سن دارید سعی کنید روزانه تا حد ممکن بخوابید. در کمترین حالت باید 8 ساعت را به خواب اختصاص دهید و در بهترین حالت تا 12 ساعت بخوابید.
  • حتما تغذیه مناسبی داشته باشید و سعی کنید کلسیم، روی، منیزیم، آهن و دیگر مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را مهیا کنید. سبزیجات برگدار و غذاهای گوشتی تامین کننده این موارد هستند.
  • به هیچ‌وجه تایم خواب خود را از شب به روز تغییر ندهید.
  • ورزش‌های کششی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
  • از محیط‌های پر استرس و تنش‌زا دوری کنید.
  • خودارضایی نکنید، زیرا سوخت و ساز بدن‌تان را دچار مشکلاتی خواهد کرد که ممکن است روی افزایش قد تاثیرگذار باشد.

آیا خودارضایی باعث کوتاه قد شدن می شود؟

خودارضایی را با این روش ترک کنید

درست است که ما از تاثیر خودارضایی بر کوتاهی قد مطمئن نیستیم و فقط می‌دانیم که استرس حاصل از انجام آن می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کمبود رشد داشته باشد، اما این به آن معنا نیست که خودارضایی دیگر مشکلی ندارد و می‌توان آن را انجام داد! در همین مطلب نیز اشاره کردیم که خودارضایی عامل اصلی ایجاد استرس و اضطراب و صدها ضرر دیگر است که همگی آن‌ها در مطلب عوارض خودارضایی چیست؟ قرار دارند و می‌توانید آن را مشاهده کنید.

تنها چیزی که شما باید از آن مطمئن باشید این است که خودارضایی باید از زندگی‌تان خارج شود مخصوصا اگر کمتر از 20 سال سن دارید. استمناء گناه است و برای بدن ضرر‌های فراوانی دارد، پس چرا آن را به سادگی ترک نکنید؟ مطمئناً خودارضایی بهترین کاری نیست که شما می‌توانید آن را در وقت آزاد خود انجام دهید و باید هرچه زودتر آن را کنار بگذارید. تنها راه ترک خودارضایی، تغییر ذهنیت می‌باشد. زیرا این اعتیاد جسمی نیست، بلکه مرتبط با صدها عقیده اشتباه در ذهن است. ما برای‌تان دوره حرفه‌ای ترک خودارضایی را آماده کرده‌ایم که در قالب یک فایل صوتی 5 ساعته عقاید پنهان شما راجع به استمناء را در ناخودآگاه‌تان تغییر خواهد داد و به طور کلی ذهنیت‌تان در مورد خودارضایی را عوض می‌کند. برای مشاهده اطلاعات بیشتر راجع به این دوره روی لینک Tarksari.ir کلیک کنید.

دوره ترک خودارضایی (کلیک کنید)

یک دیدگاه

  1. من اینجام تا بگم که این دوره ترک خودارضایی واقعاً معجزه‌آساست. اگه می‌خواید یه تغییر اساسی توی زندگیتون داشته باشید، این دوره رو امتحان کنید. 🌟💖

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا